Najnowsze

Pięć żubrów wybrało Wielkopolskę

Najnowsze

Żubry przybyły do Wielkopolski

To pierwsze żubry żyjące na wolności w województwie wielkopolskim.

Grupę trzech żubrów zauważyli ostatnio leśnicy z Trzcianki w woj. wielkopolskim. Później okazało się, że zwierząt jest pięć - dwie samice, dwa cielaki i jeden byk. Jak zauważa Marta Drzewiecka z Nadleśnictwa Trzcianka, zwierzęta przebywają na terenie nadleśnictwa od końca grudnia 2016 roku.

Można śledzić ich losy

Żubry przebywają od kilku tygodni na północy regionu, w lasach pod Trzcianką między wsiami Smolarnia, Rychlik i Przyłęg. Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze poinformowało, że zwierzęta przemieściły się z okolic Tuczna, gdzie jednej z samic została założona obroża telemetryczna, dzięki której można śledzić trasę wędrówki tych ogromnych ssaków na bieżąco.

Zdaniem specjalistów zwierzęta musiały się oddzielić od stada żyjącego w lasach z województwa zachodniopomorskiego. Tam żubra introdukował (wprowadził - przyp. red.) w latach osiemdziesiątych profesor z ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Sprzyjający teren

W południowych lasach Zachodniopomorskiego żyje około 200 żubrów. Pięć z nich przywędrowało w grudniu do Wielkopolski. Pracownicy nadleśnictwa mają wielką nadzieję, że aromaty ziół, traw i turzyc z terenu Nadleśnictwa Trzcianka przekonają żubry i pomogą im podjąć decyzję, aby osiedlić się na stałe i rozmnożyć w lasach Wielkopolski.

- Teren jest bardzo sprzyjający, bardzo dobry - mówi Marcin Grzegorzek z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. - Zobaczymy, myślę, że mogą tu znaleźć dogodne warunki do życia i do rozwoju - dodaje.

Autor: zupi/tw / Źródło: Nadleśnictwo Trzcianka

Pozostałe wiadomości