Saharę, Karaiby i Teksas dzielą tysiące kilometrów, jednak w drugiej połowie czerwca regiony te połączyła wielka chmura saharyjskiego pyłu. Zasnuła też niebo nad zwrotnikowymi obszarami Atlantyku. Zarejestrowało ją wiele satelitów.
Od ponad tygodnia ogień trawi wrzosowiska Saddleworth Moor w hrabstwie Greater Manchester w Wielkiej Brytanii. W weekend pożary ogarnęły też wrzosowiska w sąsiednim hrabstwie Lancashire. Strażacy zmagają się z żywiołem, ale nie sprzyja im wietrzna i upalna pogoda. Spłonęły już setki hektarów.
Wyspy Brytyjskie słyną z kapryśnej i pochmurnej pogody. Dzięki satelicie NASA pod koniec czerwca udało się jednak uchwycić zdjęcie czystego nieba nad tym regionem. Obraz zakłócił jedynie dym unoszący się w centralnej części lądu.
Centralne i południowe regiony Rumunii walczą z powodziami. W niedzielę poinformowano, że śmierć poniosły cztery osoby. W okręgu Cosnava woda przerwała wał przeciwpowodziowy. Skutki żywiołu można odczuć w wielu miastach.
Pogoda nie sprzyja wypoczywającym w Tatrach. Wierzchołki gór spowiły chmury, a wyżej położone szlaki już drugi raz tego lata pokryły się śniegiem. Nieprzyjemnie jest również nad Bałtykiem - silny wiatr przyczynił się do częściowego zamknięcia sopockiego molo.
Ponad siedem tysięcy wolontariuszy wzięło udział w tegorocznej akcji sprzątania Tatr. Ochotnicy zebrali łącznie 420 kilogramów śmieci z 275 kilometrów górskich szlaków.
U wybrzeży Majorki pojawił się rekin. Według badaczy, którzy uwiecznili go na zdjęciu, był to żarłacz biały. Ostatni raz przedstawiciela tego gatunku widziano w tym regionie kilkadziesiąt lat temu. Naukowcy mają jednak co do tego wątpliwości.
W ten weekend temperatura w Chicago może przekroczyć nawet 40 stopni. Są jednak w zachodnich regionach Stanów Zjednoczonych takie miejsca, gdzie śnieg nie zdążył się jeszcze roztopić.
W niedzielę i poniedziałek w niektórych regionach może wiać dość silny wiatr. Przewidywane są też intensywne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Pierwsze dni lipca będą jeszcze chłodne, jednak w przyszłym tygodniu temperatura zacznie rosnąć. Na środę miejscami prognozowane jest 28 stopni Celsjusza.
Silny wiatr wyrywał drzewa z korzeniami, rannych zostało osiem osób. Na nagraniu opublikowanym przez biuro szeryfa hrabstwa Greenwood w Kansas widać latające wokół auta gałęzie i przedmioty. Powstało w momencie uderzenia tornada w miasteczko Eureka.
Pływają i wygrzewają się w słońcu. Foki, bo o nich mowa, coraz częściej goszczą w rejonie ujścia Tamizy w Wielkiej Brytanii. Na nagraniu widać, że to miejsce bardzo im się podoba.
Rodzinie mieszkającej w Norwegii zaginął kot. Na nic zdały się poszukiwania na osiedlu i rozwieszanie plakatów. Zwierzę odnalazło się dopiero po dwóch tygodniach. Gdzie? Na Islandii.
Trąba wodna pojawiła się w południowych Chinach. Wysoki słup wody kształtem przypominał literę "S". Zjawisko uwiecznił na nagraniu pracownik stacji meteorologicznej.
Alergeny zawarte w ziarnach pyłków traw są w Polsce jedną z najczęstszych przyczyn objawów alergicznego nieżytu nosa i atopowej astmy pyłkowej. Warto wiedzieć, jakie destynacje wakacyjne będą najlepsze dla alergików.
Sobota i niedziela przyniosą dość chłodną aurę - miejscami termometry nie wskażą więcej niż 16 stopni Celsjusza. Nie obędzie się również bez przelotnych opadów deszczu. Ci, którzy szukają ciepła i pogodnego nieba powinni udać się na zachód Polski.
W czwartek w wielu miejscach Wielkiej Brytanii zanotowano ponad 30 stopni Celsjusza. To był najgorętszy dzień tego roku. Z powodu upału zaczął się topić dach centrum nauki w Glasgow.
Droga powiatowa między Brzegami Górnymi a Nasicznem w Bieszczadach przez kilka godzin była nieprzejezdna po przejściu wieczornej burzy. Na szosę osunęła się ziemia i spadły konary drzew. Materiały dostaliśmy na Kontakt 24.