Rekordowo ciepłe lato w Europie. Analizy programu Copernicus

Autor:
kw
Źródło:
PAP

Badacze europejskiego programu Copernicus wykazali, że lato 2021 było wyjątkowo ciepłe. Dokładnie o 0,1 stopnia Celsjusza pobiło dotychczasowe rekordy.

Według naukowców z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus, tegoroczne lato w Europie było rekordowo ciepłe. Pobiło, choć nieznacznie, rekordy temperatury z 2010 i 2018 roku.

Rekordowo ciepłe lato

Badacze przekazali, że średnia temperatura powietrza pomiędzy czerwcem a sierpniem była o stopień Celsjusza wyższa niż w średnia w latach 1991-2020. Ponadto o 0,1 st. C pobiła rekordy temperatury z 2010 i 2018 roku.

Sierpień 2021 roku na równi z sierpniem 2017 roku był trzecim najcieplejszym w historii. Średnia temperatur z sierpnia obecnego roku była zbliżona do tej z lat 1991-2020, ale warunki na całym kontynencie kontrastowały ze sobą. W krajach śródziemnomorskich temperatury były rekordowo wysokie, na wschodzie wyższe od średniej, zaś na północy poniżej średniej.

Konsekwencja zmian klimatu

Lato w tym roku stało się kolejnym kamieniem milowym w długoterminowym trendzie globalnego ocieplenia, w ramach którego emisje gazów cieplarnianych zmieniają klimat planety.

We wtorek grupy aktywistów - wskazała agencja Reutera - wezwały, by zaplanowana na listopad konferencja ONZ w sprawie klimatu COP26 w Glasgow została przełożona. Sieć skupiająca ekologiczne organizacje Climate Action Network uzasadniła, że w rozmowach powinni wziąć udział delegaci z ponad 190 krajów, co jest niemożliwe z powodu pandemii COVID-19.

Autor:kw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości