Najnowsze

Cellulit. Wszystko, co chcielibyście o nim wiedzieć

Najnowsze

TVN Meteo ActiveJak walczyć z cellulitem?

Czym jest cellulit i jakie współczesna kosmetologia daje narzędzia do walki ze znienawidzoną przez tysiące kobiet "pomarańczową skórką"? "Studio Active" rozwiewa wątpliwości.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Cellulit, nazywany skórką pomarańczową w medycynie określa się mianem lipodystrofii. To nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej.

Pokłosie dojrzewania

Najczęściej pojawia się tuż po okresie dojrzewania, gdy ciało dziewczynki zmienia się na bardziej kobiece. Efektem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry pośladków, ud, bioder, brzucha, a nawet kolan czy ramion. Na skórze tych partii ciała mogą być widoczne guzki i zgrubienia, które czasami mogą powodować ból.

Problem (prawie) wszystkich

- Cellulit jest w pewnym sensie fizjologicznym stanem, który występuje u ponad 90 proc. kobiet po okresie dojrzewania - wyjaśniała dr n. med. Agnieszka Szewczyk. - Występuje w tak dużym odsetku u kobiet, ponieważ one mają trochę inaczej zbudowaną tkankę tłuszczową niż mężczyźni - dodała. - Jest to związane z tym, że organizm kobiety przygotowuje się na ewentualna ciążę i gromadzi zapasy tłuszczu, które potrzebne będą dla rozwijającego się dziecka i na okres karmienia - sprecyzowała.

Cellulit a cellulitis

Dr n. med. Szewczyk przypomniała także, że cellulit i cellulitis, choć często mylone, są zupełnie czym innym. Cellulitis bowiem to zapalenie tkanki łącznej, choroba bakteryjna, która może mieć poważne powikłania i nieleczona może doprowadzić do rozwoju zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy.

Rodzaje i narzędzia

Cellulit może być "zwykły" i wodny. - Tu nie chodzi tylko o nagromadzenie się tkanki tłuszczowej, tu chodzi także o zaburzenia krążenia, o w pewnym sensie ucisk tej tkanki tłuszczowej i przegród łączno-tkankowych na naczynia krwionośne i naczynia limfatyczne - wyjaśniała dr n. med. Szewczyk.

Metodą zapobiegania cellulitu jest przede wszystkim właściwa dieta i wysiłek fizyczny. Można z nim także walczyć za pomocą kosmetyków i masaży, zarówno w domowym zaciszu, jak i w salonach kosmetycznych.

Metody walki

1. Mezoterapia

Jednym z zabiegów jest mezoterapia. W miejsca objęte cellulitem lekarz wstrzykuje substancje, które poprawiają krążenie lub przyśpieszają spalanie tłuszczu. Najpierw wykonuje się 4 zabiegi co tydzień każdy, potem 2 w odstępie czterech tygodni.

2. Karboksyterapia

Lekarz może wykonać nam także karboksyterapię, polegającą na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla za pomocą specjalnego urządzenia. Zabieg przyśpiesza spalanie tłuszczu i poprawia metabolizm. Wykonuje się go średnio dwa razy w tygodniu przez okres 6-8 tygodni.

3. Cellulipoliza

Inną taktyką na skórkę pomarańczową jest cellulipoliza, polegającą na wkłuciu przez lekarza w tkankę tłuszczową dwóch cieniutkich igieł, między którymi przepuszcza się prąd o niskiej częstotliwości. Pod jego wpływem rozszerzają się naczynia, co zwiększa się przepływ krwi i przemianę materii. Dzięki temu z komórek znacznie szybciej usuwane są toksyny. Najlepiej poddać się 6 zabiegom w tygodniowych odstępach.

4. Endermologia

W gabinecie kosmetyczka może nam wykonać zabieg nazywany endermologią. To masaż głowicą z wałeczkami, w przestrzeni między którymi powstaje na zmianę nadciśnienie i podciśnienie. Głowica zasysa skórę i w ten sposób ją masuje. Endermologia poprawia krążenie żylne i limfatyczne, a także wzmacnia włókna kolagenu i elastyny. Trzeba wykonać co najmniej 12 zabiegów, początkowo 2-3 w tygodniu, potem raz w tygodniu.

5. Ultradźwięki

Jednym z zabiegów są także ultradźwięki. Polega to na przesuwaniu po skórze sondy emitującej ultradźwięki. Jest to metoda wspomagająca przy zabiegach kosmetycznych, dzięki niej kosmetyki antycellulitowe docierają głębiej. Zwykle poleca się serię 4-6 zabiegów.

6. Drenaż limfatyczny

By pozbyć się cellulitu można skusić się również na drenaż limfatyczny, czyli specjalny masaż ręczny lub masaż przeprowadzany przy użyciu różnych urządzeń. Wspomaga krążenie krwi i limfy oraz ułatwia odprowadzanie wody z tkanek. Cykl drenażu limfatycznego obejmuje 10-20 zabiegów powtarzanych co najmniej dwa razy w tygodniu.

7. Body wrap

Inną formą walki jest zabieg nazywany body wrap. Polega na tym, że kosmetyczka smaruje skórę preparatami pobudzającymi krążenie, zawija klientkę w folię i przykrywa kocem elektrycznym. Zabieg likwiduje obrzęki i przyśpiesza spalanie tłuszczu. By zauważyć efekty warto wykonać 6-10 zabiegów.

8. Body mix

W gabinecie można także skorzystać z zabiegu body mix, do którego kosmetyczka wykorzystuje urządzenie łączące działanie lasera biostymulacyjnego, aparatów do masażu ciśnieniowego, krioterapii i fotostymulacji. Laser wspomaga krążenie i poprawia przemianę materii w komórkach, masaż rozbija komórki tłuszczowe, a krioterapia i fotostymulacja wspomagają spalanie tłuszczu oraz likwidują obrzęki. Zaleca się wykonać serię 10 zabiegów, by dostrzec efekty.

Autor: stella/kka / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości