Takich zdjęć Jowisza jeszcze nie widzieliśmy. "Nie spodziewaliśmy się, że będą tak dobre"

Autor:
as/dd
Źródło:
NASA
Animacja pokazująca rozkładanie teleskopu
Animacja pokazująca rozkładanie teleskopuNASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab
wideo 2/4
Teleskop Jamesa Webba

NASA opublikowała najnowsze, szczegółowe zdjęcia Jowisza wykonane za pośrednictwem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Prezentują one zjawiska zachodzące w atmosferze największej planety Układu Słonecznego, w tym zorze polarne i zmętnienia, oraz kilku spośród jej naturalnych satelitów.

Chociaż w ciągu ostatnich dekad dużo dowiedzieliśmy się na temat planet Układu Słonecznego, wciąż kryją one w sobie sporo sekretów. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) daje nam niespotykaną do tej pory możliwość dokładnego podejrzenia nawet dalekich obiektów z dokładnością, o jakiej naukowcy mogli dotychczas jedynie marzyć. Tym razem jego oko zwróciło się w stronę Jowisza.

Wielka Czerwona Plama w bieli

W sieci opublikowane zostały dwa obrazy Jowisza. Pierwszy z nich to zbliżenie na samą planetę, złożone z kilku zdjęć wykonanych przez JWST w bliskiej podczerwieni z wykorzystaniem specjalnych filtrów. Fotografia została następnie poddana obróbce do spektrum kolorów widzialnych, od długich fal czerwonych po te najkrótsze, błękitnawe.

Specjaliści z NASA zwrócili szczególną uwagę na czerwony blask na biegunach Jowisza - są to zorze polarne, rozciągające się na ogromnym obszarze planety. Na zdjęciu płynnie przechodzą w zielonkawe zmętnienia atmosfery. Chmury, w tym słynna Wielka Czerwona Plama, wyglądają natomiast na białe.

- Jasność wskazuje na dużą wysokość, co oznacza, że w rejonie Wielkiej Czerwonej Plamy znajdują się wysokie zamglenia, podobnie jak w regionie równikowym - wyjaśnia Heidi Hammel, biorąca udział w projekcie JWST. - Liczne białe plamy i smugi to prawdopodobnie wysoko położone wierzchołki chmur burzowych - dodała.

Zorze polarne na JowiszuNASA/ESA/CSA/Jupiter ERS Team/Judy Schmidt

"Nie spodziewaliśmy się, że będą tak dobre"

Drugie zdjęcie przedstawia nieco szerszy widok dookoła Jowisza. Oprócz planety widać na nim dwa spośród jej 80 naturalnych satelitów, Amalteę i Adrasteę, oraz otaczające gazowego olbrzyma blade pierścienie. W tle obrazu znalazły się niewielkie, białe obiekty - naukowcy przypuszczają, że to po prostu uchwycone przypadkowo galaktyki.

Badacze mają nadzieję, że obserwacje Jowisza przez teleskop dadzą naukowcom jeszcze więcej wskazówek na temat wewnętrznego życia planety.

- Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się, że zdjęcia będą tak dobre - przyznała Imke de Pater z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, która prowadziła obserwacje Jowisza w ramach projektu JWST. - To naprawdę niezwykłe, że możemy zobaczyć na jednym obrazie szczegóły na Jowiszu wraz z jego pierścieniami, maleńkimi satelitami, a nawet galaktykami - oceniła.

Jowisz i jego Księżyce z Kosmicznego Teleskopu Jamesa WebbaNASA/ESA/CSA/Jupiter ERS Team/Ricardo Hueso (UPV/EHU)/Judy Schmidt

Autor:as/dd

Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/ESA/CSA/Jupiter ERS Team/Ricardo Hueso (UPV/EHU)/Judy Schmidt

Pozostałe wiadomości