TVN24 | Świat

Zełenski o "zwycięstwie Ukrainy" po rozmowie Biden-Putin

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP, Reuters, Ukraińska Prawda

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po wtorkowej wirtualnej rozmowie między prezydentami USA i Rosji mówił o "zwycięstwie Ukrainie". Podkreślił "osobistą rolę" Joe Bidena w uregulowaniu konfliktu w Donbasie. - To jest najważniejsze - oznajmił Zełenski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zełenski skomentował rozmowę Bidena i Putina w czasie środowego spotkania z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviem.

- Szczegóły rozmowy (Bidena z Putinem) chciałbym omówić jutro, po mojej rozmowie z amerykańskim prezydentem - oznajmił Zełenski.

- Najważniejszą rzeczą, jaką teraz widzimy, jest realna reakcja i osobista rola prezydenta Bidena w rozwiązaniu wojny na wschodzie naszego państwa. Myślę, że to jest najważniejsze - podkreślił Zełenski.

Wołodymyr Zełenski president.gov.ua

Ocena szefa MSZ

Rozmowa Joe Bidena i Władimira Putina służy sama w sobie jako odstraszanie i deeskalacja - oświadczył w środę ze swojej strony szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez Agencję Reutera.

Ukraiński minister spraw zagranicznych zaznaczył, że Kijów docenia amerykańskie zaangażowanie w próbę nakłonienia Rosji do powrotu za stół negocjacyjny. "Kontakt sam w sobie służy jako odstraszanie i deeskalacja" - napisał Kułeba w komentarzu dla Reutersa.

Dodał, że priorytetem jest opracowanie pakietu odstraszającego, by zniechęcić Moskwę do jakiejkolwiek dalszej eskalacji wojskowej.

Putin dostał ostrzeżenie

Po zakończeniu wtorkowego spotkania online Bidena z Putinem Mychajło Podolak, przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy, oświadczył, że rozmowa nie przyniosła sensacji i podkreślił, że Ukraina jest wdzięczna USA za wsparcie jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Biały Dom poinformował, że Biden ostrzegł we wtorkowej rozmowie z Putinem, że Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odpowiedzą "silnymi sankcjami i innymi środkami" na rosyjską militarną eskalację na Ukrainie. Kreml zaś podał po spotkaniu, że Rosja jest zainteresowana uzyskaniem gwarancji, wykluczających rozszerzenie NATO w kierunku wschodnim.

Autor:tas

Źródło: PAP, Reuters, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua