TVN Meteo | Ciekawostki

Podkarpacie - atrakcje turystyczne na weekend i dłużej

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//m
Źródło:
TVNmeteo
Odnaleźli dzwon ukryty 80 lat temu (materiał z 9.05.2021)
Odnaleźli dzwon ukryty 80 lat temu (materiał z 9.05.2021)TVN24
wideo 2/2
TVN24Odnaleźli dzwon ukryty 80 lat temu (materiał z 9.05.2021)

Podkarpacie, położone w południowo-wschodniej Polsce przy granicy z Ukrainą i Słowacją, to jeden z najciekawszych regionów w Polsce. Turystów przyciągają tu Bieszczady, ale też zamki i zabytki kultury sakralnej, cerkiewnej, żydowskiej, łemkowskiej. Podpowiadamy, co warto zobaczyć Na Podkarpaciu i gdzie udać się na weekendową wycieczkę.

● Podkarpacie leży w południowo-wschodniej Polsce w województwie podkarpackim, ze stolicą w Rzeszowie. ● Podkarpacie to dobry kierunek dla miłośników dziewiczej natury - leżące tu Bieszczady nie mają sobie równych. ● Na Podkarpaciu znajduje się też wiele zamków (np. w Sanoku i Łańcucie), pałaców, obiektów z listy UNESCO, szlaków pieszych, konnych i rowerowych. ● Podkarpacie to region bogaty w historię. Wciąż można tui spotkać ślady różnych grup etnicznych, podziwiać sztukę cerkiewną i łemkowską.

Podkarpacie to dzięki Bieszczadom jeden z najbardziej cenionych turystycznie regionów w Polsce. Jest to jeden z najbardziej zielonych obszarów w naszym kraju. Poza Bieszczadami Podkarpacie ma do zaoferowania odwiedzającym liczne zabytki, zamki, płace, uzdrowiska, drewniane cerkwie wpisane na listę UNESCO.  

Podkarpacie na mapie

Podkarpacie, czyli województwo podkarpackie, leży w południowo-wschodniej Polsce. Stolicą Podkarpacia jest Rzeszów, a samo województwo podkarpackie ma ponad 17 800 km² powierzchni. Wschodnią granicą Podkarpacia jest Ukraina, południową Słowacja, a ze strony polskiej Podkarpacie graniczy z województwami: małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim. 

Co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Na Podkarpaciu nie brakuje atrakcji, zabytków i miejsc godnych zobaczenia. My, poza Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, polecamy też zobaczyć:

Sanok z uroczą starówką nad stromą skarpą nad Sanem. Na tutejszym Zamku Królewskim można obejrzeć jedną z najpiękniejszych w Polsce kolekcji sztuki cerkiewnej (ponad 1200 eksponatów), a w Galerii Zdzisława Beksińskiego ok. 600 prac tego artysty. Warto też odwiedzić Park Etnograficzny. To 38 ha przybliżających życie przedwojennych grup etnicznych z tych terenów: Bojków, Łemków, Dolinian, Pogórzan Wschodnich i Zachodnich. 

Szlak Architektury Drewnianej - 1202 km, 127 obiektów, dziewięć tras. To tu można znaleźć obiekty z listu UNESCO: kościół w Haczowie, zespół plebański w Bliznem, cerkwie greckokatolickie w Smolniku, Turzańsku, Chotyńcu i Radrużu.

Smolnik. Cerkiew św. Michała Archanioła Shutterstock

Roztocze Wschodnie (Południowe) to obszar bogaty w historię kultury polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Liczne zabytki drewniane, cerkwiska, opuszczone ukraińskie wsie, schrony Linii Mołtowa,  Diabelski Kamień w Dahanach, Świątynia Słońca w okolicach Nowin Horynieckich oraz Południoworoztoczański Park Krajowy.

Karpacki Szlak Ogrodów i Domów Historycznych to cztery trasy i 34 obiekty: pałace, dwory, ogrody. Trasa centralna z pałacem letnim i zamkiem w Rzeszowie, Zamkiem w Łańcucie, Bazyliką oo. Bernardynów w Leżajsku, Synagogą łańcucką. Trasa wschodnia to przede wszystkim renesansowy zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie. Trasa południowa to m.in. Pałac w Dukli i Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, a północna to m.in. zamek w Baranowie Sandomierskim.

ZOBACZ TEŻ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Gdzie jechać na weekend na Podkarpaciu? 

Opcji weekendowych wycieczek po Podkarpaciu jest wiele. Miłośnicy zamków mogą odwiedzić np. zamek obronny Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu. To ta budowla była inspiracją dla „Zemsty” Aleksandra Fredry. Doskonałe miejsce dla podziwiania panoramy Beskidu Niskiego to Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie. Na Pogórze można z Kamieńca pójść szlakiem pieszym. Tamtejszy rezerwat skalny Prządki, z grupami ostańców z piaskowca ciężkowickiego i cmentarzyskiem kurhanowym był prawdopodobnie przedmiotem słowiańskiego kultu.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Zwolennicy miejskich wycieczek i historii powinni udać się do Krosna z jego zabytkowymi pałacami i kamienicami oraz 500-letnią tradycją wyrobu szkła. Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to dobre miejsce, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat (i to we współczesnej, interaktywnej formie). Fani kultury ludowej natomiast z pewnością docenią wycieczkę do Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy oraz Skansenu Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Także miłośnicy nowych smaków znajdą tu coś dla siebie. Proponujemy Podkarpacki Szlak Winnic dla smakoszy wina (na samym Podlasiu jest ok. 160 winnic) oraz Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki dla wielbicieli ciekawych regionalnych potraw o tajemniczych nazwach: hartacze, krężałki, kugiel, bulwiok, hałuszki, małdrzyk, szabanka, bałabuchy.

Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości