Czy warto było wydać 100 mld dolarów na ISS?

Astronauci na kosmicznym spacerze (NASA)
Astronauci na kosmicznym spacerze (NASA)
Astronauci na kosmicznym spacerze (NASA)

Astronauci mieszkają na orbicie ziemskiej już od 12 lat. Rokrocznie idą na ten cel miliony dolarów. Administracja Busha zamierzała już wstrzymać dofinansowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Obama miał co do niej inne plany i pieniądze nadal płyną w Kosmos szerokim strumieniem. Czy słusznie?

Dotychczasowy koszt stworzenia, wysłania na orbitę i eksploatacji ISS wyniósł 100 mld dol.

Wszystko zaczęło się w 1984 r., kiedy Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada i kraje zrzeszone w Europejskiej Agencji Kosmicznej zaplanowały wybudowanie pierwszej w historii ludzkości stacji kosmicznej. Miała ona pomóc spełnić marzenie o stałym pobycie ludzi w Kosmosie, co udało się zrealizować dopiero w listopadzie 2000 r., kiedy na ISS dotarła pierwsza załoga.

... i Rosjanie

To jednak nie był jedyny sukces. Jak podkreśla Sam Scimemi, szef projektu ISS, największym osiągnięciem misji było włączenie do projektu Rosjan, co symbolicznie skończyło okres Zimnej Wojny.

- Nasza współpraca ewaluowała na niespotykaną skalę i obecnie ma różne aspekty: dyplomatyczne, technologiczne, kulturalne. Relacje między nami są bardzo głębokie - mówi w wywiadzie udzielonym brytyjskiej telewizji BBC

Co odkryli na ISS?

Głównym zadaniem astronautów stacjonujących na ISS jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji. Mają one pozwolić na udoskonalenie metod prowadzenia upraw, lepsze poznanie działania ludzkiego organizmu (a więc i możliwość wynalezienia nowych leków) i odpowiedzieć na pytanie, jak człowiek może przetrwać dłuższy czas poza naszą planetą.

Jak podkreślają naukowcy prowadzący projekt, takich badań nie da się przeprowadzić na Ziemi, a "odjęcie grawitacji" kosztuje. W zamian za to roztaczają przed nami wizje rozwoju.

Spektakularnych odkryć na razie brak, ale pierwsze ważne badania na nicieniach dały cień szansy, że nasze życie w stanie nieważkości jest możliwe.

ISS jako przedsionek Wszechświata?

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to z pewnością milowy krok w historii podboju Kosmosu. Misja Curiosity na Marsie i planowane prywatne loty w przestrzeń kosmiczną pokazują, że człowiek coraz śmielej poczyna sobie poza naszą planetą. Jaką rolę ma w tym odegrać ISS?

Obama przedłużył finansowanie stacji do 2020 r., a potencjalnie nawet do 2028. Naukowcy zastanawiają się teraz, czy ISS mogłoby być punktem wypadowym dla dalszych m.in. marsjańskich misji kosmicznych.

Autor: mm/rs / Źródło: bbc.co.uk, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości