"Odwołujemy babie lato"

Omenaa Menasah o pogodzie w najbliższych dniach
Omenaa Menasah o pogodzie w najbliższych dniach
Omenaa Menasah o pogodzie w najbliższych dniach

Jesteśmy pod wpływem potężnego wyżu Netti - stąd chłód. Zrobi się cieplej i na termometrach zobaczymy nawet ponad 20 st. C. Niestety nie potrwa to długo. - W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych odwołujemy babie lato - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Święty Michał lato przekichał, jak mówi przysłowie. Wtorkowy poranek 29 września, na Michaliny i Michała, rzeczywiście był zimny. Temperatura nad ranem spadła do 2 st. C w Jeleniej Górze na Dolnym Śląsku oraz w Resku na Pomorzu Zachodnim. Zimno było szczególnie na zachodzie i w centrum - w Kaliszu termometry pokazały zaledwie 3 st. C, a w Poznaniu i Łodzi były 4 st. C. Przy gruncie odnotowaliśmy miejscami przymrozki. W Szczecinie oraz Lesznie był -1 st. C.

Po cieple nie ma śladu

Na razie ciepło "diabli wzięli". Noc z wtorku na środę 29/30 września też będzie zimna, z temperaturą od 2-3 st. C na Suwalszczyźnie, Podlasiu, Warmii, Kujawach, przez 4-5 st. C w centrum, do 7 st. C na Podkarpaciu i 10 st. C nad samym morzem. Oczywiście miejscami wystąpić mogą przymrozki do -1 st. lub -2 st. C.

Wszystko przez wyż

Takie zimno w końcu września to zasługa wyżu Netti, którego centrum z ciśnieniem rzędu 1042 hPa znajduje się w rejonie miasteczka Växjö nad południową Szwecją. Wyż objął swoimi słonecznymi ramionami kawał Europy - od Szetlandów po Bałkany. I podczas gdy zachodniej Europie podrzucił nieco ciepłych mas powietrza z południa, to do Europy wschodniej i środkowej zaciągnął z dalekiej północy zimne masy powietrza arktycznego. Masy te zostaną u nas do czwartku 1 października, stąd zimne noce. Zresztą w środę i czwartek temperatura po południu na południu kraju też nie imponująca, bo zaledwie od 10 do 14 st. Nieco więcej stopni będzie w centrum i na północy, od 15 do 18 stopni.

Położenie Netti

Gorący weekend

W pierwszych dniach października zacznie napływać cieplejsze powietrze polarne z zachodu, wypychając zimne masy z terenu Polski. To dzięki przemieszczeniu się centrum wyżu nad naszymi głowami w stronę Ukrainy zmianie ulegnie kierunek cyrkulacji powietrza z północno-wschodniej na zachodnią i południową.

W piątek 2 października Netti osiądzie na Bałkanach, dzięki czemu Polska znajdzie się w tylnej części wyżu, w cieplejszych masach powietrza. Tym samym temperatura w centrum i na południu kraju będzie przez kilka dni przekraczać popołudniami 20 st. C. W niedzielę 4 października na Śląsku możliwe 24 st. C. Jednak pojawią się na zachodzie kraju burze, zwiastujące zmiany. Od tego momentu mają pojawiać się na zmianę słońce, chmury, deszcz i silny wiatr.

W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych odwołujemy babie lato.

Autor: Arleta Unton - Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości