Najnowsze

Najnowsze

"W Europie przez najbliższy miesiąc zachorowań będzie przybywało i to dosyć szybko"

W szpitalu w Zielonej Górze przebywa pacjent, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Został poddany kwarantannie, podobnie jak jego rodzina. Jak mówił na antenie TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, izolacji powinny zostać poddane inne osoby, które miały kilkudziesięciominutowy kontakt z zakażonym. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną, całodobową infolinię 800 190 590.

Koronawirus w Polsce. Co powinieneś wiedzieć

W Polsce potwierdzono cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Sprawdź, czym jest koronawirus i jakie wywołuje objawy, jak można się zabezpieczyć przed zakażeniem, czego nie należy robić, jak skutecznie myć ręce oraz jak postępować w przypadku powrotu z krajów, gdzie są ogniska koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną, całodobową infolinię 800 190 590.

Kiedy zaczyna się epidemia? "Muszą być spełnione trzy kryteria"

Miejsca występowania ognisk zachorowań wywołanych przez koronawirusa są w dużej części przypadkowe i niezależne na przykład od klimatu - uważa ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski. Do powstania ogniska epidemicznego przyczynia się między innymi duże zagęszczenie ludności, centra transportu osobowego i duża liczba osób starszych.

Koronawirus zabił na świecie ponad 3200 osób. Sprawdź statystyki

Koronawirus SARS-CoV-2 wciąż się rozprzestrzenia, z dnia na dzień liczba zakażonych rośnie. Ile osób jest chorych, a ile wyzdrowiało? W jakim tempie rozwija się epidemia? Sprawdź statystyki. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.

22 ofiary tornada w Nashville. "Okolica wygląda jak strefa wojny"

Minionej nocy przez amerykański stan Tennessee przeszło tornado. Zginęły co najmniej 22 osoby, a 30 zostało rannych. Żywioł uszkodził budynki i lotnisko, pozbawił prądu dziesiątki tysięcy gospodarstw domowych. W sąsiednim stanie Kentucky występowały burze z piorunami.

WHO: strach to naturalny odruch na zagrożenie, którego do końca nie rozumiemy

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), poinformował na konferencji prasowej, że trwają prace nad szczepionkami na COVID-19. Dodał, że rozumie obawy ludzi związane z epidemią. - Strach to naturalny ludzki odruch na każde zagrożenie, szczególnie na takie, którego do końca nie rozumiemy - mówił Ghebreyesus. W Polsce w środę rano potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem.

Sezon na kleszcze już trwa. Uważać trzeba nie tylko w lesie

Ciepło i duża wilgotność sprzyjają aktywności kleszczy, nawet zimą. Zdaniem doktor inżynier Anny Wierzbickiej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jeśli dalej utrzyma się taka pogoda, to zagrożenie tymi pasożytami nie będzie maleć. Ratunkiem może być suche lato, które sprawi, że kleszczy będzie mniej.

"Wilczy zew" na wyciągnięcie ręki

Ten film trzeba oglądać z dźwiękiem. Dlaczego? Ponieważ nieczęsto mamy szansę posłuchać wyjącego wilka. Teraz możemy to zrobić dzięki fotopułapce zamontowanej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. "Autorem ścieżki dźwiękowej jest Smoluch z Rodziny Północnej" - czytamy w poście na profilu parku.

Pierwsza taka zima na Litwie w historii pomiarów

Najwyższa średnia temperatura od rozpoczęcia pomiarów, rekordowo ciepły styczeń i zaledwie kilka dni ze śniegiem. Tak wyglądała do tej pory mijająca zima na Litwie. Najcieplejszą i najbardziej bezśnieżną zimę od 242 lat podsumowuje krajowa instytucja hydrometeorologiczna.

W domu smog jest większy niż na zewnątrz – dlaczego?

Wydawałoby się, że w sezonie jesienno-zimowym schronienia przed smogiem powinniśmy szukać w zamkniętych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Okazuje się jednak, że powietrze w naszych domach bywa często znacznie bardziej zanieczyszczone od tego, którym oddychamy przebywając na dworze. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego przyczyny? Sprawdzamy.

Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekracza 90 tysięcy. Sprawdź statystyki

Koronawirus SARS-CoV-2 nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wskutek choroby COVID-19, którą wywołuje, umierają kolejne osoby. Ile jest zakażonych, a ile wyzdrowiało? W jakim tempie rozwija się epidemia? Sprawdź statystyki. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.

WHO: naszym największym zmartwieniem są epidemie poza Chinami

W ciągu ostatnich 24 godzin liczba nowych przypadków koronawirusa była dziewięciokrotnie większa poza Chinami niż w tym kraju. Epidemie w Korei Południowej, Iranie, Japonii i we Włoszech są naszym największym zmartwieniem - ocenił w poniedziałek dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Kto jest najbardziej narażony? Ile osób umiera? Polska Akademia Nauk o koronawirusie

Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk opublikowali raport dotyczący koronawirusa SARS-CoV-2. Zdaniem specjalistów, przypadki śmiertelne dotyczą niemal wyłącznie osób obciążonych poważnymi schorzeniami. W raporcie odpowiadają między innymi na pytania: kto jest najbardziej narażony, ile osób zakażonych umiera oraz czy na chorobę wywoływaną wirusem jest jakieś lekarstwo.

Lawinowa "trójka" w Tatrach. Niebezpiecznie w górach

Amatorzy górskich wędrówek muszą liczyć się z niesprzyjającymi warunkami. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, zaś w rejonie Babiej Góry, Bieszczadach i Karkonoszach drugi. Ratownicy górscy apelują do turystów o zachowanie ostrożności.