Żałoba w Paryżu, cisza w Brukseli. Papież modlił się w Watykanie


Minutą ciszy uczczono we Francji w czwartek w południe pamięć ofiar środowego zamachu w redakcji "Charlie Hebdo". W Paryżu zatrzymał się transport publiczny, a w wielu firmach przerwano pracę. Minuta ciszy nastąpiła również w szkołach.

We francuskiej stolicy ludzie zebrali się na minutę ciszy przed katedrą Notre Dame. W świątyni uruchomiono dzwony, które biły przez 10 minut. Część ludzi w tłumie płakała. Czwartek jest we Francji dniem żałoby narodowej. Flagi zostały opuszczone do połowy masztu. Zapowiedziano wygaszenie świateł na wieży Eiffela o godz. 20.

Dziennikarze AFP podczas minuty ciszy stanęli przy oknach i na balkonach budynku agencji, trzymając w rękach plakaty z napisem "Jestem Charlie" (franc. Je suis Charlie) na czarnym tle. Władze głównego meczetu w Paryżu wezwały muzułmanów do uczczenia minutą ciszy ofiar "tego wyjątkowego aktu przemocy".

Modlitwa papieska

W czwartek rano w Domu Świętej Marty mszę za ofiary ataku terrorystycznego odprawił papież Franciszek. Z Watykanu wysłano też depeszę z przesłaniem dla rodzin ofiar i rannych.

Watykańskie media podały, że Franciszek rozpoczął poranną mszę mówiąc: - Wczorajszy zamach w Paryżu każe myśleć o wielkim okrucieństwie, okrucieństwie ludzkim, o terroryzmie, zarówno o tym wyizolowanym, jak i terroryzmie państwa". - Do jakiego okrucieństwa zdolny jest człowiek! - dodał papież. Następnie powiedział: - Modlimy się podczas tej mszy za ofiary tego okrucieństwa, za tyle ofiar. I prosimy też Boga, aby odmienił serca okrutników.

Watykan poinformował również o telegramie, przekazanym na ręce arcybiskupa Paryża, kardynała Andre Vingt-Trois, z którym papież spotkał się w czwartek. Franciszek w depeszy zapewnił rodziny ofiar i rannych o swej bliskości, a zamach nazwał "straszliwym". Papież potępił atak podkreślając, że "przemoc powoduje wiele cierpienia".

Cisza w Brukseli

Także instytucje Unii Europejskiej uczciły minutą ciszy pamięć ofiar zamachu. Flagi UE i Francji na masztach przed siedzibami unijnych instytucji opuszczono do połowy masztu. Z inicjatywy szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza obecni w Brukseli europosłowie i pracownicy tej instytucji spotkali się przed południem, by oddać hołd ofiarom ataku terrorystycznego w Paryżu oraz okazać solidarność z mieszkańcami Francji.

W Komisji Europejskiej pamięć ofiar zamachu uczczono minutą ciszy o godzinie 12. Od minuty ciszy rozpoczęło się także czwartkowe wspólne posiedzenie komisarzy UE i łotewskiego rządu w Rydze; Łotwa objęła 1 stycznia półroczne przewodnictwo w Radzie UE. Także pracownicy Rady UE oraz Rady Europejskiej, w tym jej przewodniczący Donald Tusk, wspólnie oddali hołd ofiarom ataku.

Zamach w Paryżu

W zamachu na redakcję pisma satyrycznego "Charlie Hebdo" w Paryżu zginęło w środę 12 osób. Trzej zamaskowani napastnicy wdarli się do redakcji i zastrzelili uczestników kolegium redakcyjnego, po czym zbiegli. Po ataku rozpoczęto poszukiwania sprawców, zidentyfikowanych przez policję jako 18-letni Hamyd Mourad oraz bracia Kouachi - 34-letni Said i 32-letni Cherif. Mourad w nocy oddał się w ręce policji; twierdzi, że jest niewinny.

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: