Najnowsze

Najnowsze

Rekordy temperatury i fala upałów na Antarktydzie

W środku antarktycznego lata w polarnej stacji badawczej Casey odnotowano falę upałów. Temperatura przez kilka dni osiągała rekordowe dla tego regionu wartości. Poinformowali o tym badacze w artykule na łamach "Global Change Biology".

Pogoda na 5 dni: będzie ponad 20 stopni

Najbliższe dni będą pogodne, ale trzeba pamiętać o trwających obostrzeniach i zostać w domu. Pozostają nam tylko balkony i przydomowe ogródki. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 21 stopni Celsjusza.

"Nie mamy już czym oddychać". Mimo mniejszego ruchu powietrze tam się pogarsza

Z powodu pandemii COVID-19 w wielu częściach świata panują ograniczenia w ruchu miejskim. Dzięki zmniejszeniu liczby pojazdów na ulicach środowisko może odpocząć od typowych zanieczyszczeń. Nieco inaczej jest w kolumbijskim mieście Cucuta, gdzie - chociaż ludzie zostali w domach - jakość powietrza nieustannie się pogarsza.

Ciąża a COVID-19. "Przede wszystkim rygorystycznie przestrzegać zasad"

Pełne szpitale, niebezpieczeństwo zakażenia, nieustanne ryzyko. Dla wszystkich, którzy muszą skorzystać z pomocy lekarza w przypadku innych problemów niż COVID-19, czasy pandemii są wyjątkowo trudne. W bardzo niekorzystnym położeniu są także kobiety ciężarne, które przecież muszą urodzić. O zachowaniu bezpieczeństwa w czasie ciąży i podczas rozwiązania mówiła ginekolog profesor Marzena Dębska.

Szczepionka na gruźlicę a COVID-19. "Fascynujące" doniesienia komentują dla nas eksperci

Grupa naukowców z Nowego Jorku zbadała powiązania pomiędzy szczepieniami na gruźlicę a śmiertelnością w wyniku choroby COVID-19 w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Wykazano, że tam gdzie nie ma obowiązkowego szczepienia na gruźlicę, zanotowano więcej zgonów z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 niż tam, gdzie masowo się szczepi. Zapytaliśmy ekspertów, co sądzą o nowych badaniach.

WHO przygląda się działaniu maseczek. Nie wyklucza wydania zaleceń

W dobie pandemii COVID-19 noszenie maseczek to wciąż powracający temat. Nie ma odgórnego zalecenia ich używania ze strony Światowej Organizacji Zdrowia, ale może się to zmienić. WHO oceni badanie przeprowadzone przez amerykańskich badaczy, według którego w trakcie kaszlu i kichania wirus przenosi się na większą odległość niż sądzono.

Tak mogła kiedyś wyglądać Antarktyda

Obecnie kojarzy nam się z grubą warstwą lodu i siarczystym mrozem, ale kiedyś Antarktyda wyglądała zupełnie inaczej. Miliony lat temu najzimniejsze miejsce na Ziemi porastały tętniące życiem podmokłe lasy deszczowe.