Najnowsze

Wielkie ulewy na południu Europy

Najnowsze

Prognozowane opady w nocy z soboty na niedzielę

Nad południowo-zachodnią część Europy nadciągnęły grube chmury i ulewne deszcze. We Sewennach w południowej Francji już spadło od 150 do 300 litrów wody na metr kwadratowy. Ulewy dręczą także północne Włochy i Hiszpanię.

Nieprzerwanie padający deszcz, który będzie niósł ze sobą ryzyko powstania powodzi, nawiedził już Włochy. Przejdzie też nad innymi krajami Europy południowo-zachodniej.

Rejony najbardziej zagrożone

Wysokie opady występować będą przede wszystkim na wyżynach i w górach, takich jak Alpy, Apeniny i Pireneje.

- W pogodnie nie zmieni się na razie nic. Wschodnia Hiszpania i południowa Francja wciąż pozostawać będzie pod wpływem niżu, którego centrum znajduje się nad Barceloną – komentuje sytuację synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński.

Weekend ulew

W sobotę niż odsunie się znad Hiszpanii, dzięki czemu pogoda poprawi się tam nieco. Wciąż będzie mokro we Włoszech i we Francji, gdzie spadnie około 50 l/m kw. deszczu.

W niedzielę niż zacznie opuszczać Francję, wciąż aktywny będzie za to nad Włochami. Dotrze też nad Monako. - Zarówno we Włoszech, jak i w Monako spadnie 60-70 l/m kw. deszczu.

Sprawdźcie na mapach TVN Meteo, gdzie spadnie deszcz:

W sobotę ilość opadów wyniesie 50 l/mkw
Niedziela przyniesie nawet 70 l/mkw deszczu

Wciąż trwa sprzątanie

Front atmosferyczny, który przeszedł nad Włochami 25 października, spowodował śmierć co najmniej 10 osób. Trzy osoby wciąż uważa się za zaginione. Największe zniszczenia, szacowane na setki milionów euro, odnotowano na wybrzeżu, na granicy Ligurii i Toskanii, zwłaszcza w krainie Cinque Terre, a także w okolicach miasta La Spezia.

Autor: map,usa/ŁUD,ms,aq / Źródło: TVN Meteo, PAP

Pozostałe wiadomości