Świat

"Wspierała nas Arabia Saudyjska". "Shaqil" o zamachach z 11 września

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Robert J. FischZamach na World Trade Center z 11 września 2001 roku

Saudyjska rodzina królewska wspierała Al-Kaidę w przygotowaniach do zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku - twierdzi były współpracownik Osamy bin Ladena skazany na dożywocie za udział w ataku z 11 września 2001 roku. Mężczyzna zeznaje w procesie przeciwko Arabii Saudyjskiej przed amerykańskim sądem.

Zacarias Moussaoui, "Shaqil", jest obywatelem Francji, ma 46 lat. Twierdzi, że Arabia Saudyjska była dla Al-Kaidy niemałym wsparciem.

Zacarias Moussaoui jest skazany na dożywocieWikipedia CC BY SA

Lista darczyńców

Mężczyzna zeznał, że w końcówce lat 90. powstała lista "darczyńców" Al-Kaidy, na której znaleźć można było znaleźć "bardzo słynnych" saudyjskich urzędników, w tym księcia Turkiego al-Faisala Al Sauda, ówczesnego szefa saudyjskich służb. Mężczyzna pełnił tę funkcję w latach 1979-2001. Kilka lat później został ambasadorem Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych.

- Szejk Osama [bin Laden - red.] chciał prowadzić rejestr tych, którzy dają pieniądze (...), tych, których należy słuchać lub tych, którzy przyczyniają się do dżihadu - powiedział Moussaoui.

Skazany za terroryzm twierdzi, że spotkał się w Kandaharze (Afganistan) z urzędnikiem z saudyjskiej ambasady w Waszyngtonie. Jak zeznał, razem z tą osobą miał pojechać do USA poszukać dobrej lokalizacji dla "przeprowadzenia ataku pociskiem stinger" na prezydencki samolot Air Force One.

Saudowie zaprzeczają

Saudyjska ambasada w Waszyngtonie w środę stwierdziła, że Moussaoui chce podważyć relację pomiędzy Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi, podkreślając, że nie ma dowodów na to, że Saudowie finansowali Al-Kaidę.

"Moussaoui jest obłąkanym kryminalistą, którego prawnicy sami przedstawili dowód, że jest niedorozwinięty umysłowo" - napisała w oświadczeniu ambasada. "Jego słowa nie mają żadnej wartości" - dodała.

Sam chciał zeznawać

Moussaoui w październiku zdecydował się zeznawać w procesie. Od prawie dekady odsiaduje dożywocie w więzieniu o podwyższonym rygorze w Florence (Kolorado).

Rodziny ofiar ataku na WTC podejrzewają, że Arabia Saudyjska i powiązane z rządem różne organizacje finansowały i wspierały Al-Kaidę w przygotowaniach do zamachów terrorystycznych.

Powołują się na to, że 19 zamachowców było narodowości saudyjskiej. Powodami w tej sprawie są rodziny ofiar, ubezpieczyciele i właściciele budynków, zniszczonych w atakach.

Autor: pk\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Robert J. Fisch