Jest o nim głośno, choć na świat przyszedł po cichu i zupełnie nieoczekiwanie. Orangutanica w angielskim ogrodzie zoologicznym urodziła, mimo że wykonany przed kilkoma miesiącami test nie wskazywał, że jest w ciąży.
To nagranie pokazuje siłę żywiołu, który przeszedł w ostatnich dniach przez południową Francję. W miejscowości Saint-Martin-Vesubie, na skutek powodzi, zawaliła się część mostu, nastąpiła eksplozja, a chwilę później obok runęło ogromne drzewo.
Papież Franciszek zapytany o szczepionkę przeciwko COVID-19 stwierdził, że nie może być ona jedynie własnością kraju ani laboratorium, które ją stworzy. Dodał, że powinna przyczyniać się do dobra wspólnego na całym świecie.
Tegorocznymi laureatkami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, za opracowanie metody edycji genomu, zostały Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Doceniono je bardzo szybko, bo - jak zwrócili uwagę eksperci na spotkaniu Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego - ich wyniki badań ogłoszono zaledwie niecałe dziesięć lat temu.
Jeżeli będziemy podchodzić lekceważąco do pandemii, to nigdy skutecznie sobie z nią nie poradzimy - powiedział szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos.
W słowackiej części Tatr, pod szczytem Krywania, 27-letni polski turysta został śmiertelnie rażony piorunem - poinformowali ratownicy Horskiej Zachrannej Służby.
Troje epidemiologów zaproponowało alternatywną strategię walki z pandemią COVID-19. Stwierdzili, że opanowanie pandemii może stać się możliwe dzięki wypracowaniu odporności stadnej. By ją stworzyć, należy szczególnie chronić osoby z grup ryzyka, a reszcie pozwolić na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Jest duże zagrożenie, że Unia Europejska nie osiągnie celów dotyczących recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych - ostrzegł Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO). Sytuację 27 krajów członkowskich komplikuje fakt, że od przyszłego roku nie będzie można eksportować większości odpadów z plastików.
- Tracimy w tej chwili trochę kontrolę nad rozwojem epidemii. W dwóch na trzy przypadkach nie znamy źródła zakażenia chorego. Wiemy jednak, że w dużej mierze są nimi dzieci w szkołach - powiedział doktor Jakub Zieliński z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Na początku października informowaliśmy o nowym teście na koronawirusa SARS-CoV-2 opracowanym przez naukowców z Centrum Badań DNA w Poznaniu. We wtorek badacze z innej jednostki naukowej w tym mieście podali, że opracowali kolejną, dwa razy szybszą wersję innego testu wykrywającego ten sam wirus.
Polska jest pod wpływem niżu Brigitte znad Morza Norweskiego i związanego z nim deszczowego frontu atmosferycznego postępującego od zachodu na wschód kraju.
"By skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania w walce z koronawirusem, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie 'kreatywnych rozwiązań', opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w 'nowy i bezpieczny sposób' - zauważa dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia w apelu do rządów.
Rakieta Falcon 9 wystartowała. Wyniosła we wtorek na niską orbitę okołoziemską 60 satelitów Starlink. Start misji, głównie z powodu złych warunków pogodowych, przekładano dotąd czterokrotnie.
Zaledwie dwa dni po tym, jak w półwysep Jukatan w Meksyku uderzyła burza tropikalna Gamma, regionowi temu zagraża kolejny żywioł - Delta. Bardzo szybko przybierający na sile obecnie klasyfikowany jest jako huragan czwartej kategorii. W środę może zejść na ląd w północnej części Jukatanu.
Tegoroczne Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez. Zostali nagrodzeni za odkrycia dotyczące jednego z "najbardziej tajemniczych zjawisk we Wszechświecie", czyli czarnych dziur. Zdaniem profesora Pawła Nurowskiego z Polskiej Akademi Nauk pierwszy z naukowców powinien dostać Nobla już wcześniej - i to w dziedzinie chemii.
Pogoda w kolejnych dniach nie przyniesie tylu gwałtownych zjawisk, co ostatnio, ale będzie chłodniej. Miejscami termometry wskażą maksymalnie 14 stopni Celsjusza.
Dorota Gardias została zakażona wirusem SARS-CoV-2. Jej stan zdrowia się poprawił. - Czuję się już zdecydowanie lepiej - mówiła na antenie TVN24 prezenterka tvnmeteo.pl
Tlenek azotu może zwalczać COVID-19, podobnie jak pomagał w przypadku SARS w 2003 roku - twierdzą szwedzcy naukowcy. Jak podają, substancja ma działanie przeciwwirusowe i w przypadku choroby wywołanej nowym koronawirusem osłabia groźne stany zapalne w płucach.
Ponad 1,6 miliona hektarów - tyle strawiły pożary w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych od początku 2020 roku. To ponad dwa razy więcej niż wynosił poprzedni rekord sprzed dwóch lat. A to nie koniec, ponieważ strażacy nieprzerwanie walczą nowo pojawiającymi się ogniskami.
Poniedziałek przyniósł wyjątkowo groźną pogodę. Strażacy interweniowali 720 razy w związku z usuwaniem skutków po burzach - poinformował we wtorek rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski.
Koronawirusem SARS-CoV-2 mogło zakazić się dotychczas już około 10 procent ludności świata - poinformował w poniedziałek Michael Ryan, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia do spraw sytuacji kryzysowych.
Dwie osoby zginęły w powodziach, które przeszły przez południe Francji. Nieznany jest los 20 osób. Niektóre miejscowości zostały zupełnie zrównane z ziemią.