Najnowsze

Samce żab zrobią wszystko dla partnerki

Najnowsze

Rozpoczął się okres godowy płazów
Lasy Państwowe / Michał Szczepaniak, Sławomir KowalczykRozpoczął się okres godowy płazów

Temperatura jest coraz wyższa i płazy zaczynają gody. Sezon ten rozpoczął się już m.in. u żab moczarowych i ropuch szarych. Popatrz co potrafią zrobić samce, by przyciągnąć potencjalne partnerki.

Gdy temperatura powietrza przekracza 10 st. C, a woda w mniejszych zbiornikach nieco się ogrzewa, płazy zaczynają gody. Niektóre gatunki zachęcają samice w bardzo wyszukany sposób, tak jak np. żaby moczarowe.

Żaby moczarowe

Zaloty żab gatunku Rana arvalis są niezwykle widowiskowe ze względu na to, że samce zmieniają wtedy kolor. Zazwyczaj brązowe płazy, chcąc przyciągnąć do siebie samice, zmieniają barwę skóry na intensywnie niebieską. Tak widowiskowa metamorfoza czyni ten gatunek żab wyjątkowym. Wszystko po to by zaledwie przez kilka dni być atrakcyjnym i przypodobać się potencjalnym partnerkom.

Żaby moczarowe wyróżnia także dźwięk jaki wydają podczas godów. Nie jest to typowy rechot, tylko odgłos podobny to bulgoczącej wody. Robi tym większe wrażenie, gdy samce zbierają się w zbiornikach wodnych i masowo nawołują partnerki.

Efektem żabich godów jest złożenie przez samicę od 700 do 3000 jaj w formie skrzeku. Przeobrażone z kijanek młode żabki pojawią się w połowie czerwca. Dojrzałość płciową osiągają dopiero po upływie trzech lat.

Na miejsce godów żaby moczarowe wybierają brzegi płytkich, porośniętych trzciną zbiorników wodnych. Woda musi być bardzo czysta, ponieważ płazy te są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia. Pojawienie się żab moczarowych jest wskaźnikiem czystości wody i otaczającego środowiska. Ze względu na zanieczyszczenie środowiska żaba moczarowa jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunkiem. Dlatego jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Ropuchy szare

Także ropuchy są już gotowe do zalotów. Pod koniec marca i na początku kwietnia na podmokłych terenach leśnych można usłyszeć delikatne pohukiwanie dochodzące z traw. To nic innego jak "śpiewy" godowe ropuchy szarej (Bufo bufo).

To bardzo pożyteczny płaz, który żywi się wszelkimi owadami, pająkami i ślimakami. Zjada nawet stonki ziemniaczane i osy. Najważniejsze żeby pożywienia było bardzo dużo.

W wyniku godów samica ropuchy składa jaja w dwóch sznurach, z których każdy ma długość od 2,5 do 5 m. Liczba złożonych jaj waha się od ok. 3 tys. do ponad 9 tys. Kijanki przeobrażają się w młode ropuszki pod koniec czerwca, czyli w podobnym czasie co ich mniejsze kuzynki - żaby moczarowe.

Ropuchy szare rzadko skaczą, najczęściej chodząc. Jednak w chwili niebezpieczeństwa zamierają w bezruchu, co niestety często staje się przyczyną ich licznego ginięcia na drogach. Warto też pamiętać, że ropuchy w stanie zagrożenia potrafią wydzielać przez skórę substancje jadowe, mogące powodować podrażnienia skóry.

Autor: zupi/rp / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe / Michał Szczepaniak, Sławomir Kowalczyk

Pozostałe wiadomości