TVN24 Biznes | Ze świata

Kosmiczny wyścig o film. Rosjanie wyprzedzą Toma Cruise'a

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Moment dokowania Dragona do ISSNASA
wideo 2/2
NASA Moment dokowania Dragona do ISS

To ma być pierwszy film nakręcony w kosmosie. Aktorka Julia Peresild i reżyser Klim Szypienko mają 5 października polecieć na pokładzie Sojuza MS-18 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie zrealizują zdjęcia do filmu "Wyzwanie". Misja potrwa 12 dni. Jeśli wyprawa dojdzie do skutku, to Rosjanie wygrają z Tomem Cruisem ten kosmiczny wyścig.

Opowieść pod roboczym tytułem "Wyzwanie" skupi się na losach lekarki wysłanej na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie ma przeprowadzić operację kosmonauty, który jest zbyt chory, żeby wrócić na Ziemię.

Kosmiczny film - wyścig

Z tym projektem związane są przede wszystkim dwa nazwiska: Julia Peresild, która zagra główną bohaterkę oraz Klim Szypienko, który film wyreżyseruje.

Peresild to 37-letnia gwiazda, która ma na koncie role w kilku rosyjskich superprodukcjach, m.in. "Bitwie o Sewastopol" i "Na końcu świata". Równie sławny jest Szypienko, który nakręcił najbardziej kasową rosyjską produkcję - komedię "Bogaty synalek". "Wyzwanie" będzie jego drugim filmem podejmującym temat kosmosu. Wcześniej zrealizował obraz o radzieckiej stacji kosmicznej "Salut 7".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zarówno aktorka, jak i reżyser zostali uznani za zdolnych do podróży kosmicznej przez specjalistów z Głównej Komisji Medycznej w Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina. Oboje odbyli specjalnie szkolenie, którego elementem były m.in. skoki spadochronowe i loty w warunkach bez grawitacji.

"Wyzwanie" jest owocem współpracy państwowej agencji kosmicznej Roskosmos i publicznej stacji telewizyjnej Pierwyj Kanał.

Film w kosmosie - pomysł Toma Cruise'a

To jednak nie te instytucje jako pierwsze ogłosiły pomysł kręcenia filmu w kosmosie. Otóż w maju ubiegłego roku NASA poinformowała, że podjęła współpracę z Tomem Cruise'em, by stworzyć pierwszy w historii film kręcony częściowo w kosmosie. Ta produkcja też ma rozgrywać się w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a Cruise'a ma tam przetransportować należąca do Elona Muska firma SpaceX. Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy rozpoczną się zdjęcia do tego projektu.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS NASA

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości