"Od sześciu lat dzieci żyją w przerażającym i niekończącym się koszmarze"

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Organizacja Save The Children poinformowała, że dzieci stanowią niemal jedną czwartą ofiar cywilnych wojny w Jemenie w ciągu trzech ostatnich lat. Według jej danych w tym czasie zginęło ponad 2,3 tysiąca dzieci, a miliony są narażone na śmierć z powodu głodu, chorób i bombardowań.

Jak podała brytyjska organizacja, w latach 2018-2020 bezpośrednio z powodu działań wojennych potwierdzona została śmierć 2341 dzieci, co stanowi około 23 procent wszystkich cywilnych ofiar w tym okresie. Save The Children notuje jednak, że prawdziwa liczba jest "prawdopodobnie dużo wyższa", a dzieci stanowią coraz większy odsetek ofiar.W sobotę Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) podał, że tylko w marcu zginęło ośmioro dzieci, a 33 zostało rannych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szacuje się, że trwający od ponad sześciu lat konflikt w Jemenie pochłonął dotąd łącznie około 130 tysięcy ofiar, z czego ponad 12 tysięcy to cywile, jednak zarówno Save the Children, jak i agencje ONZ ostrzegają, że jeszcze większe szkody może wyrządzić spowodowana przez wojnę klęska głodu, która dotyka milionów osób w kraju i może skutkować śmiercią setek tysięcy. Jednocześnie środki dostępne dla grup takich jak Save The Children oraz innych organizacji humanitarnych się zmniejszają.

- Od sześciu lat jemeńskie dzieci żyją w przerażającym i niekończącym się koszmarze. Dzieci nadal są zabijane i ranione niemal codziennie. Idą spać głodne, widzą ludzi umierających z głodu, nie mogą iść do szkoły. Każdego dnia ryzykują śmiercią lub obrażeniami, jeśli wyjdą z domu - powiedział przedstawiciel Save the Children w Jemenie Xavier Joubert.

Konflikt zbrojny w Jemenie

Wojna w Jemenie, w której rząd popierany przez koalicję międzynarodową pod przywództwem Arabii Saudyjskiej walczy od 2015 roku z proirańskim rebelianckim ruchem Huti pozostawiła kraj podzielony. Milicje Huti kontrolują największe miasta kraju, w tym stolicę - Sanę.

Konflikt zbrojny jest przez wielu ekspertów postrzegany jako wojna zastępcza, prowadzona przez szyicki Iran i sunnicką Arabię Saudyjską w rywalizacji o dominującą pozycję w regionie. W 2020 roku zginęło w nim 20 tys. osób. Od początku wojny śmierć poniosło ponad 200 tys. ludzi, a ponad 3,5 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

W poniedziałek Arabia Saudyjska, wspierająca jemeńskie siły rządowe przeciw wspieranym przez Iran szyickim rebeliantom z ruchu Huti, zaproponowała zawieszenie broni, jednak Huti odparli, że oferta nie zawierała "niczego nowego". 

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości