Nauka

Nauka

Prędkość światła – ile wynosi? Pomiary i metody wyznaczania

Prędkość światła w próżni to jedna z podstawowych stałych pojawiających się w równaniach fizyki, dlatego dokładne jej zmierzenie miało kluczowe znaczenie dla rozwoju wielu gałęzi współczesnej nauki i technologii. Co właściwie oznacza prędkość światła i jak ją eksperymentalnie wyznaczono? W artykule wyjaśniamy, czym się różni prędkość światła od prędkości dźwięku, jak wyznaczono prędkość światła, ile wynosi prędkość światła w km/h  i czy da się ją przekroczyć.

Jak Golfsztrom wpływa na zmianę klimatu?

Tak zwany morski prąd Golfsztrom (lub po prostu Golfsztrom, gdyż „strom” w wielu językach oznacza prąd morski) to niezwykły przypadek naturalnie powstałego zjawiska, którego efekty są odczuwalne w ogromnej części świata. Możemy zadać sobie pytanie, czy to Golfsztrom wpływa na zmianę klimatu, czy to zmieniający się klimat zmienia siłę prądu. W tekście wyjaśniamy, co to jest Prąd Zatokowy i dlaczego jest tak ważny dla mieszkańców Europy, oraz zastanawiamy się, czy Golfsztrom słabnie. 

Supernowa. Co się dzieje z gwiazdą po wybuchu?

Efektowny festiwal supernowej to jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk kosmicznych, z jakimi naukowcy mogą mieć do czynienia. Eksplozja gwiazdy to zarówno wielka katastrofa dla danego układu słonecznego i planet w jego obrębie, jak i wielka szansa dla innych, jeszcze nieistniejących obiektów, do narodzenia się. W artykule wyjaśniamy, czym jest supernowa i co się dzieje z gwiazdą po wybuchu, a także odpowiadamy na pytania, co to jest i kiedy wybuchnie Betelgeza. Opisujemy również wybuchy słynnych supernowych. 

Czym jest troposfera i jaką rolę odgrywa w cyklu hydrologicznym?

Ziemia otoczona jest gazową powłoką, a troposfera jest najniższą i najcieńszą z warstw okalających planetę – sięga do wysokości, na której występują chmury. Zadaniem troposfery jest m.in. ochrona przed niekorzystnym promieniowaniem słonecznym. Z artykułu dowiesz się, czym jest troposfera, na czym polega cyrkulacja powietrza i jaka jest jej rola w hydrologii.