Jak długo może trwać błysk jednego pioruna?


Światowa Organizacja Meteorologiczna przyjęła, że najdłuższa w historii pomiarów błyskawica pojawiła się w 2012 roku we Francji. Rekordowy błysk trwał prawie 8 sekund.

Komisja oceniająca Światowej Organizacji Meteorologicznej (World Meteorological Organization) przyjęła, że najdłużej trwająca błyskawica pojawiła się 30 sierpnia 2012 roku nad regionem Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w południowej części Francji. Rekordowy błysk pioruna trwał bez przerwy aż 7,74 sekundy.

Wszystko dzięki nowej technice

- To dochodzenie zwraca uwagę na fakt, że z powodu ciągłych ulepszeń w meteorologii i klimatologii, dotyczących technologii i analizy, eksperci od klimatu mogą teraz monitorować i wykrywać zdarzenia pogodowe, takie jak specyficzne błyskawice, o wiele bardziej szczegółowo niż kiedykolwiek wcześniej - mówi Randall Cerveny, główny sprawozdawca raportu dotyczącego klimatu i pogody dla WMO.

Randall Verveny ostrzega także, że błyskawice są niebezpieczne.

Błyskawice mogą pokonywać ogromne odległości od swoich macierzystych burz. Najlepsza rada od naszych ekspertów: gdy słyszysz grzmot, wejdź do pomieszczenia - dodaje.

Najdłuższy dystans

Zanotowano także rekordowy błysk, jeżeli chodzi o pokonany dystans, czyli odległość, jaką pokonał jeden nieprzerwany piorun. Pojawił się w 2007 roku w Oklahomie (USA) i przebył 321 km.

Specjaliści o wyładowaniach atmosferycznych
Specjaliści o wyładowaniach atmosferycznychtvn24

Autor: mg/rp / Źródło: phys.org, public.wmo.int

Pozostałe wiadomości