"Fico utożsamiany jest z linią twardą, z konserwatyzmem, z prorosyjskością"

Źródło:
TVN24
Sylwetka Roberta Ficy
Sylwetka Roberta FicyTVN24
wideo 2/4
Sylwetka Roberta FicyTVN24

71-letni mężczyzna przeprowadził zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę, prorosyjskiego populistę. Robert Fico jesienią zeszłego roku wrócił do władzy, jako sojusznik Viktora Orbana chciał wstrzymać pomoc wojskową dla Ukrainy. Jest też przeciwko unijnym sankcjom nakładanym na Rosję. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  • Robert Fico został kilkukrotnie postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova na Słowacji
  • Do zamachu doszło, gdy Fico wyszedł do mieszkańców miasta
  • Wicepremier Tomas Taraba przekazał, że Fico "nie jest w stanie zagrażającym życiu", a operacja przebiegła dobrze
  • Ficę przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy
  • Zamachowiec został zatrzymany. Według mediów to 71-letni pisarz pracujący w firmie ochroniarskiej
  • Przywódcy z całego świata wyrażają skrajne oburzenie zamachem

Wyborom na Słowacji Zachód przyglądał się ze szczególnym niepokojem. Robert Fico we wrześniu ubiegłego roku został Premierem Słowacji po raz czwarty.

ZAMACH NA PREMIERA SŁOWACJI. CO WIEMY

- Fico utożsamiany jest z linią twardą, z konserwatyzmem, z prorosyjskością, z antyeuropejskością, a do tego z różnymi podejrzanymi układami mafijnymi, korupcyjnymi - mówi doktor Małgorzata Bonikowska, prezeska ośrodka ThinkTank.

Kontrowersje budziły przede wszystkim wypowiedzi słowackiego Premiera o wojnie w Ukrainie. - Nie wierze w to, że powinniśmy wspierać militarnie Ukrainę, a powinniśmy wspierać rozmowy pokojowe - stwierdził w lutym.

Ramię w ramię z Viktorem Orbanem przekonywał też, że rozmowy pokojowe powinna rozpocząć Ukraina i to miało być jedyne wyjście. - Konflikt będzie trwał, a za dwa lata będziemy w tym samym miejscu, tylko ofiar będzie więcej - argumentował.

Robert Fico traci władzę po zabójstwie Jana Kuciaka

Fico jest założycielem lewicowo-populistycznej partii SMER. Premierem po raz pierwszy został w 2006 roku. Był ponownie wybrany w 2012. Na czele rządu stał przez ponad 10 lat, a jego polityczna pozycja była niezachwiana do 2018 roku.

Wtedy, jak wyjaśnia redaktor naczelny "Visegrad Insight" Wojciech Przybylski, społeczeństwo obywatelskie wyszło "zaprotestować przeciwko stylowi władzy, jakim posługiwał się Robert Fico".

Do protestów doszło w lutym 2018 roku tuż po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej. Kuciak badał możliwe przestępstwa podatkowe, między innymi dotyczące osób związanych z partią Fico. Śledczy podejrzewali, że zabójstwo może mieć związek właśnie z jego pracą.

Premier Fico uznał zabójstwo za "atak na wolność prasy i demokrację". - Zabójstwo Kuciaka było katalizatorem zmiany - wskazuje Wojciech Przybylski. W 2018 roku Fico stracił władzę na rzecz centroprawicy.

Powrót Roberta Fico do władzy

Napięta sytuacja polityczna w koalicji, wojna i inflacja ułatwiły Fice powrót do władzy w ubiegłym roku.

- Społeczeństwo słowackie, obok estońskiego i bułgarskiego, jest tradycyjnie promoskiewskie - zwraca uwagę analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Krzysztof Dębiec.

- Publikowane niedawno badania opinii publicznej mówiły, że więcej Słowaków życzy zwycięstwa Rosji niż Ukrainie. Politycy, znając te sondaże, odpowiednio dobierają retorykę, aby dotrzeć do wyborcy antysystemowego - dodaje.

Debata publiczna na Słowacji od lat jest mocno napięta, a społeczeństwo podzielone. Teraz staje przed kolejnym sprawdzianem.

Autorka/Autor:Barbara Sobska

Źródło: TVN24