Polacy, którzy Boże Narodzenie spędzają pracując w stacjach polarnych Hornsund i Arctowski, kultywują tradycję: jedzą kolację wigilijną, śpiewają kolędy, ubierają choinkę. Robią to jednak w niezwykłych okolicznościach.
Dużym opanowaniem musieli wykazać się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Argyle-Adams ze stanu Wisconsin w Stanach Zjednoczonych, którzy ruszyli na pomoc tonącemu psu.
Zgodnie z tradycją świąteczną uroczystą kolację wigilijną zaczynamy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. W tym roku będą to planeta Wenus oraz gwiazda Kapella należąca do konstelacji Woźnicy.
Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie intensywne opady deszczu i śniegu. Obowiązują alerty meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W mocy są też ostrzeżenia hydrologiczne.
Mieszkańcy Wenecji ponownie zmagali się z "aqua alta", czyli wysokim poziomem wody. W poniedziałek, w kulminacyjnym momencie, jej poziom przekroczył 140 centymetrów. Plac Świętego Marka był zalany przez kilka godzin.
W Boże Narodzenie w części kraju może spaść śnieg. Będą jednak też miejsca w Polsce, gdzie na białe Święta nie ma co liczyć - tam spadnie deszcz. Większe ochłodzenie przyjdzie w kolejnych dniach.
Z powodu ogromnych pożarów buszu, które opanowały Australię, cierpią dzikie zwierzęta. Płomienie niszczą ich siedliska, a upał tylko podsyca ogień. Szacuje się, że w pożarach buszu mogły zginąć miliony osobników różnych gatunków.
Ekstremalne pożary w Australii nie ustępują. Tragiczny bilans wynosi już sześć osób. Ogień spalił ponad 3,7 miliona hektarów buszu i zniszczył mnóstwo budynków.
W ciągu ostatniej nocy na Podhalu zrobiło się biało. W Zakopanem leży około 15 centymetrów śniegu. Obowiązują tam też ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami.
Poniedziałkowy poranek zapowiada się na ogół mglisto. Później w ciągu dnia wystąpią też opady deszczu lub mżawki. Termometry pokażą maksymalnie 7 stopni Celsjusza
Nadchodząca noc w wielu regionach Polski przyniesie niebezpieczne zjawiska pogodowe. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alarmy pierwszego i drugiego stopnia przed mgłami, intensywnymi opadami deszczu i śniegu.
We Włoszech wieje silny wiatr i pada ulewny deszcz. Nie żyje jedna osoba, a dwie zostały ranne. Władze zarządziły ewakuację kilkuset mieszkańców. Według służb meteorologicznych to nie koniec gwałtownej pogody.
W amerykańskim stanie Nowy Meksyk wylądowała kapsuła bezzałogowego statku kosmicznego Starliner. Jego misja zakończyła się niepowodzeniem, bo nie doleciał do znajdującej się na okołoziemskiej orbicie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Od kilku dni zachodnia Europa zmaga się ze skutkami gwałtownej pogody. Przez Hiszpanię i Portugalię przeszły dwa sztormy - Elsa i Fabien. Niebezpieczna pogoda dotarła też do Francji, pozostawiając ponad 100 tysięcy odbiorców bez prądu.
Tuż przed końcem roku do Polski napłynie arktyczne powietrze z północy. Sprawdź najnowszą prognozę długoterminową przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.
Pożary i rekordowe wartości na termometrach w Australii, grudniowy "żar tropików" i kolejne jesienne Boże Narodzenie w Polsce. We "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 klimatolog Bogdan Chojnicki komentował ostatnie rekordy temperatury na świecie i tłumaczył, jak możemy powstrzymać zmiany klimatyczne.
Amerykańska agencja kosmiczna zaobserwowała na powierzchni naszej gwiazdy nowy typ eksplozji magnetycznej. Naukowcy teoretyzowali o nim już około 15 lat temu, jednak dopiero teraz zauważono go dzięki obserwatorium dynamiki Słońca.
O północny powitaliśmy kalendarzową zimę. Kilka godzin później rozpoczęła się również zima astronomiczna. Potrwa do momentu równonocy wiosennej, czyli do 20 marca.
W niedzielę w dużej części kraju będą występowały opady deszczu. Temperatura będzie wysoka jak na grudzień. Na termometrach zobaczymy do 10 stopni Celsjusza.
Sztorm Fabien dotarł w sobotę do hiszpańskiej Galicji. Niesie ze sobą obfite opady deszczu i silny wiatr powodujący wysokie fale morskie. Niebezpiecznie jest w niemal całym kraju. Wylewają niektóre rzeki.
Boże Narodzenie upłynie na ogół z deszczową pogodą. Jednak w drugi dzień Świąt lokalnie jest szansa na sam śnieg. W Wigilię na termometrach zobaczymy do 8 stopni Celsjusza. Później temperatura zacznie przypominać bardziej tę zimową.
Australia wciąż walczy z pożarami lasów. Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w stanach Nowa Południowa Walia, Wiktoria i Australia Południowa. Z żywiołem walczy tysiące strażaków.