Najnowsze

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Proste sposoby

Najnowsze

Jak przygotować zdrowe i pożywne jedzenie dla ptaków?
Jak przygotować zdrowe i pożywne jedzenie dla ptaków?Lasy Państwowe
wideo 2/7

Karmnik dla ptaków, który zrobisz w domu, to duża satysfakcja i jednocześnie ogromna pomoc dla zwierząt. Zimne miesiące są dla ptaków trudnym czasem, a karmnik może pomóc im go przetrwać. Podpowiadamy, jak zrobić prosty karmnik dla ptaków.

Ptaki należy dokarmiać jedynie zimą.

Dbaj o czystość w karmniku dla ptaków i w jego otoczeniu.

Zwracaj uwagę na to, co wsypujesz do karmnika.

Jak zrobić karmnik dla ptaków? Proste wskazówki

Budowa karmnika na balkonie czy w ogrodzie to dobry sposób na bliskie spotkanie z naturą. Jednocześnie jest to sposób na pomoc ptakom, które w chłodniejszych miesiącach mają problem ze znalezieniem pożywienia. Specjaliści apelują jednak, żeby przestrzegać zasad, dzięki czemu karmnik nie będzie zagrożeniem dla ptaków.

Umieść karmnik na tyle wysoko, żeby drapieżniki nie mogły się do niego dostać. Drapieżnikiem może być również twój domowy kot. Jeżeli umieszczasz karmnik w ogrodzie, postaw go w pobliżu krzaków, które będą dobrym schronieniem dla spłoszonych ptaków.

Nie umieszczaj karmnika na oszklonej werandzie lub balkonie, ponieważ przestraszone zwierzęta mogą rozbić się o szkło.

Zamontuj na karmniku daszek, który ochroni karmę przed deszczem, śniegiem i wiatrem.

Pamiętaj o otworach w karmniku, żeby ptaki mogły do niego wlecieć, ale też uciec w razie potrzeby.

Idealny karmnik ma wysuwaną podłogę, którą łatwiej się czyści. Dzięki temu łatwo usuniesz zanieczyszczenia (odchody, resztki jedzenia), które mogą być siedliskiem pasożytów. Pamiętaj, żeby regularnie czyścić karmnik - również taki, który nie ma wysuwanej podłogi. Dbaj też o czystość wokół karmnika, ponieważ niektóre gatunki ptaków posilają się resztkami pokarmu, które znajdują się pod „ptasią stołówką”.

Karmnik dla ptaków - co wsypać?

Wsypując pokarm do karmnika dla ptaków zadbaj o to, by nigdy nie był zepsuty ani zjełczały. Ważnym elementem jest również woda, której zimą ptaki mogą nie znaleźć same. Zwróć jednak uwagę, żeby zmieniać ją jak najczęściej (codziennie) i żeby wlana była do płaskiego naczynia. Wlewaj też ciepłą (nie gorącą) wodę, żeby dłużej pozostała niezamarznięta.

Czym karmić różne gatunki ptaków?

sikorki - ich ulubiony pokarm to słonina (surowa, bez przypraw, należy ją zdjąć po około trzech lub czterech tygodniach), nasiona słonecznika, konopie,

wróble i mazurki - proso, drobna kasza, łuskany słonecznik,

sierpówki, gołębie, kawki i gawrony - gruba kasza, pszenica,

dzwońce - konopie i słonecznik,

trznadle - proso, łuskany owies, płatki owsiane,

kosy i kwiczoły - pokrojone rodzynki, daktyle, morele, kawałki jabłka.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki?

Potrzebna ci będzie półtoralitrowa plastikowa butelka, podstawka od doniczki (plastikowa, o większej średnicy niż dno butelki), wkręcany haczyk, wkręt z płaskim łbem, patyk. Przydadzą się też podstawowe narzędzia - nóż introligatorski, śrubokręt i wiertło.

Zacznij od wywiercenia trzech otworów w dnie butelki (wyobraź sobie, że na dnie jest narysowany trójkąt, wytnij dziury na jego trzech wierzchołkach). Niech będą dość duże - około dwa centymetry średnicy - ponieważ to przez nie na podstawkę będzie wypadało ziarno.

Teraz na środku podstawki od doniczki wywierć otwór na śrubę i kilka mniejszych otworów (mogą być rozstawione przy brzegu podstawki, to przez nie ma wypływać topniejący śnieg).

Przykręć podstawkę do dna butelki za pomocą śruby wkręconej w środkowy otwór.

Teraz zajmij się ławeczką dla ptaków. Wywierć dwie dziurki po przeciwległych stronach butelki, kilka centymetrów nad dnem i przełóż przez nie patyk. Powinien on wystawać na zewnątrz po obu stronach, żeby ptaki mogły sobie na nim stanąć.

Na koniec zakręć butelkę, a w nakrętce wywierć małą dziurkę i wkręć w nią haczyk. Przełóż przez haczyk sznurek i zawieść karmnik. Do butelki oczywiście wsyp ziarno.

Karmnik dla ptaków z butelkiShutterstock

Karmnik dla ptaków - jak zrobić z dziećmi karmnik z kartonu?

Kolejny pomysł na karmnik dla ptaków będzie dobrym sposobem na zabawę z dziećmi. Do zrobienia takiego karmnika będzie ci potrzebny jedynie karton, najlepszy będzie karton po soku lub mleku, który ma w środku aluminiową powłokę.

Zanim przystąpisz do budowy, dokładnie umyj i osusz karton. Tego typu karmnik nie będzie zbyt trwały i nie da się go czyścić, ale za to możesz go często wymieniać na nowy.

W dwóch przeciwległych ścianach kartonu wytnij dość duże dziury (takie, żeby spokojnie mogły przez nie przejść ptaki). Nie odcinaj całego fragmentu kartonu, zostaw kawałek, żeby od góry tworzył daszek.

U góry kartonu zrób małe dziurki i przewlecz przez nie sznurek, na którym zawiesisz karmnik. Do środka wsyp ziarna.

Karmnik na ptaki z kartonu po mleku to prosta konstrukcja, którą można dodatkowo przyozdobić, np. pomalować lub obkleić ciekawymi materiałami.

Pamiętaj, jeżeli zaczniesz zimą dokarmiać ptaki w ogrodzie lub na balkonie, nie przestawaj - ptaki przyzwyczajają się, że w danym miejscu czeka na nie pożywienie.

Karmnik z drewna. Jak zrobić karmnik dla ptaków z brzozy?

Ciekawym pomysłem na karmnik dla ptaków będzie konstrukcja z drewna. Dodatkowo będzie to ładna ozdoba balkonu czy ogrodu. Do jego wykonania potrzebne ci będą przede wszystkim drewniane deski.

Dwie węższe połącz ze sobą listwami od spodu i stwórz z nich podłogę karmnika. Możesz też wykorzystać jedną szerszą deskę. Pamiętaj, żeby z niskiej deseczki zrobić płotek, barierki wokół podstawy, żeby wsypane ziarna nie wypady przy pierwszym podmuchu wiatru.

Do podłogi w czterech wierzchołkach przymocuj grubsze gałęzie na przykład brzozowe, one będą filarami karmnika. Dwie z nich powinny być wyższe, dwie niższe. Dzięki temu przymocowany do nich dach będzie pochylony, a co za tym idzie - będzie z niego spadał śnieg. Do dachu przymocuj porządny haczyk, który utrzyma konstrukcję i za pomocą sznurka zawieś karmnik na gałęzi.

Wędrówki ptaków przed zimąPAP

Autor: aw / Źródło: ptaki.info, STOP Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości