Raz większy, raz mniejszy i zmienia kolory. Księżyc za kołem podbiegunowym

Księżyc zmienia się z biegiem nocy

Choć arktyczny krajobraz na Spitsbergenie może wydawać się dość monotonny, badaczom z Polskiej Stacji Polarnej nie brakuje ciekawych widoków. - Od kilku dni Księżyc zaskakuje nas swoją wielkością i kolorami - piszą. I dzielą się na swoim profilu w Kontakcie Meteo nagraniem, na którym sami możemy obejrzeć niebo nad Hornsundem.

Pierwsza część filmu wykonanego techniką poklatkową pokazuje niebo nad Spitsbergenem Południowym 5 kwietnia o godz. 20:00. O tej porze niebo jest dość jasne, a Księżyc ma lekko różową barwę o 22.30 jest już bardziej żółty i silnie kontrastuje z kolorem nieba.

- Księżyc w pełni o tak niezwykłej barwie można obserwować, kiedy znajduje się on blisko linii horyzontu. Wówczas światło Księżyca ma do pokonania najdłuższą drogę do Ziemi, a zanieczyszczenia atmosfery wpływają na odbieraną przez nas jego barwę - wyjaśnia Liliana Keslinka-Nawrot ze stacji Hornsund.

- Dodatkowo położenie Księżyca blisko linii horyzontu sprawia, że wydaje się on znacznie większy, niż gdy znajduje się wysoko na niebie - zaznacza badaczka.

W najbliższym czasie badaczy w stacji Hornsund będzie czekać coraz mniej ciemnych godzin. - Zbliża się dzień polarny, dlatego też z każdym dniem noc staje się jaśniejsza i krótsza - relacjonuje Adam Nawrot.

Autor: js/ŁUD / Źródło: Kontakt Meteo

Pozostałe wiadomości