Stany Zjednoczone przekażą 275 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
System artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainie
System artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainiehttps://twitter.com/DefenceU
wideo 2/21
https://twitter.com/DefenceUSystem artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainie

Stany Zjednoczone przygotowują się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 miliona dolarów. Jak podała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie między innymi rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.

Koszty 275 milionowego pakietu pokrywa prezydencki program Drawdown Authority (PDA). Umożliwia to Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i usług obronnych z zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Dla ułatwienia Ukrainie odparcia rosyjskich ataków rakietowych USA wysłały tam zaawansowane systemy przeciwlotnicze NASAMS. Już wcześniej zapowiedziano przekazanie czterech systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Avenger, które wykorzystują rakiety Stinger oraz rakiety przechwytujące HAWK.

System rakietowy HIMARS Anastasia Vlasova/The Washington Post/Getty Images

Reuters podkreślił, że dostawa wzmocni ukraińską obronę powietrzną, w tym skuteczność walki z dronami. "Nasilenie przez Rosję uderzeń rakietowych na Ukrainie ma częściowo na celu wyczerpanie zapasów obrony przeciwlotniczej Kijowa i osiągnięcie dominacji w przestrzeni powietrznej" - oświadczył w listopadzie wysokiego rangą urzędnik Pentagonu, którego wypowiedź zacytowała agencja.

Reuters zaznaczył, że zawartość i wielkość pakietów pomocowych może się zmieniać, dopóki plany nie zostaną podpisane przez prezydenta.

Ćwiczenia systemów HIMARS w USAUS Army

Od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego na Ukrainę Amerykanie wysłali do Kijowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa o wartości około 19,1 miliarda dolarów. W czwartek ustawodawcy na Kapitolu opowiedzieli się za przekazaniem w przyszłym roku Ukrainie co najmniej 800 milionów dolarów dodatkowej wojskowej pomocy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości