Czy każdy może oddać krew i na jakich zasadach?

Wiele osób chce oddawać krew dla obywateli Ukrainy
Wiele osób chce oddawać krew dla obywateli UkrainyTVN24
wideo 2/3
Wiele osób chce oddawać krew dla obywateli UkrainyTVN24

Ludzkiej krwi nie da się zastąpić żadną inną substancją. Kiedy oddajesz krew i osocze ratujesz ludzkie życie. Pamiętaj jednak, że istnieje wiele przeciwwskazań, których należy być świadomym, podejmując decyzję o zostaniu krwiodawcą.

● Krew oddasz w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz w ich oddziałach terenowych. ● Jeżeli chcesz zostać krwiodawcą, musisz być zdrowy. ● Po oddaniu odpowiedniej ilości krwi lub osocza otrzymasz tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

Krew jest tkanką płynną, która składa się z krwinek białych i czerwonych, płytek krwi i osocza, czyli plazmy. Dzięki krwinkom czerwonym do wszystkich komórek organizmu transportowany jest tlen. Krwinki białe zapewniają organizmowi obronę przed infekcjami. Płytki krwi są odpowiedzialne za zatrzymanie krwawienia. 

Największą częścią krwi, bo nawet do 55 procent jej objętości, jest jednak osocze, czyli płynna część krwi. Znajdują się w nim białka, a dzięki niej odbywa się transport wody i substancji odżywczych do komórek. Odpowiedzialna jest również za odprowadzanie produktów przemiany materii do płuc, nerek i wątroby. Pamiętaj, że te wszystkie składniki są odnawialne, a krew podlega ciągłej wymianie. W organizmie człowieka krew stanowi około 9-10 procent masy ciała, czyli u dorosłego około 4-6 litrów. Przy czym kobiety mają około litr krwi mniej niż mężczyźni.

Grupy krwi

Oznaczenie grup krwi symbolami A, B, AB i 0 zostało przyjęte w 1928 roku na całym świecie. Rozróżnia się następujące grupy krwi:

AB Rh- B RH- 0 Rh- A Rh- AB Rh+ B Rh+ 0 Rh+ A Rh+

W polskiej populacji najrzadziej występuje grupa Rh ujemna. To właśnie do tych osób najczęściej kierowane są prośby o systematyczne krwiodawstwo.

Gdzie oddawać krew?

Krew oddaje się w punktach poboru krwi, czyli placówkach wchodzących w skład Publicznej Służby Krwi. W Polsce są to przede wszystkim regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK). Znajdują się one w miastach wojewódzkich i powiatowych, często mają swoje oddziały terenowe, w których również można oddawać krew. Dodatkowo przez poszczególne RCKiK organizowane są akcje wyjazdowe. Wtedy krew oddać można w mobilnych punktach poboru krwi, nazywanych krwiobusami. Informacji o aktualnie prowadzonych akcjach szukać należy na stronach poszczególnych RCKiK.

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa znajdują się w:

Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Raciborzu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze.

Na stronach internetowych każdego RCKiK znajduje się wyraźna informacja o aktualnych zapasach krwi. Jest ona aktualizowana. Widać tam, jakiej krwi brakuje najbardziej.

Co ile można oddawać krew?

Krew oddawać można na różne sposoby, od nich zależy częstotliwość krwiodawstwa.

Konwencjonalną metodą pobierania krwi jest pobieranie krwi pełnej. Wtedy pobierane jest jednorazowo 450 ml krwi, która zawiera krwinki czerwone, krwinki białe, krwinki płytkowe i osocze. Wkłucie jest pojedyncze, a pobranie trwa około 5-10 minut. Przerwa pomiędzy pobraniami krwi pełnej nie może być krótsza niż osiem tygodni. W ciągu roku kobieta może oddać krew pełną cztery razy, a mężczyzna sześć razy.

Możliwe jest również pobranie metodą aferezy. Zabieg wykonywany jest przy pomocy separatora, który umożliwia pobranie jedynie wybranych składników krwi.

Plazmafereza - pobranie osocza - objętość pobieranego osocza nie przekracza 16 procent szacowanej całkowitej objętości krwi. W ciągu roku nie można oddać więcej niż 25 litrów osocza netto. Przerwa pomiędzy pobraniami osocza nie powinna być krótsza niż dwa tygodnie.

Trombafereza - pobranie płytek krwi - jednorazowe pobranie to 300-400 ml. Zabieg trwa od godziny do dwóch godzin. Przerwy pomiędzy zabiegami trombaferezy to co najmniej cztery tygodnie, w roku zabiegów nie może być więcej niż 12.

Erytroafereza - pobranie krwinek czerwonych - jednorazowe pobranie to 600 ml. Zabieg trwa około 1,5 godziny. Przerwa pomiędzy zabiegami erytroaferezy to co najmniej sześć miesięcy.

Leukafereza - pobranie krwinek białych - jednorazowe pobranie to 200 ml. Zabieg trwa około dwóch godzin. Przerwa pomiędzy zabiegami leukaferezy to co najmniej cztery tygodnie, w roku zabiegów nie może być więcej niż 12. 

Kiedy można oddawać krew lub jej składnik?

Oddanie krwi po oddaniu krwi może się odbyć po ośmiu tygodniach. Oddanie krwi po osoczu może się odbyć po dwóch tygodniach. Oddanie krwi po płytkach może się odbyć po czterech tygodniach. Oddanie płytek po płytkach może się odbyć po czterech tygodniach. Oddanie płytek po krwi może się odbyć po ośmiu tygodniach. Oddanie płytek po osoczu może się odbyć po 30 dniach. Oddanie osocza po krwi może się odbyć po 30 dniach. Oddanie osocza po płytkach może się odbyć po czterech tygodniach. Oddanie osocza po osoczu może się odbyć po dwóch tygodniach.

Kiedy nie można oddawać krwi?

Przeciwwskazań do oddawania krwi jest bardzo wiele. Ich pełną listę znajdziesz na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. My podajemy jedynie ich część.

Przede wszystkim, sprawdź, czy spełniasz podstawowe wymagania: - masz między 18 a 65 lat (jeżeli chcesz oddać krew po raz pierwszy, to górną granicą jest 60 lat); - ważysz powyżej 50 kilogramów; - jesteś osobą zdrową i nie przyjmujesz na stałe żadnych leków (poza witaminami i doustnymi lekami antykoncepcyjnymi).

Przeciwwskazania do oddawania krwi podzielić można na tymczasowe oraz stałe. Ich pełna lista jest długa, jednak należy się z nią dokładnie zapoznać przed podjęciem decyzji o zostaniu krwiodawcą.

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi: - zakażenia chorobami zakaźnymi; - zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zakażenia chorobami zakaźnymi; - choroby krwi; - ciężkie choroby układu krążenia, pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego; - łuszczyca; - cukrzyca; - nowotwory złośliwe; - używanie środków psychoaktywnych.

Tymczasowa niezdolność do oddania krwi: - okres miesiączkowania i trzy dni po zakończeniu; - operacja, endoskopia, tatuaż, przekłucie uszu lub innej części ciała - krwi nie można oddać przez okres sześciu miesięcy od momentu wykonania; - ciąża i okres sześciu miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży; - przebyte infekcje, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, przyjmowanie antybiotyków - są przeciwwskazaniem przez okres dwóch tygodni od zakończenia objawów lub leczenia; - powrót z obszarów ryzyka zakażenia między innymi wirusem dengi, Zika czy Zachodniego Nilu - czas różni się w zależności od wirusa; - szczepienia przeciw grypie, WZW typu A - niezdolność do oddania krwi przez 48 godzin, WZW typu B - przez siedem dni; - zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - niezdolność przez 14 dni od zakończenia izolacji; - szczepienie przeciw SARS-CoV-2 preparatem opartym na mRNA (na przykład firmy Moderna czy Pfizer/BioNtech) - 48 godzin od dnia podania szczepionki; - szczepienie przeciw SARS-CoV-2 preparatem opartym na niereplikującym adenowirusie (na przykład firmy AstraZeneca czy Johnson&Johnson) - 14 dni od dnia podania szczepionki.

Ostateczną decyzję o możliwości oddania krwi podejmuje zawsze lekarz na podstawie badań, wywiadu i badania fizykalnego.

Jak oddać krew?

Jeżeli po sprawdzeniu wszystkich przeciwwskazań czujesz, że możesz zostać krwiodawcą, czas przygotować się na wizytę w punkcie pobrań.

Co robić przed pobraniem? - W ciągu dnia poprzedzającego oddanie krwi wypij około dwóch litrów płynów (woda i soki owocowe). - Porządnie się wyśpij. - Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego. - Zjedz lekki posiłek i wyklucz z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. - Ogranicz palenie papierosów. - Jeżeli w dniu oddania krwi czujesz się słabiej, czujesz, że zbliża się przeziębienie, nie zgłaszaj się na oddanie krwi.

Nie oddawaj krwi pod wpływem alkoholu.

W dniu oddania krwi nie zapomnij wziąć ze są dokumentu ze zdjęciem, będzie też trzeba podać swój numer PESEL. Po wejściu do punktu zgłoś się do rejestracji i wypełnić kwestionariusz. Znajdziesz w nim wiele pytań dotyczących twojego stanu zdrowia. Następnie pobrana zostanie ci próbka krwi, a po kilku minutach odbędzie się rozmowa z lekarzem. To lekarz zadecyduje, czy możesz oddać krew.

Sam proces oddawania krwi pełnej trwa około 10 minut. Pamiętaj, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a krew pobierana jest za pomocą sprzętu jednorazowego użytku. Okolica wkłucia jest dokładnie odkażana.

Po oddaniu krwi odpocznij przez około 15 minut. Odbierz też zwrot kosztów podróży, czekolady (ekwiwalent posiłku o wartości kalorycznej 4500 kalorii). Jeżeli potrzebujesz zaświadczenia do pracy lub szkoły, możesz je odebrać.

Po oddaniu krwi unikaj energicznych ćwiczeń i nie przebywaj w gorących i dusznych pomieszczeniach. Jeżeli poczujesz oznaki osłabienia, skontaktuj się z lekarzem, ale najpierw powiedz komuś obok siebie, że jesteś po oddaniu krwi i czujesz się słabo. Dobrze jest w takiej sytuacji położyć się z nogami ułożonymi wyżej lub skłonić się, aby głowa znalazła się między nogami.

Przywileje krwiodawców

W dniu, w którym oddajesz krew, przysługuje ci dzień wolny od pracy. Pamiętaj jednak, aby ustalić to wcześniej z pracodawcą. Warto też dodać, że w czasie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, pracownikowi przysługują dwa dni wolnego - dzień oddania krwi i dzień następny. Uczniowie są natomiast zwolnieni z zajęć lekcyjnych w dniu oddawania krwi.

Przysługuje ci również zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, a także zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (zasady określone są w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytuły podróży służbowych na obszarze kraju).

Masz też możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym. Wysokość ulgi zależna jest od ilości oddanej krwi lub osocza. Ekwiwalent pieniężny za jeden litr pobranej krwi wynosi 130 złotych.

Jeżeli oddasz krew, otrzymasz też tytuł “Honorowego Dawcy Krwi”. Po oddaniu odpowiedniej ilości krwi otrzymasz tytuł i odznakę “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Kobieta musi oddać co najmniej pięć litrów krwi, a mężczyzna sześć litrów krwi. Może to być krew lub odpowiadająca tej objętości ilośćinnych skłądnikow krwi. Tytuł ten nadawany jest przez Polski Czerwony Krzyż na podstawie złożonego wniosku.

Mężczyzna kolejne odznaki może otrzymać po przekroczeniu 12 i 18 litrów krwi. W przypadku kobiet jest to 10 i 15 litrów.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi mają dodatkowe uprawnienia: - możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej (zależy to jednak od miasta); - różnego rodzaju zniżki w sklepach, hotelach czy punktach usługowych; - korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach; - bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami do wysokości limitu ceny.

Dodatkowo osoby, które oddały 20 litrów krwi mogą być odznaczone odznaką “Honorowego Dawcy Krwi - Zasłużonego dla Zdrowia Narodu”. Jest ona przyznawana przez Ministra Zdrowia.

Osocze od ozdrowieńców COVID-19

Osocze u ozdrowieńców, czyli osób, które przechorowały COVID-19 lub przeszły go bezobjawowo, zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2. Przetaczanie takiego osocza osobom, które chorują na COVID-19 wspomaga ich leczenie.

Kto może oddać osocze? Osoba, która jest w wieku od 18 do 65 lat, została wyleczona i minęło 14 dni od ustąpienia objawów i zakończenia izolacji. Poza tym obowiązują wszystkie inne przeciwwskazania i kryteria zdrowotne, które omawiane były wcześniej.

Na miejsce pobrania należy przynieść dokumentację medyczną potwierdzającą przechorowanie COVID-19. Może to być pozytywny wynik testu RNA-SARS CoV-2, testu antygenowego lub skierowanie na izolację.

Jak wygląda pobranie osocza od ozdrowieńców? Jest ono pobierane metodą plazmaferezy. Jednorazowo pobiera się maksymalnie 650 ml osocza i trwa to około 30-40 minut. 

Źródła: krwiodawstwo.kalisz.pl; krwiodawcy.org, rckik-warszawa.com.pl,

Autorka/Autor:aw//mro

TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą wytchnienie od upałów. Przez kraj przejdzie chłodny front atmosferyczny, który sprawi, że miejscami temperatura będzie o 10 stopni niższa. Gorąco szybko do nas wróci.

Pogoda z piekła rodem. Ochłodzenie potrwa tylko chwilę

Pogoda z piekła rodem. Ochłodzenie potrwa tylko chwilę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie, greckiej wyspie chętnie odwiedzanej przez Polaków, szaleje pożar. Zdjęcia unoszącego się w pobliżu hotelu dymu otrzymaliśmy na Kontakt24.

Pożar na Krecie. "Zostaliśmy natychmiast ewakuowani"

Pożar na Krecie. "Zostaliśmy natychmiast ewakuowani"

Źródło:
Kontakt24, ekriti.gr, documentonews.gr

Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnymi zdjęciami. Pokazał na nich, gdzie śpi na ISS.

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Tak wygląda "sypialnia" na ISS. Polak podzielił się kolejnymi zdjęciami

Źródło:
X, tvnmeteo.pl

Fala upałów ogarnęła Polskę. W środę temperatura w wielu regionach kraju przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Najgoręcej było na zachodzie - tam termometry pokazały aż 36 st. C.

36 stopni. Gdzie w środę było najgoręcej

36 stopni. Gdzie w środę było najgoręcej

Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 3.07. W nocy termometry pokażą miejscami ponad 20 stopni Celsjusza. Dzień przyniesie słońce i gorąc, ale i przelotne opady deszczu oraz burze.

Pogoda na jutro - czwartek 3.07. Noc będzie miejscami tropikalna, w dzień aż 36 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 3.07. Noc będzie miejscami tropikalna, w dzień aż 36 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwóch mężczyzn w wieku 75 i 60 lat zmarło nagle w środę we Włoszech. Ich śmierć wiąże się z upałami panującymi na Półwyspie Apenińskim od kilku dni.

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Dwie osoby zmarły na plażach Sardynii

Źródło:
PAP, Il Messaggero

We wtorek na stan Nowa Południowa Walia w Australii natarła potężna bomba niżowa. W nocy i rano w środę żywioł pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów oraz wywołał powodzie. Władze apelują do mieszkańców o pozostanie w domu.

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Bomba niżowa się "rozgościła". Setki domów pod wodą

Źródło:
Reuters, The Independent, Guardian, news.com.au

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem. W całej Polsce obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Miejscami temperatura maksymalna może wynieść nawet 36 stopni Celsjusza.

Alarmy przed upałem w całej Polsce. Gdzie będzie najgorzej

Alarmy przed upałem w całej Polsce. Gdzie będzie najgorzej

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Znaczna część Europy zmaga się z ekstremalnym upałem. Podczas gdy w Portugalii temperatura przekracza 46 stopni Celsjusza, termometry w Moskwie pokazują zaledwie kilkanaście stopni. O obecnej sytuacji na Starym Kontynencie opowiadał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Szaleńczy upał w Europie, ale nie w Moskwie

Źródło:
TVN24

W podparyskim Wersalu zmarła 10-letnia dziewczynka z USA, która zwiedziała tamtejszy pałac z rodzicami i skarżyła się na upał. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyny śmierci.

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

10-letnia dziewczynka zmarła w Wersalu

Źródło:
PAP

W Hiszpanii dwulatek zmarł po tym, jak został zostawiony przez ojca w samochodzie. Według służb prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka był udar cieplny. Chłopiec przez kilka godzin przebywał w skrajnie niebezpiecznych warunkach.

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Nie żyje dwulatek zostawiony w nagrzanym samochodzie

Źródło:
Enex, Diari De Tarragona, RTVE

W Argentynie panuje teraz zima, ale mieszkańcy Buenos Aires, stolicy kraju, nie są przyzwyczajeni do temperatur poniżej zera. Tymczasem we wtorek termometry w mieście pokazały lekko ujemne wartości.

Mróz w Argentynie. "Założyłem na siebie wszystko, co mam"

Mróz w Argentynie. "Założyłem na siebie wszystko, co mam"

Źródło:
Reuters

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Mija kolejny dzień misji Ax-4 z udziałem polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W środę Polak połączył się między innymi z dziećmi zebranymi w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Całe połączenie Ziemia-Międzynarodowa Stacja Kosmiczna można zobaczyć w TVN24+.

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Co robi Polak w kosmosie? Zjada wodę, żeby się nie zgubiła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Starym Kontynentem przetacza się fala upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowuje się w wielu krajach. Tylko w Hiszpanii w czerwcu z powodu upałów zmarło co najmniej 380 osób. Władze apelują o bezpieczeństwo. Komunikaty rozesłały także polskie ambasady i konsulaty generalne.

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Żar zalewa Europę. Polskie placówki dyplomatyczne apelują do turystów

Źródło:
PAP

Temperatura wody Morza Śródziemnego sięga prawie 30 stopni Celsjusza, a mamy dopiero początek lipca. To aż 6-7 stopni powyżej normy. Jak zaznaczył Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl, woda będzie się jeszcze bardziej nagrzewać.

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Morze Śródziemne to zupa, która będzie jeszcze gorętsza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wiele europejskich krajów mierzy się z upałem. Jednym z nich są Czechy, gdzie skwar trwa od kilku dni. W środę temperatury w niektórych miejscach kraju mogą niebezpiecznie zbliżyć się do 40 stopni Celsjusza.

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

W Czechach tak gorąco, że niedźwiedzie polarne tarzają się w lodzie

Źródło:
PAP, Reuters, Brno Daily

We wtorek w mieście Vienna w amerykańskim stanie Wirginia doszło do rzadkiego zdarzenia. Andrew, mieszkaniec miasta, pracował zdalnie we własnym domu, gdy nagle usłyszał grzmot, który mocno go przestraszył.

Piorun dwa razy trafił dom

Piorun dwa razy trafił dom

Źródło:
CNN

Czy woda najlepiej nawadnia organizm? Szkoccy naukowcy donoszą, że niekoniecznie. W badaniu opublikowanym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego "The American Journal of Clinical Nutrition" udowadniają, że lepszym wyborem mogą być inne płyny.

Co nawadnia lepiej niż woda

Co nawadnia lepiej niż woda

Źródło:
PAP

Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji

Źródło:
Ansa, ENEX

Fala upałów, która nawiedziła Francję, dotyka nie tylko mieszkańców miast. Lokalny dziennik poinformował, że wysokie temperatury skłoniły operatora elektrowni atomowej Goltech do jej czasowego wyłączenia.

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Wyłączyli elektrownię atomową przez upały

Źródło:
PAP, Sud Ouest

Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Zamknięto szczyt wieży Eiffla

Źródło:
PAP

W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła

Źródło:
Reuters, El Pais, El Nuevo Dia, La Razon

We włoskiej Lombardii ziemia osunęła się na alpejskie osady, powodując uszkodzenia budynków i opóźnienia w ruchu.

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Ziemia runęła na osady w Lombardii

Źródło:
ENEX, SondrioToday

Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej

Źródło:
Reuters

Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"

Źródło:
Reuters

Poznaliśmy laureata konkursu Drzewo Roku 2025 organizowanego przez Klub Gaja. W głosowaniu serca internautów zdobyło Krzywe Drzewo w Szydłowcu, które zdobyło 7999 głosów. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentować nasz kraj w europejskim konkursie Tree Of The Year 2026.

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"

Źródło:
Klub Gaja

Co najmniej siedem rannych osób, zamknięte drogi oraz akcje ewakuacyjne - to skutki fali pożarów drzewostanów i łąk, jaka nawiedziła Portugalię. Od poniedziałkowego popołudnia akcja gaśnicza prowadzona była w ponad 30 miejscach, głównie na północy kraju. Wśród poszkodowanych osób znaleźli się także strażacy.

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych

Źródło:
PAP, sicnoticias.pt

To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego?

Koty chętniej śpią na lewym boku. Dlaczego?

Źródło:
PAP, upei.ca

Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Sterował komputerem tylko za pomocą mózgu. Trwa misja polskiego astronauty

Źródło:
Axiom Space, PAP