Zastrzelili niedźwiedzicę z młodym w słowackich Tatrach. Zwierzęta podchodziły pod hotel

[object Object]
Tropy niedźwiedzia na granicy polsko-słowackiej na PodhaluFacebook/Karpacki Oddział SG
wideo 2/20

Przyrodnicy w słowackiej części Tatr zastrzelili w nocy z niedzieli na poniedziałek dwójkę niedźwiedzi, które podchodziły pod popularny hotel w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem. Dwa pozostałe zwierzęta uciekły do lasu.

W okolice Śląskiego Domu w Dolinie Wielickiej pod Gerlachem podchodziła grupa niedźwiedzi. Na terenie parkingu przy hotelu górskim zabito niedźwiedzicę z młodym, a kolejne dwa niedźwiedzie uciekły do lasu – poinformował słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) na swoim profilu w mediach społecznościowych.

W słowackiej części Tatr niedźwiedzie notorycznie odwiedzają ludzkie osiedla. Władze miasta Wysokie Tatry w 2019 roku odnotowały ponad 700 spotkań człowieka z niedźwiedziem. Władze tego miasta, w którego skład wchodzą słynne tatrzańskie kurorty, takie jak Smokowiec, Wyżnie Hagi czy Tatrzańska Łomnica, domagały się odstrzału niedźwiedzi, które zbytnio zbliżają się do osiedli i obiektów turystycznych.

Niedźwiedzie brunatne w Tatrach

Niedźwiedź brunatny jest chroniony zarówno przez słowackie, jak i europejskie prawodawstwo. Zgodnie ze słowacką ustawą o ochronie przyrody i krajobrazu ministerstwo w uzasadnionych przypadkach decyduje o przyznaniu odstrzału tych zwierząt. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie ekspertyz.

Według badań przeprowadzonych w latach 2013–2014, na Słowacji żyło 1250 niedźwiedzi brunatnych.

Problem podchodzących pod ludzkie osiedla niedźwiedzi jest obserwowany również po północnej stronie Tatr, jednak przyrodnicy z naszego Tatrzańskiego Parku Narodowego skutecznie odstraszają takie osobniki, strzelając do niedźwiedzi gumowymi pociskami.

Dnes v nočných hodinách usmrtili štátni ochranári na parkovacej ploche pri rampe na Sliezsky dom dvoch medveďov. Išlo o samicu a jedno jej mláďa. Ďalšie dve medvieďatá ušli do lesa.

Opublikowany przez Štátne lesy TANAPu Niedziela, 2 maja 2021

Autor: ps/dd / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/TANAP

Pozostałe wiadomości