Informacje
 • Oblodzenia niemal w całym kraju. Prognoza zagrożeń IMGW

  01-12-2019 15:23 Sprawdź, gdzie może być groźnie
  Pogoda na sobotę 7.12 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Nowy tydzień może rozpocząć się niebezpieczną pogodą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń, według której w poniedziałek prawie w całej Polsce mogą pojawić się oblodzenia. We wtorek miejscami należy uważać na marznące opady.

  Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami we wszystkich województwach poza dolnośląskim, opolskim i podkarpackim.

  W nocy z poniedziałku na wtorek spadek temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza może powodować zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników.

  Gdzie może być niebezpiecznie?

  W województwie zachodnio-pomorskim z wyjątkiem pasa nadmorskiego temperatura może wynieść od -2 do 0 st. C, przy gruncie od -3 do 0 st. C. W województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim termometry mogą pokazać od -3 do 0 st. C, przy gruncie od -5 do -2 st. C.

  W województwie warmińsko-mazurskim temperatura może wynieść od -3 do -1 st. C, przy gruncie od -4 do -2 st. C. Na Podlasiu termometry mogą wskazać od -4 do -2 st. C, przy gruncie od -5 do -3 st. C.

  W województwach lubuskim, wielkopolskim i łódzkim termometry mogą pokazać od -2 do 0 st. C, przy gruncie do -2 st. C.

  W województwach mazowieckim i lubelskim termometry mogą wskazać od -3 do -1 st. C, przy gruncie od -4 do -2 st. C. W województwach świętokrzyskim, śląskim i małopolskim temperatura przy gruncie może wynieść od -6 do -4 st. C.

  Prognoza zagrożeń na wtorek

  IMGW wydał również prognozę zagrożeń na wtorek, według której w części kraju prognozowane są marznące opady powodujące gołoledź. Alerty pierwszego stopnia mogą zostać wydane w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • szklanka rok temu
  Perfidia pogody! Równo rok temu, 3 grudnia, padał w Warszawie zamarzający deszcz. Szklanka wszędzie, nawet na klamkach od drzwi wejściowych. Dlaczego tak dobrze pamiętam? Bo złamałam wtedy nadgarstek....
  ~freya /2019-12-01 17:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...