Najnowsze

Rosjanie gotowi do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, by nagrywać pierwszy film fabularny w kosmosie

Najnowsze

Autor:
ps//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji KosmicznejNASA
wideo 2/8
Ziemia widziana z kosmosu (NASA, ISS)

Rosyjska ekipa filmowa ma dotrzeć we wtorek na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie tego dnia przed południem wystartuje statek Sojuz-2.1a z aktorką Julią Peresild i reżyserem Klimem Szypienką. Rosjanie zamierzają zrealizować zdjęcia do "Wyzwania", pierwszego w historii filmu fabularnego kręconego w przestrzeni kosmicznej.

Statek kosmiczny z Rosjanami na pokładzie ma wystartować we wtorek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 11.55 czasu moskiewskiego (godz. 10.55 w Polsce). Oddzieli się od rakiety nośnej po około dziewięciu minutach lotu. Po następnych trzech godzinach i 17 minutach nastąpi dokowanie do ISS. Pobyt na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma trwać 12 dni.

Załogę statku kosmicznego Sojuz-2.1a uzupełnia kosmonauta rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Anton Szkaplerow.

Załogę rezerwową stanowią kosmonauta Oleg Artemiew, aktorka Alona Mordowina i operator Aleksiej Dudin.

Film w kosmosie

Rosjanie w kosmosie kręcić będą film "Wyzwanie", opowiadający historię lekarki, która zostaje niespodziewanie wysłana na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), żeby ocalić życie znajdującego się na niej kosmonauty. O planach zrealizowania filmu informowaliśmy dwa tygodnie temu.

Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na plany NASA, która planowała nakręcić film w kosmosie z Tomem Cruise'em w roli głównej. W maju ubiegłego roku NASA poinformowała, że podjęła współpracę z Cruise'em, by stworzyć pierwszy w historii - jak wówczas zapowiadano - film kręcony częściowo w kosmosie. Ta produkcja też ma rozgrywać się na ISS, a Cruise'a ma tam przetransportować należąca do Elona Muska firma SpaceX. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy rozpoczną się zdjęcia do tego projektu.

"Wyzwanie". Julia Peresild w głównej roli, reżyserem Klim Szypienko

Julia Peresild zagra główną rolę. To obecnie jedna z najpopularniejszych aktorek w Rosji. Grała między innymi w nominowanym do Złotego Globu oraz Oskara filmie "Na końcu świata". W poniedziałek na konferencji prasowej przyznała, że czteromiesięczne przygotowania do pobytu w kosmosie były bardzo trudne, ale mimo to odczuwa duże zadowolenie. - To niesamowita szansa - powiedziała 37-letnia aktorka. - Pracowaliśmy naprawdę ciężko i jesteśmy naprawdę zmęczeni, mimo że jesteśmy w dobrym humorze i uśmiechamy się. To było trudne psychicznie, fizycznie i moralnie. Ale myślę, że gdy już osiągniemy cel, będziemy to wspominać z uśmiechem - dodała.

Przyznała, że najtrudniejsza dla niej była nauka obsługi statku kosmicznego, którym dotrą do ISS. - Szczerze mówiąc, nie przyszło mi to łatwo - zaznaczyła. - Przez pierwsze dwa tygodnie uczyłam się tego do czwartej rano każdego dnia - mówiła.

Jak zdradziła, częścią przygotowań, która sprawiła jej najwięcej przyjemności, był lot imitujący stan nieważkości. Dodała, że zdaje sobie sprawę, iż zerowa grawitacja na orbicie może być zupełnie inna niż w warunkach szkoleniowych, ale mimo to nie może doczekać się pierwszego poranka na orbicie.

"Wyzwanie". Reżyserem Klim Szypienko

38-letni reżyser Klim Szypienko ma w dorobku kilka znanych w Rosji filmów, w tym obraz "Tekst" z 2019 roku, najbardziej kasowy film w historii rosyjskiej kinematografii. Dla niego treningi przed podróżą w kosmos także nie były łatwe. - Oczywiście nie mogliśmy zrobić wielu rzeczy za pierwszym razem, a czasem nawet za trzecim, ale to normalne - powiedział.

Dodał, że jest podekscytowany faktem, iż będzie pierwszym filmowcem w kosmosie i chce wykorzystać te okoliczności do eksperymentowania z oświetleniem, ustawieniami kamery i innymi aspektami technicznymi kręcenia filmów.

W filmie mają także wystąpić przebywający obecnie na ISS Piotr Dubrow i Oleg Nowicki, który wcieli się w rolę chorego kosmonauty. 17 października to on zajmie miejsce kapitana w statku Sojuz, która sprowadzi ekipę filmowców na Ziemię.

"Wyzwanie" jest owocem współpracy państwowej agencji kosmicznej Roskosmos i publicznej stacji telewizyjnej Pierwyj Kanał.

Autor:ps//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości