Tajemnicza choroba skóry u rekinów w Malezji. Przyczyną może być ocieplanie się wód


Biolodzy morscy badają tajemniczą chorobę skóry, która dotyka rekiny z gatunku Triaenodon obesus w Malezji. Według wstępnych doniesień winna temu może być rosnąca temperatura mórz.

Rekiny Triaenodon obesus mają charakterystyczne białe końcówki na płetwach. Gatunek ten jest aktywny w nocy, poluje wtedy na małe ryby i inne zwierzęta. Ponieważ za dnia zwierzęta są spokojniejsze, stanowią atrakcję dla płetwonurków, którzy podziwiają podwodne tereny Malezji.

W kwietniu w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się fotografie, na których widać rekiny z plamami i dziwnymi zmianami skórnymi na głowie. Zdjęcia wykonał podwodny fotograf u wybrzeży stanu Sabah na wyspie Borneo.

Wkrótce potem nurkowie z wyspy Sipadan, innego popularnego miejsca do nurkowania, znaleźli inne chore osobniki. W okolicę wysłano zespół ekspertów ze stanowego uniwersytetu. Oni także zaobserwowali zmiany skórne wśród każdej rodziny rekinów.

Zaczęli szukać przyczyny

Naukowcy zaczęli dociekać, co może być przyczyną choroby. Odkryli, że w okolicy Sipadanu w maju tego roku temperatura sięgnęła 29,5 stopnia Celsjusza, a więc o stopień więcej niż jeszcze w 1985 roku.

- Jesteśmy niemal pewni, że ocieplający się ocean ma wpływ na pojawienie się choroby wśród rekinów z Sipadanu – powiedział Davies Austin Spiji, biolog morski z Reef Guardian, organizacji zajmującej się ochroną przyrody. Eksperci wykluczyli czynnik ludzki, ponieważ rekiny żyją na chronionym obszarze morskim, w którym połowy są surowo zabronione. W pobliżu ich siedlisk nie ma także żadnych osad ani zakładów przemysłowych.

Według Mohameda Shariffa, profesora studiów weterynaryjnych gatunków morskich na Universiti Putra Malaysia, obserwacje choroby wśród rekinów, pokrywają się z doniesieniami o blaknięciu koralowców w okolicy.

- Nie możemy ignorować tego, że zmiany zachodzą tam z powodu wyższej temperatury – powiedział Shariff. Jednak pełne badania naukowe nie zostały jeszcze wykonane.

Chcieli je złapać

W maju zespół badawczy próbował schwytać niektóre rekiny, aby zabezpieczyć próbki do testów. Jednak jak powiedziała Mabel Manjaji-Matsumoto, starszy wykładowca w Instytucie Badań Morskich w Borneo podlegającym pod Universiti Malaysia Sabah, próby się nie powiodły.

- Jeśli uda nam się zdobyć próbki z chorej skóry rekina, będziemy mogli ustalić przynajmniej patogen, który ją zainfekował – powiedziała Manjaji-Matsumoto. W lipcu zespół chce znów spróbować je pozyskać.

Autor: kw/dd / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości