Cztery pory roku u naszych południowych sąsiadów


Jest takie miejsce na świecie, gdzie w ciągu jednego dnia możemy doświadczyć czterech pór roku. Film, którego ujęcia nagrano w ciągu dziewięciu godzin w słowackiej części Tatr Wysokich, pokazuje zróżnicowanie tego obszaru. Na każdym kroku można spotkać oznaki wiosny, lata, jesieni i zimy.

Turyści wędrujący po zboczach Tatr Wysokich mogą podziwiać kontrasty przyrody.

Zmiany wraz z wysokością

Na wysokości około 1300 metrów, w okolicy Rainerowej Chatki w Dolinie Małej Zimnej Wody, wędrujący mogą podziwiać topniejący śnieg, w towarzystwie barwnych, okazałych kwiatów przypominających o urokach wiosny.

Nieco wyżej, w okolicy Schroniska Zamkovskiego, na wysokości 1475 m n.p.m. krajobraz zmienia się w jesienny. Na drzewach widać złote i czerwone liście, które powoli opadają na trawę.

Turyści jednak zgodnie przyznają, że słońce w Tatrach jest bardzo intensywne. Potrzebują kremów z filtrem UV. Poza tym o lecie przypominają gorące źródła termalne.

Na wysokości 2000 m można z kolei ulepić porządnego bałwana.

Prognoza na pierwszy dzień października

Według lokalnych meteorologów, pierwszy dzień października w Tatrach Wysokich rozpocznie się pochmurnie i mglisto. Na termometrach zobaczymy zróżnicowane wartości. Na wysokości od 600 do 1000 m odnotujemy od 17 do 15 st. C. Od 1000 do 1500 m termometry pokażą 15-11 st. C. Na wysokości od 1500 do 2500 m będzie chłodniej. Tam odnotujemy od 11 do 4 st. C.

Autor: PW/map / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości