Pamiętacie żubra Wojtka? Już raz został schwytany i wywieziony do Puszczy Białowieskiej. Nie zabawił tam jednak długo i wrócił do swojej ulubionej wsi Budy. Upodobał sobie to miejsce, bo żywi się na łąkach i jest najprawdopodobniej dyskretnie dokarmiany przez niektórych mieszkańców.
Od kilku dni w Polsce jest ciepło, temperatura osiąga dwucyfrowe wartości. Taka pogoda sprawia, że wielu kierowców planuje już zmianę opon. Ostrzegamy jednak, że synoptycy przewidują ochłodzenie i opady śniegu już pod koniec tego tygodnia.
Leśnicy z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymali informację o uwięzionej we wnykach młodej wilczycy. Zwierzę zawzięcie walczyło i długo nie dawało za wygraną. Gałęzie wokół były ogryzione, a ze stalowej linki zostało tylko kilka włókien. Pomoc na szczęście dotarła na czas i wilczyca wróciła do lasu.
Warunki na drogach w znacznej części Polski nie będą sprzyjające. Będzie ślisko i powieje dość silny wiatr. Apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność.
Ocieplenie po ataku srogiej zimy nastąpiło nie tylko w Polsce. W Chorwacji topniejący śnieg przyczynił się do licznych lokalnych podtopień. Wiele budynków znajduje się w strefie zagrożonej osunięciami się ziemi.
Północno-wschodnie regiony Stanów Zjednoczonych szykowały się w poniedziałek na kolejne - trzecie w ostatnich dwóch tygodniach - uderzenie burzy śnieżnej. Spodziewano się silnego wiatru, opadów mokrego śniegu i przerw w dostawach prądu.
Nadchodzące dni w pogodzie przebiegną pod znakiem opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. Synoptycy ostrzegają też przed powiewami silnego wiatru. Po kilkudniowym ociepleniu, temperatura znów spadnie poniżej zera.
Żyjące w polskich Karpatach orły przednie rozpoczęły loty tokowe i przystąpiły do budowy gniazd. Cała populacja tych drapieżników w naszym kraju liczy około 35 par. Ornitolog obawia się, że w tym roku część z nich może nie przystąpić do rozrodu.
Wysoka temperatura, którą możemy cieszyć się od kilku dni, niesie ze sobą też zagrożenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dotyczące roztopów i silnego wiatru dla regionów na południowych krańcach Polski.
Ciepłe powietrze dotarło do Polski. Temperatura przekracza w wielu miejscach 10-15 stopni Celsjusza. Pogoda sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że już pojawiły się kleszcze.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega i wpisuje tajemniczą "chorobę X" na listę tych, które mogą doprowadzić do globalnej epidemii. Na razie jest to zagrożenie czysto hipotetyczne. Dlaczego zatem znalazło się w wykazie?
Przepiękny, bajkowy wręcz widok, cieszy oko odwiedzających łotewskie wybrzeże. Skuty lodem Bałtyk powoduje jednak pewne problemy. I w Polsce lód mocno odmienił oblicze wybrzeża.
Leśnicy z Nadleśnictwa Sobibór w województwie lubelskim potwierdzili, że w tamtejszych lasach zamieszkał ryś. Szansa na zobaczenie tego niezwykle płochliwego kota jest bardzo mała. Zwykle zobaczywszy człowieka, ryś bardzo szybko ucieka z pola widzenia ludzi. Jednak nie tym razem.
Niedziela była najcieplejszym tegorocznym dniem. Termometry w cieniu wskazały miejscami nawet 17,6 stopni Celsjusza. Swoje "wiosenne" materiały przysłaliście nam na Kontakt 24.
Poniedziałek w całym kraju zapowiada się deszczowo i wietrznie. Pocieszeniem będzie wysoka, jak na marzec, temperatura. Miejscami odnotujemy nawet 17 stopni Celsjusza.
Kierowcy w poniedziałek będą się zmagać z przelotnymi opadami deszczu. Uważajcie, drogi mogą być śliskie. Dodatkowym utrudnieniem będzie porywisty wiatr.
W znajdujący się na południu Rwandy budynek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego uderzył piorun. Zginęło co najmniej 16 osób, a 140 zostało rannych - poinformowały w niedzielę lokalne władze.
35-letni mężczyzna zmarł w szpitalu w Popradzie. "Mimo wysiłków wszystkich uczestniczących w akcji, nie udało się utrzymać go przy życiu" - zakomunikowali słowaccy ratownicy.
Opadający poziom wód powodziowych w australijskim stanie Queensland przyniósł nowe zagrożenie - krokodyle. Ulewy nękały region przez kilka dni, straty szacuje się w milionach dolarów.
Ciepło, które płynie do nas z południa, sprawi, że w niedzielę miejscami zobaczymy na termometrach 17 stopni Celsjusza. Niestety, zmienny marzec może zakłócić naszą wiosenną radość, bo na horyzoncie rysuje się ryzyko ochłodzenia.
W domu w Pensylwanii wybuchł pożar. Mieszkańcy spali, nie wiedzieli, że czyha na nich niebezpieczeństwo. Na szczęście mieli kota, który obudził ich na czas.
W niedzielę rano w większości kraju powietrze było dobrej i świetnej jakości. Niestety, na mapie pojawiły się miejsca, w których unosiły się zanieczyszczenia.
Niedziela będzie wiosenna w większości kraju. Na Dolnym Śląsku możliwe jest nawet 17 stopni Celsjusza, choć znajdą się też miejsca, w których w najcieplejszym momencie dnia będzie 5 stopni.