Czy każdy może oddać krew i na jakich zasadach?

Wiele osób chce oddawać krew dla obywateli Ukrainy
Wiele osób chce oddawać krew dla obywateli UkrainyTVN24
wideo 2/3
Wiele osób chce oddawać krew dla obywateli UkrainyTVN24

Ludzkiej krwi nie da się zastąpić żadną inną substancją. Kiedy oddajesz krew i osocze ratujesz ludzkie życie. Pamiętaj jednak, że istnieje wiele przeciwwskazań, których należy być świadomym, podejmując decyzję o zostaniu krwiodawcą.

● Krew oddasz w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz w ich oddziałach terenowych. ● Jeżeli chcesz zostać krwiodawcą, musisz być zdrowy. ● Po oddaniu odpowiedniej ilości krwi lub osocza otrzymasz tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

Krew jest tkanką płynną, która składa się z krwinek białych i czerwonych, płytek krwi i osocza, czyli plazmy. Dzięki krwinkom czerwonym do wszystkich komórek organizmu transportowany jest tlen. Krwinki białe zapewniają organizmowi obronę przed infekcjami. Płytki krwi są odpowiedzialne za zatrzymanie krwawienia. 

Największą częścią krwi, bo nawet do 55 procent jej objętości, jest jednak osocze, czyli płynna część krwi. Znajdują się w nim białka, a dzięki niej odbywa się transport wody i substancji odżywczych do komórek. Odpowiedzialna jest również za odprowadzanie produktów przemiany materii do płuc, nerek i wątroby. Pamiętaj, że te wszystkie składniki są odnawialne, a krew podlega ciągłej wymianie. W organizmie człowieka krew stanowi około 9-10 procent masy ciała, czyli u dorosłego około 4-6 litrów. Przy czym kobiety mają około litr krwi mniej niż mężczyźni.

Grupy krwi

Oznaczenie grup krwi symbolami A, B, AB i 0 zostało przyjęte w 1928 roku na całym świecie. Rozróżnia się następujące grupy krwi:

AB Rh- B RH- 0 Rh- A Rh- AB Rh+ B Rh+ 0 Rh+ A Rh+

W polskiej populacji najrzadziej występuje grupa Rh ujemna. To właśnie do tych osób najczęściej kierowane są prośby o systematyczne krwiodawstwo.

Gdzie oddawać krew?

Krew oddaje się w punktach poboru krwi, czyli placówkach wchodzących w skład Publicznej Służby Krwi. W Polsce są to przede wszystkim regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK). Znajdują się one w miastach wojewódzkich i powiatowych, często mają swoje oddziały terenowe, w których również można oddawać krew. Dodatkowo przez poszczególne RCKiK organizowane są akcje wyjazdowe. Wtedy krew oddać można w mobilnych punktach poboru krwi, nazywanych krwiobusami. Informacji o aktualnie prowadzonych akcjach szukać należy na stronach poszczególnych RCKiK.

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa znajdują się w:

Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Raciborzu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Wałbrzychu, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze.

Na stronach internetowych każdego RCKiK znajduje się wyraźna informacja o aktualnych zapasach krwi. Jest ona aktualizowana. Widać tam, jakiej krwi brakuje najbardziej.

Co ile można oddawać krew?

Krew oddawać można na różne sposoby, od nich zależy częstotliwość krwiodawstwa.

Konwencjonalną metodą pobierania krwi jest pobieranie krwi pełnej. Wtedy pobierane jest jednorazowo 450 ml krwi, która zawiera krwinki czerwone, krwinki białe, krwinki płytkowe i osocze. Wkłucie jest pojedyncze, a pobranie trwa około 5-10 minut. Przerwa pomiędzy pobraniami krwi pełnej nie może być krótsza niż osiem tygodni. W ciągu roku kobieta może oddać krew pełną cztery razy, a mężczyzna sześć razy.

Możliwe jest również pobranie metodą aferezy. Zabieg wykonywany jest przy pomocy separatora, który umożliwia pobranie jedynie wybranych składników krwi.

Plazmafereza - pobranie osocza - objętość pobieranego osocza nie przekracza 16 procent szacowanej całkowitej objętości krwi. W ciągu roku nie można oddać więcej niż 25 litrów osocza netto. Przerwa pomiędzy pobraniami osocza nie powinna być krótsza niż dwa tygodnie.

Trombafereza - pobranie płytek krwi - jednorazowe pobranie to 300-400 ml. Zabieg trwa od godziny do dwóch godzin. Przerwy pomiędzy zabiegami trombaferezy to co najmniej cztery tygodnie, w roku zabiegów nie może być więcej niż 12.

Erytroafereza - pobranie krwinek czerwonych - jednorazowe pobranie to 600 ml. Zabieg trwa około 1,5 godziny. Przerwa pomiędzy zabiegami erytroaferezy to co najmniej sześć miesięcy.

Leukafereza - pobranie krwinek białych - jednorazowe pobranie to 200 ml. Zabieg trwa około dwóch godzin. Przerwa pomiędzy zabiegami leukaferezy to co najmniej cztery tygodnie, w roku zabiegów nie może być więcej niż 12. 

Kiedy można oddawać krew lub jej składnik?

Oddanie krwi po oddaniu krwi może się odbyć po ośmiu tygodniach. Oddanie krwi po osoczu może się odbyć po dwóch tygodniach. Oddanie krwi po płytkach może się odbyć po czterech tygodniach. Oddanie płytek po płytkach może się odbyć po czterech tygodniach. Oddanie płytek po krwi może się odbyć po ośmiu tygodniach. Oddanie płytek po osoczu może się odbyć po 30 dniach. Oddanie osocza po krwi może się odbyć po 30 dniach. Oddanie osocza po płytkach może się odbyć po czterech tygodniach. Oddanie osocza po osoczu może się odbyć po dwóch tygodniach.

Kiedy nie można oddawać krwi?

Przeciwwskazań do oddawania krwi jest bardzo wiele. Ich pełną listę znajdziesz na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. My podajemy jedynie ich część.

Przede wszystkim, sprawdź, czy spełniasz podstawowe wymagania: - masz między 18 a 65 lat (jeżeli chcesz oddać krew po raz pierwszy, to górną granicą jest 60 lat); - ważysz powyżej 50 kilogramów; - jesteś osobą zdrową i nie przyjmujesz na stałe żadnych leków (poza witaminami i doustnymi lekami antykoncepcyjnymi).

Przeciwwskazania do oddawania krwi podzielić można na tymczasowe oraz stałe. Ich pełna lista jest długa, jednak należy się z nią dokładnie zapoznać przed podjęciem decyzji o zostaniu krwiodawcą.

Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi: - zakażenia chorobami zakaźnymi; - zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zakażenia chorobami zakaźnymi; - choroby krwi; - ciężkie choroby układu krążenia, pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego; - łuszczyca; - cukrzyca; - nowotwory złośliwe; - używanie środków psychoaktywnych.

Tymczasowa niezdolność do oddania krwi: - okres miesiączkowania i trzy dni po zakończeniu; - operacja, endoskopia, tatuaż, przekłucie uszu lub innej części ciała - krwi nie można oddać przez okres sześciu miesięcy od momentu wykonania; - ciąża i okres sześciu miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży; - przebyte infekcje, gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, przyjmowanie antybiotyków - są przeciwwskazaniem przez okres dwóch tygodni od zakończenia objawów lub leczenia; - powrót z obszarów ryzyka zakażenia między innymi wirusem dengi, Zika czy Zachodniego Nilu - czas różni się w zależności od wirusa; - szczepienia przeciw grypie, WZW typu A - niezdolność do oddania krwi przez 48 godzin, WZW typu B - przez siedem dni; - zakażenie wirusem SARS-CoV-2 - niezdolność przez 14 dni od zakończenia izolacji; - szczepienie przeciw SARS-CoV-2 preparatem opartym na mRNA (na przykład firmy Moderna czy Pfizer/BioNtech) - 48 godzin od dnia podania szczepionki; - szczepienie przeciw SARS-CoV-2 preparatem opartym na niereplikującym adenowirusie (na przykład firmy AstraZeneca czy Johnson&Johnson) - 14 dni od dnia podania szczepionki.

Ostateczną decyzję o możliwości oddania krwi podejmuje zawsze lekarz na podstawie badań, wywiadu i badania fizykalnego.

Jak oddać krew?

Jeżeli po sprawdzeniu wszystkich przeciwwskazań czujesz, że możesz zostać krwiodawcą, czas przygotować się na wizytę w punkcie pobrań.

Co robić przed pobraniem? - W ciągu dnia poprzedzającego oddanie krwi wypij około dwóch litrów płynów (woda i soki owocowe). - Porządnie się wyśpij. - Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego. - Zjedz lekki posiłek i wyklucz z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. - Ogranicz palenie papierosów. - Jeżeli w dniu oddania krwi czujesz się słabiej, czujesz, że zbliża się przeziębienie, nie zgłaszaj się na oddanie krwi.

Nie oddawaj krwi pod wpływem alkoholu.

W dniu oddania krwi nie zapomnij wziąć ze są dokumentu ze zdjęciem, będzie też trzeba podać swój numer PESEL. Po wejściu do punktu zgłoś się do rejestracji i wypełnić kwestionariusz. Znajdziesz w nim wiele pytań dotyczących twojego stanu zdrowia. Następnie pobrana zostanie ci próbka krwi, a po kilku minutach odbędzie się rozmowa z lekarzem. To lekarz zadecyduje, czy możesz oddać krew.

Sam proces oddawania krwi pełnej trwa około 10 minut. Pamiętaj, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a krew pobierana jest za pomocą sprzętu jednorazowego użytku. Okolica wkłucia jest dokładnie odkażana.

Po oddaniu krwi odpocznij przez około 15 minut. Odbierz też zwrot kosztów podróży, czekolady (ekwiwalent posiłku o wartości kalorycznej 4500 kalorii). Jeżeli potrzebujesz zaświadczenia do pracy lub szkoły, możesz je odebrać.

Po oddaniu krwi unikaj energicznych ćwiczeń i nie przebywaj w gorących i dusznych pomieszczeniach. Jeżeli poczujesz oznaki osłabienia, skontaktuj się z lekarzem, ale najpierw powiedz komuś obok siebie, że jesteś po oddaniu krwi i czujesz się słabo. Dobrze jest w takiej sytuacji położyć się z nogami ułożonymi wyżej lub skłonić się, aby głowa znalazła się między nogami.

Przywileje krwiodawców

W dniu, w którym oddajesz krew, przysługuje ci dzień wolny od pracy. Pamiętaj jednak, aby ustalić to wcześniej z pracodawcą. Warto też dodać, że w czasie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, pracownikowi przysługują dwa dni wolnego - dzień oddania krwi i dzień następny. Uczniowie są natomiast zwolnieni z zajęć lekcyjnych w dniu oddawania krwi.

Przysługuje ci również zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy, a także zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (zasady określone są w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytuły podróży służbowych na obszarze kraju).

Masz też możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym. Wysokość ulgi zależna jest od ilości oddanej krwi lub osocza. Ekwiwalent pieniężny za jeden litr pobranej krwi wynosi 130 złotych.

Jeżeli oddasz krew, otrzymasz też tytuł “Honorowego Dawcy Krwi”. Po oddaniu odpowiedniej ilości krwi otrzymasz tytuł i odznakę “Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Kobieta musi oddać co najmniej pięć litrów krwi, a mężczyzna sześć litrów krwi. Może to być krew lub odpowiadająca tej objętości ilośćinnych skłądnikow krwi. Tytuł ten nadawany jest przez Polski Czerwony Krzyż na podstawie złożonego wniosku.

Mężczyzna kolejne odznaki może otrzymać po przekroczeniu 12 i 18 litrów krwi. W przypadku kobiet jest to 10 i 15 litrów.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi mają dodatkowe uprawnienia: - możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej (zależy to jednak od miasta); - różnego rodzaju zniżki w sklepach, hotelach czy punktach usługowych; - korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych w aptekach; - bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami do wysokości limitu ceny.

Dodatkowo osoby, które oddały 20 litrów krwi mogą być odznaczone odznaką “Honorowego Dawcy Krwi - Zasłużonego dla Zdrowia Narodu”. Jest ona przyznawana przez Ministra Zdrowia.

Osocze od ozdrowieńców COVID-19

Osocze u ozdrowieńców, czyli osób, które przechorowały COVID-19 lub przeszły go bezobjawowo, zawiera przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2. Przetaczanie takiego osocza osobom, które chorują na COVID-19 wspomaga ich leczenie.

Kto może oddać osocze? Osoba, która jest w wieku od 18 do 65 lat, została wyleczona i minęło 14 dni od ustąpienia objawów i zakończenia izolacji. Poza tym obowiązują wszystkie inne przeciwwskazania i kryteria zdrowotne, które omawiane były wcześniej.

Na miejsce pobrania należy przynieść dokumentację medyczną potwierdzającą przechorowanie COVID-19. Może to być pozytywny wynik testu RNA-SARS CoV-2, testu antygenowego lub skierowanie na izolację.

Jak wygląda pobranie osocza od ozdrowieńców? Jest ono pobierane metodą plazmaferezy. Jednorazowo pobiera się maksymalnie 650 ml osocza i trwa to około 30-40 minut. 

Źródła: krwiodawstwo.kalisz.pl; krwiodawcy.org, rckik-warszawa.com.pl,

Autorka/Autor:aw//mro

TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek rano w części Polski padał śnieg, a zdjęcia i nagrania dokumentujące pogodę otrzymaliśmy na Kontakt24. Jak wynika z prognoz, w kolejnych dniach powinniśmy przygotować się na bardziej obfite zimowe opady.

Tu spadł śnieg. I idzie go więcej

Tu spadł śnieg. I idzie go więcej

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

IMGW opublikował ostrzeżenia meteorologiczne. W części północnej Polski od rana utrzymywać się ma wietrzna pogoda, a miejscami podmuchy mogą osiągnąć prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

IMGW ostrzega. Przez cały dzień może silnie wiać

IMGW ostrzega. Przez cały dzień może silnie wiać

Źródło:
IMGW

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Supertajfun Man-yi przeszedł nad Filipinami. Żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, za każdym razem przynosząc niszczycielskie porywy wiatru i obfite opady. Pod wodą znalazły się całe miejscowości. Sytuację pogarsza fakt, że część dotkniętych regionów wciąż nie zakończyła sprzątania po poprzednich burzach.

Dwa uderzenia supertajfunu. "Wiatr był bardzo silny i upiornie wył"

Dwa uderzenia supertajfunu. "Wiatr był bardzo silny i upiornie wył"

Źródło:
Reuters, Rappler, CNN, tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 18.11 na północy kraju spadnie deszcz ze śniegiem, śnieg, a w niektórych miejscach może również zagrzmieć. Na południu i wschodzie będzie deszczowo. Wiatr mocno się rozpędzi.

Pogoda na dziś - poniedziałek 18.11. Opady niemal wszędzie, a do tego porywisty wiatr

Pogoda na dziś - poniedziałek 18.11. Opady niemal wszędzie, a do tego porywisty wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzi załamanie pogody. W najbliższym tygodniu przez Polskę przetoczą się fronty atmosferyczne z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. W południowo-wschodnich regionach będzie sypać obficie. Spodziewamy się też bardzo porywistego wiatru, a nawet burz.

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Śnieżyce, burze i wichury. "Sytuacja będzie poważna"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Starship od firmy SpaceX, największa rakieta na świecie, ponownie wyruszy w przestrzeń pozaziemską. Lot orbitalny zaplanowano na wtorek. To szósty test systemu, który został zaprojektowany do transportu dużych ładunków na orbitę, a w przyszłości może pomóc nam także w kolonizacji Księżyca czy Marsa.

Największa rakieta świata znów wzbije się w przestrzeń kosmiczną

Największa rakieta świata znów wzbije się w przestrzeń kosmiczną

Źródło:
PAP, SpaceX

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7

Toprowcy w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tak zwanej Grzędzie na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ostrzegają, że warunki w wysokich partiach Tatr są trudne, zalega warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia.

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Bangladesz walczy z najgorszą od lat epidemią dengi. W tym roku z powodu choroby zmarło ponad 400 osób. Wysoka temperatura i dłuższy sezon monsunowy powodują wzrost liczby infekcji, przez co szpitale borykają się z trudnościami, szczególnie na obszarach miejskich.

Najgorsza epidemia dengi od lat

Najgorsza epidemia dengi od lat

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Burza tropikalna Sara spowodowała w sobotę rozległe powodzie i zniszczenia infrastruktury w Hondurasie. Wielu mieszkańców w północnej części kraju zostało odciętych od świata. Zginęła jedna osoba, a kilkadziesiąt tysięcy odczuło skutki gwałtownej pogody.

"Usłyszałam ogromny hałas. Wyjrzałam za okno i zobaczyłam, że most runął"

"Usłyszałam ogromny hałas. Wyjrzałam za okno i zobaczyłam, że most runął"

Źródło:
Reuters, NHC

W ciągu ostatnich kilku tygodni u wybrzeży Morza Kaspijskiego, największego jeziora na świecie, na południowym zachodzie Kazachstanu znaleziono ponad tysiąc martwych fok kaspijskich. Nie wiadomo dokładnie, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Władze prowadzą badania.

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Źródło:
PAP, kt.kz, azathabar.com, lada.kz

Jadąc do pracy, Reporter24 ze śląskiej Żernicy miał okazję podziwiać zwierzę, które niewielu z nas spotyka na swojej drodze. Pan Patryk trafił na białego daniela, który biegł wzdłuż jezdni.

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

Źródło:
Kontkt24

Kilkaset dróg i ulic w portugalskim regionie Algarve zostało zalanych po przejściu fali intensywnych opadów deszczu. Podtopienia wystąpiły też w popularnych wśród turystów kurortach Albufeira oraz Monte Gordo, gdzie potwierdzono liczne przypadki zalania domów, piwnic oraz garaży.

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Źródło:
PAP, IPMA, Portugal Resident

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN

- Szkolenie zaczyna przyspieszać, będzie go coraz więcej, coraz bardziej szczegółowe, aż do samej misji. Przez ostatnie trzy miesiące trenowaliśmy różne scenariusze awaryjne - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Sławosz Uznański. Polak w przyszłym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters

Kiedy Aaron Ricks, mieszkaniec Scottsdale w amerykańskim stanie Arizona, zrobił sobie przerwę na lunch w środę 13 listopada, zauważył, że coś zwisa z okolic silnika jego samochodu. Był to wąż, który prawdopodobnie był czyimś zwierzęciem domowym.

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

"Myślałem, że to torba na zakupy". Pasażer na gapę zszokował mężczyznę

Źródło:
FOX10, CNN

Smog drastycznie ograniczył widoczność w północno-zachodnich Indiach, zasłaniając między innymi widok na mauzoleum Tadź Mahal w Agrze i powodując opóźnienia lotów. Ponadto sprawił, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób mających problemy z drogami oddechowymi. W Nowym Delhi zamknięto szkoły do odwołania, lekcje będą odbywać się zdalnie.

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

"We wszystkich szkołach zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym do odwołania"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, IndiaToday, BBC

Sytuacja pogodowa w Maladze powoli stabilizuje się. Dzień wcześniej te regiony Hiszpanii nawiedziły ulewy. Trwa akcja sprzątania ulic, które znalazły się pod wodą, a szkoły od piątku mają wznowić lekcje. Policja pokazała nagrania z ulic zalanego miasta. Minionej nocy cztery tysiące osób spędziło noc poza domem po ewakuacji.

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Zalane ulice i pola. Pokazali zniszczenia po ulewach

Aktualizacja:
Źródło:
El Mundo, El Pais, tvnmeteo.pl, TVE

Niektórzy mieszkańcy naszego kraju 11 listopada mogli zobaczyć na niebie białą smugę, a inni usłyszeli głośny huk. Nad Polską pojawił się bolid, czyli bardzo jasny meteor. Trwa sprawdzanie, czy fragmenty kosmicznej skały mogły spaść na Ziemię.

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Obiekt z kosmosu nad Polską. Uległ trzem fragmentacjom, kawałki mogły spaść na Ziemię

Źródło:
skytinel.com

U wybrzeży Wysp Salomona na Pacyfiku znaleziono największy koralowiec na świecie - twierdzą badacze z ekspedycji National Geographic Society’s Pristine Seas. Zdaniem odkrywców, liczy on sobie co najmniej 300 lat i jest w doskonałej kondycji.

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Na Pacyfiku odkryto megakoralowiec

Źródło:
PAP, BBC

Małżeństwo z Australii przeżyło niemałe zdziwienie po powrocie do domu z pracy. Pod ich nieobecność w sypialni rozgościła się koala. Zwierzęcia nie dało się łatwo przegonić.

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Wrócili do domu, w sypialni zastali koalę. "Byłam tak zszokowana, że zapomniałam angielskiego"

Źródło:
CNN, abc.net.au

W Azerbejdżanie trwa 29. szczyt klimatyczny COP29. Naukowcy z organizacji Global Carbon Project w zaprezentowanym tam raporcie alarmują, że ilość wyemitowanego dwutlenku węgla pochodzącego z paliw kopalnych w 2024 roku ma być rekordowa.

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Do atmosfery trafi rekordowa ilość CO2 ze spalania paliw kopalnych

Źródło:
PAP

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian