Bachmut "rosyjskie wojska zamieniły w spalone ruiny"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
pp,
akr
//now,
prpb,
adso
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Piątek jest 289. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sytuacja w Bachmucie, Sołedarze, Marjince i Kreminnej w Donbasie pozostaje bardzo trudna - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. - Już od dawna na tych terenach nie ma żadnego miejsca do życia, które nie byłoby zniszczone przez pociski i ogień - dodał. Prezydent USA Joe Biden wydał zgodę na przekazanie Ukrainie wartego 275 milionów dolarów pakietu pomocy militarnej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:09

  - Rosja stara się współpracować z Iranem w obszarach takich jak rozwój broni i szkolenia – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. Wyraził przy tym obawy, że Rosja zamierza "dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe", w tym helikoptery i systemy obrony.

  - Iran stał się głównym sponsorem wojskowym Rosji – stwierdził Kirby. – Rosja używa irańskich dronów do ataków na infrastrukturę energetyczną, pozbawiając miliony Ukraińców prądu, ciepła i krytycznych usług. Ludzie na Ukrainie umierają obecnie w wyniku działań Iranu – dodał.

 • 3:48

  NBC News: Czołowi urzędnicy amerykańscy poinformowali, że Rosja zapewnia Iranowi "bezprecedensowy" poziom wsparcia wojskowego i technicznego w zamian za irańskie systemy uzbrojenia.

 • 3:22

  Eksperci ISW: Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystuje rozmowy o negocjacjach z Ukrainą jako środek do podważania Ukrainy w oczach zachodnich sojuszników, przedstawiając władze w Kijowie jako niechętne do kompromisów czy choćby podjęcia poważnych rozmów.

 • 2:03

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 0:41

  Rząd Australii zdecydował w sobotę o nałożeniu ukierunkowanych sankcji, na osoby i podmioty w Iranie i Rosji uznając, że są one zaangażowane w "rażące naruszenia praw człowieka i nadużycia" - poinformowała minister spraw zagranicznych Penny Wong, którą cytuje agencja Bloomberg.

 • 0:24

  Władze Białorusi przekazały, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

 • 23:37

 • 21:30

  Od wielu tygodni szturmowany przez Rosjan Bachmut, miasto w obwodzie donieckim, jest terenem bardzo intensywnych walk. Armia ukraińska ocenia, że obecnie jest to "najbardziej krwawy, brutalny i ciężki" rejon w działaniach zbrojnych. Eksperci oceniają, że choć wojska rosyjskie koncentruje się na zdobyciu Bachmutu i skierowały tam znaczne siły, to jednak zajęcie przez nie tego miasta nie będzie mieć przełomowego znaczenia dla przebiegu wojny.

 • 21:30

  - Dziękuję wszystkim naszym bohaterom, wszystkim żołnierzom i dowódcom, którzy trzymają linię frontu na tym kierunku, odpierają ataki i zadają znaczne straty przeciwnikowi - w odpowiedzi na to piekło, które wkroczyło na Ukrainę pod rosyjskim sztandarem - dodał ukraiński prezydent.

 • 21:27

  Sytuacja w kluczowych miejscach w Donbasie: w Bachmucie, Sołedarze, Marjince, Kreminnej pozostaje bardzo trudna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Już od dawna na tych terenach nie ma żadnego miejsca do życia, które nie byłoby zniszczone przez pociski i ogień. Okupanci praktycznie zniszczyli Bachmut, kolejne miasto w Donbasie, które rosyjskie wojska zamieniły w spalone ruiny - powiedział Zełenski w swoim codziennym wieczornym wystąpieniu.

 • 21:18

  Rosja musi wycofać swoje wojska z terytorium Ukrainy, zanim będzie można rozważać jakiekolwiek porozumienie - podkreślił w piątek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

  Jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street, obaj przywódcy omówili nową falę rosyjskich ataków na krytyczną infrastrukturę Ukrainy, a prezydent Zełenski podziękował Wielkiej Brytanii za jej kluczowe wsparcie w przywracaniu zasilania poprzez dostarczanie generatorów.

  Dodano, że Sunak wyraził uznanie dla ukraińskich sił zbrojnych, które przechwyciły w tym tygodniu dziesiątki potencjalnie niszczycielskich pocisków i poinformował, że w najbliższych tygodniach na Ukrainę dotrą kolejne przekazywane przez W. Brytanię działa przeciwlotnicze i kolejne pociski obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

  "Obaj przywódcy zgodzili się, że ważne jest uprzedzenie nieszczerych wezwań Rosji do zawieszenia broni, a premier dodał, że Kreml musi wycofać swoje siły, zanim będzie można rozważać jakiekolwiek porozumienie" - napisano.

 • 21:02

  Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward wskazywała, że od sierpnia Iran przekazał Rosji setki dronów, które zostały użyte przez nią do "zabijania cywilów i nielegalnego celowania w cywilną infrastrukturę".

  - Rosja próbuje teraz uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych. W zamian Rosja oferuje Iranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego. Jesteśmy zaniepokojeni, że Rosja zamierza dostarczyć Iranowi bardziej zaawansowane komponenty wojskowe, które pozwolą Iranowi wzmocnić możliwości jego uzbrojenia - powiedziała brytyjska ambasador przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

  Woodward dodała, że Wielka Brytania jest "prawie pewna, że Rosja stara się pozyskiwać broń z Korei Północnej i innych państw objętych silnymi sankcjami, ponieważ jej własne zapasy wyraźnie się kurczą".

 • 20:45

 • 20:29

  To 27. transza pomocy dla Ukrainy w ramach procedury Presidential Drawdown Authority (PDA). Pozwala ona prezydentowi USA na szybkie wysłanie zmagazynowanego sprzętu w sytuacji awaryjnej, bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

  Od rozpoczęcia prowadzonej na pełną skalę inwazji Rosji na Ukrainę., Waszyngton zobowiązał się do przekazania Kijowowi pomoc militarną o wartości ponad 19,3 mld dolarów.

  "Dziękuję prezydentowi Joe Bidenowi za kolejną partię pomocy. I za kierowanie niezachwianym poparciem dla Ukrainy w naszej walce przeciwko rosyjskiej agresji. Żaden rakietowy terror nie zatrzyma naszej walki o wolność! Ważne, że w tej walce naród amerykański stoi ramię w ramię z narodem ukraińskim" - napisał na Twitterze w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 20:25

  Prezydent USA Joe Biden wydał w piątek zgodę na przekazanie Ukrainie wartego 275 mln dolarów pakietu pomocy militarnej. W tej kolejnej partii amerykańskiej pomocy znajdą się m.in. systemy wzmacniające obronę powietrzną oraz do walki z dronami, a także amunicja.

  Nowy pakiet obejmuje nieokreśloną liczbę dodatkowych rakiet do wyrzutni HIMARS, a także 80 tys. pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, około 150 generatorów i pojazdy wojskowe Humvee - czytamy w zestawieniu opublikowanym na stronie amerykańskiego ministerstwa obrony.

  Ten sprzęt jest już drodze na Ukrainę - przekazał dziennikarzom w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

 • 20:08

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał, że obawia się rozszerzenia wojny w Ukrainie i przemiany jej w "pełną wojnę między NATO a Rosją". - Ale jestem przekonany, że tego unikniemy. Pracujemy każdego dnia, by jej zapobiec - zapewnił.

 • 19:13

  Blinken przypomniał też, że ostatnie spotkanie z ministrem Rauem w Waszyngtonie miało miejsce w lutym, tuż przed rosyjską agresją.

  - Nie spodziewaliśmy się tego, a mimo to, kiedy doszło do tego tragicznego wydarzenia, jako sojusznicy i członkowie NATO zareagowaliśmy ze stanowczością, odpornością i determinacją w obronie naszego partnera - oznajmił natomiast Rau. Zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyć współpracy wojskowej, gospodarczej i energetycznej, w tym w zakresie energetyki jądrowej.

 • 19:12

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyjął polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w Departamencie Stanu.

  - Nie przypominam sobie czasu, gdy partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską było ważniejsze i skuteczniejsze niż obecnie. Dzięki polskiemu przywództwu, stoimy silnie razem we wsparciu Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji, dostarczając pomocy wojskowej, pomocy gospodarczej i humanitarnej – powiedział Blinken.

  Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślał "nadzwyczajną" postawę Polski i jej hojność wobec uchodźców, a także chwalił przewodnictwo Polski w OBWE. - Pracujemy też razem, by wzmocnić NATO i wdrożyć nową koncepcję strategiczną - dodał.

 • 19:02

 • 18:23

  Jego zdaniem zbrodnie państwa rosyjskiego na terytorium Ukrainy, w szczególności przeciwko narodowi ukraińskiemu, nie mają precedensu od czasów II wojny światowej. Zełenski przypomniał o tym, że na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji odkrywane są masowe groby i sale tortur. Rosjanie przymusowo deportowali do Rosji ponad 2 mln Ukraińców, prowadzą obozy filtracyjne, porywają ukraińskie dzieci i oddają je do nielegalnej adopcji, prowadzą ostrzał terenów przygranicznych - wyliczał Zełenski.

 • 18:22

  - Ukraińskie miejscowości, nasze miasta, nasze wsie, które rosyjska artyleria zmienia w gruzy. Nie jedno, nie dwa, ale dziesiątki tak zniszczonych miast i wsi. Stosowany przez rosyjskie lotnictwo i siły rakietowe terror przypomina nazistowskie bombardowania Wielkiej Brytanii i Londynu - mówił w piątek Wołodymyr Zełenski podczas odbywającej się w Kijowie konferencji "Prawa człowieka w mrocznych czasach". Wydarzenie zorganizowano z okazji 74. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

  - Spośród wszystkich pocisków rakietowych, wystrzelonych przez wojska rosyjskie od 24 lutego, 62 procent było skierowanych konkretnie przeciwko obiektom cywilnym, przeciwko ludziom, przeciwko ludzkości - dodał.

 • 17:48

  Jeszcze tej zimy Holandia wyśle na Ukrainę materiały o wartości ok. 6 mln euro do naprawy zniszczonej podczas rosyjskich ataków infrastruktury energetycznej - poinformowali we wspólnym komunikacie resorty gospodarki i spraw zagranicznych.

  Ukrainie przekazane zostaną transformatory, elementy przełączające oraz kable, sprecyzowali ministerstwa.

  - Dzięki tym awaryjnym dostawom chcemy, aby Ukraina mogła jak najszybciej naprawić swoją sieć - powiedział w piątek minister energii i klimatu Rob Jetten.

  Z komunikatu ministerstw wynika, iż holenderski gabinet przeznaczył w sumie 180 mln euro na pomoc Ukrainie w przetrwaniu zimy. 10 procent z tej kwoty zostanie przeznaczonych na odbudowę kluczowej infrastruktury. podstawie kultowej gry wideo. Akcja rozgrywa się w post apokaliptycznej rzeczywistości.

 • 16:23

  Bułgarski parlament po burzliwej dyskusji ratyfikował w piątek porozumienie o wysłaniu pomocy wojskowej Ukrainie. Listę ze sprzętem, który ma trafić do Ukrainy, parlamentarzyści utajnili. Wiadomo jedynie, że znajduje się na niej broń strzelecka i amunicja. Będzie to pierwsze pzekazanie pomocy Ukrainie przez Bułgarię.

  Decyzję o pomocy wojskowej dla Ukrainy parlament przyjął 3 listopada. Zastąpiła ona uchwałę z maja 2022 roku, która takiej pomocy odmawiała. Rządowi dano kilka tygodni na opracowanie listy sprzętu i amunicji do przekazania Ukrainie. Minister obrony Dymitar Stojanow kilkakrotnie zapewniał, że na liście nie znajdą się samoloty MIG-29 i SU-25 oraz wyrzutnie C-300, ponieważ Bułgaria sama ich potrzebuje dla obrony swoich granic.

 • 16:11

  Na Ukrainę trafi wkrótce 11 busów podarowanych przez estońskie ministerstwo spraw zagranicznych, ministerstwo gospodarki i komunikacji oraz urząd ds. transportu, a także 11 generatorów prądu przekazanych przez ministerstwo kultury Estonii oraz przedsiębiorstwo Mootor Grupp - poinformowała w piątek agencja BNS.

  Wysłana z Estonii pomoc trafi do Żytomierza, Charkowa, Buczy i Połtawy.

  - W czasie trudnych miesięcy zimowych mieszkańcy Ukrainy muszą się dodatkowo mierzyć z rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną i obiekty cywilne. Dlatego też chcieliśmy pomóc Ukraińcom przetrwać ten trudny czas z godnością. Dzisiejsza pomoc humanitarna z pewnością nie będzie ostatnią - zapewnił szef estońskiej dyplomacji Urmas Reinsalu.

 • 15:25

  W najbliższą niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadzi rozmowę z Władimirem Putinem. Planowana jest też rozmowa z Wołodymirem Zełenskim. O swoim zamiarze Erdogan poinformował, przemawiając na dorocznym forum organizowanym przez Tureckie Radio i Telewizję (TRT). Rozmowy mają dotyczyć korytarza zbożowego.

 • 15:02

  Uwolnieni z rosyjskiej niewoli obrońcy Azowstalu, przebywający w Turcji, spotkają się ze swoimi rodzinami na Boże Narodzenie i Nowy Rok - poinformował szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  - Pracujemy nad tym, aby bliscy dotarli do nich jeszcze przed Nowym Rokiem i świętami Bożego Narodzenia - powiedział Jermak na briefingu w Kijowie.

  Przekazał również, że jest "w stałym kontakcie z chłopcami" i stwierdził, że są w dobrym stanie, ale obecnie przechodzą rekonwalescencję. Szef kancelarii prezydenta poinformował, że byli jeńcy pomagają w sprawach uwolnienia innych rodaków. - Współpracujemy z nimi w pracach nad listami osób, które powrócą. Oni dobrze znają ludzi, którzy byli w Azowstalu - zaznaczył Jermak.

 • 15:00

  Sąd w Moskwie skazał opozycyjnego polityka Ilję Jaszyna na 8,5 roku kolonii karnej za "świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji". Prokurator żądał wyroku większego o rok - poinformował rosyjski opozycyjny portal Meduza.

  Ponadto po odbyciu kary Jaszyn będzie miał zakaz korzystania z internetu przez cztery lata.

  Sprawę karną wszczęto przeciwko Jaszynowi z powodu transmitowanej na żywo wypowiedzi w internecie na temat zabijania przez rosyjskich żołnierzy cywilów w podkijowskiej Buczy. Według prokuratury polityk rozpowszechniał "świadomie fałszywe informacje" z "motywów nienawiści politycznej", mimo że wiedział, iż Rosja podejmuje działania "w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa".

  Jaszyn nie przyznał się do winy. Powiedział, że w swojej wypowiedzi przytoczył zarówno stanowisko Ukrainy w sprawie zabójstw w Buczy, jak też zdanie rosyjskiego ministerstwa obrony oraz raporty niezależnych dziennikarzy.

  Ilja Jaszyn został zatrzymany pod koniec czerwca. Początkowo otrzymał wyrok 15 dni aresztu za "niepodporządkowanie się policji". Areszt następnie przedłużono, a w lipcu wszczęto sprawę karną, w której obecnie został skazany. Był burmistrzem moskiewskiej dzielnicy Krasnosielskiej oraz bliskim współpracownikiem zamordowanego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa.

 • 14:58

  Kanada nałożyła sankcje na 33 obecnych lub byłych rosyjskich urzędników wysokiego szczebla oraz na sześć podmiotów prawnych zaangażowanych w "systematyczne łamanie praw człowieka" wobec obywateli rosyjskich, którzy protestowali przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera, powołując się na kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

  Od początku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę Kanada nałożyła sankcje na ponad 1500 osób i podmiotów z Rosji, Ukrainy i Białorusi.

 • 13:41

  Kiedy zwycięża wolność, a tyrania upada, ludzie na całym świecie uśmiechają się tak samo - powiedział prezydent Ukrainy podczas ogłoszenia Człowieka Roku magazynu "Time". Amerykański tygodnik uhonorował w tym roku Wołodymyra Zełenskiego i "ducha Ukrainy".

  - To duch wolności, który rezonuje w duszach tylu ludzi na całym świecie. Historie bohaterów, którzy walczą o niepodległość - to także wasze historie - powiedział Zełenski w wystąpieniu, które było transmitowane przez łącze wideo.

  - Kiedy zwycięża wolność i pada tyrania, ludzie na całej kuli ziemskiej uśmiechają się tak samo - zaznaczył Zełenski, przywołując bohaterstwo ukraińskich "zwykłych kobiet i mężczyzn", którzy stanęli do walki w obronie wolności, lekarzy, którzy pod bombami ratowali rannych, rolników, dziennikarzy.

  Jak wskazał, reprezentują oni cechy i wartości od wieków ważne dla ludzi na całym świecie - odwagę, pragnienie wolności, solidarność, kreatywność i oddanie.

  Te wartości, jak podkreślił prezydent, "w tym roku zjednoczyły świat pod barwami ukraińskiej flagi i osiągnięć jej narodu". - To jest duch wolnego świata. Zróbmy wszystko, by nasz duch zwyciężył - wezwał.

  - Prawnicy, którzy jeszcze nie widzą nadchodzącego zwycięstwa w wojnie, ale już pracują nad tym, by zbrodniarze wojenni zostali pociągnięci do odpowiedzialności. To jest historia Procesu Norymberskiego i wielu innych sprawiedliwych wyroków, ogłoszonych wobec tych, którzy uwierzyli w swoją bezkarność. To jest ten duch - powiedział Zełenski.

 • 12:49

  Na rosyjskim rynku nowych samochodów pozostały tylko miejscowe i chińskie marki - poinformowała rosyjska sekcja BBC.

  Na rosyjskim rynku pozostaje już tylko 14 marek samochodów, z czego 10 to firmy chińskie. Na początku roku było ich 60. Reszta opuściła Rosję wskutek sankcji nałożonych na ten kraj z powodu agresji zbrojnej na Ukrainę - napisała BBC.

  Sprzedaż nowych samochodów w Rosji spadła rok do roku o 61 proc - zaznaczyła BBC. 78 proc. sprzedaży stanowią samochody chińskiej produkcji.

  W trzeciej dekadzie listopada informowano, że Rosja wznowiła produkcję znanych z czasów radzieckich samochodów marki Moskwicz. Produkcja ruszyła w Moskwie, w zakładach należących wcześniej do francuskiego koncernu motoryzacyjnego Renault, który poszedł w ślad za innymi znanymi markami i wycofał się z rosyjskiego rynku.

  Łącznie już ponad 400 światowych firm wycofało się z Rosji od czasu rozpoczęcia przez nią wojny, pozostawiając po sobie aktywa warte miliardy dolarów.

 • 12:25

  Parlament Europejski podarował Ukrainie generator prądu. Urządzenie o mocy 325 kVA wystarczy do zasilenia w energię elektryczną średniej wielkości budynku, takiego jak szkoła czy urząd.

  W Brukseli, w obecności belgijskiej minister spraw wewnętrznych, reform instytucjonalnych i odnowy demokratycznej Annelies Verlinden, odbyła się ceremonia przekazania generatora. - Jestem dumna, że w imieniu Parlamentu Europejskiego mogę przekazać ten generator dzielnemu narodowi Ukrainy w ramach naszej kampanii Generatory Nadziei - powiedziała przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas uroczystości.

  Miliony Ukraińców pozostają bez prądu w wyniku nieustających ataków Rosji na krytyczną infrastrukturę cywilną.

  - Dzięki tej praktycznej darowiźnie oraz przy pomocy innych darowizn z miast i miasteczek w całej Europie, chcemy utrzymać działanie podstawowych obiektów na Ukrainie tej zimy i zapewnić energię szpitalom, szkołom, wodociągom, ośrodkom humanitarnym i schroniskom - powiedziała Metsola.

  Parlament Europejski i Eurocities, sieć ponad 200 największych miast Europy, rozpoczęły 23 listopada kampanię Generatory Nadziei. Kampania wzywa miasta do przekazywania generatorów prądu, transformatorów i części zamiennych do sieci elektrycznych, aby pomóc Ukraińcom przetrwać nadchodzącą zimę.

 • 11:43

  Obywatele Niemiec zaczęli dostawać fałszywe listy, rzekomo w imieniu konsulatu generalnego Ukrainy w Duesseldorfie, z propozycją dołączenia do legionu cudzoziemskiego w Ukrainie - powiadomił rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikolenko, oceniając, że jest to część rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej.

  "Traktujemy rozsyłanie fałszywych listów jako element kampanii dezinformacji wroga, której celem jest zdyskredytowanie ukraińskiej dyplomacji i zaszkodzenie poparciu dla Ukrainy ze strony Niemiec i ich obywateli" - oświadczył rzecznik Ołeh Nikołenko na Facebooku.

  Oleg Nikolenko

  Стало відомо, що на поштові адреси громадян Німеччини почали надходити листи нібито від імені генерального консульства України в Дюссельдорфі з пропозицією за грошову винагороду долучитися до...


  Według informacji przekazanej przez Nikołenkę listy zawierają propozycję wstąpienie do legionu cudzoziemskiego w Ukrainie za "wynagrodzenie pieniężne".

  "Te listy to oszustwo. Żadnych takich wiadomości ukraińska placówka nie rozsyłała" - zaznaczył rzecznik MSZ. Jak dodał, konsulat Ukrainy zgłosił już sprawę niemieckiej policji w celu wszczęcia postępowania.

 • 11:33

  Rosjanie stracili od 24 lutego ponad 93 tysiące żołnierzy - poinformował ukraiński sztab wojskowy. Wśród strat sprzętowych ukraińskie dowództwo odnotowało m.in. prawie trzy tysiące czołgów, 264 samoloty oraz blisko dwa tysiące systemów artyleryjskich.

 • 10:44

  W ciągu minionej doby siły rosyjskie 68 razy ostrzelały obwód chersoński na południu Ukrainy. Rannych zostało osiem osób - powiadomiły lokalne władze. Rosjanie atakują nie tylko na froncie, ale także w innych regionach - w sumie ostrzały miały miejsce w ośmiu obwodach.

  W obwodzie chersońskim przeciwnik prowadził ostrzał z artylerii, wyrzutni wieloprowadnicowych, czołgów i moździerzy, atakując cele cywilne, osiedla, domy, bloki mieszkalne; osiem osób jest rannych - powiadomił szef władz obwodu Jarosław Januszewycz.

  Prokuratura generalna Ukrainy powiadomiła z kolei, że w Chersoniu co najmniej dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku ostrzału artyleryjskiego.

  Intensywnie ostrzeliwany był także obwód zaporoski, gdzie zniszczone zostały co najmniej trzy obiekty mieszkalne i infrastruktura. Podobna sytuacja miała miejsce w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie wojska rosyjskie używały wyrzutni Grad i ciężkiej artylerii.

  Ostrzały artyleryjskie i rakietowe Rosjanie prowadzili w obwodzie charkowskim, co najmniej cztery osoby zostały ranne.

  W obwodzie donieckim, gdzie toczą się najcięższe walki, zginęło pięciu cywilów, a dwie osoby zostały ranne.

  Rosjanie ostrzeliwali cele cywilne także w obwodach sumskim, ługańskim i mikołajowskim.

  Ukraiński Sztab Generalny poinformował o działaniach ofensywnych agresora na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim w obwodzie donieckim. Wojska ukraińskie odparły ataki w rejonie Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, a także pod Kliszczijiwką i Marjinką w obwodzie donieckim.

  Wojska rosyjskie przeprowadziły w ciągu doby pięć ataków rakietowych i trzy lotnicze, a także 54 ostrzały z wyrzutni wieloprowadnicowych.

 • 9:51

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w wywiadzie dla "Wall Street Journal", by świat nie bał się rozpadu Rosji. - Jeśli koła historii zaczną się obracać, nikt tego nie powstrzyma - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji.

  - Nie uważam, że świat się rozpadnie, jeśli Rosja się rozpadnie. To ludzie w Rosji sprawią, że ich kraj się rozpadnie, tak jak to się stało z Imperium Rosyjskim w 1917 roku - powiedział Kułeba i przypomniał, że choć zachodni sojusznicy zgadzają się, że należy zapobiec militarnej klęsce Ukrainy, to nie wszyscy popierają cel, jakim jest całkowite jej zwycięstwo.

 • 9:17

  Wchodzące w skład MSW Estonii Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO) przypomniało, że dokumentowanie ruchów sił zbrojnych i przekazywanie wrażliwych informacji Rosji i Białorusi jest karalne. "Osoby podające się za walczący w Ukrainie oddział rosyjskiej armii zachęcały wcześniej do tego estońskich obywateli" - napisano na Twitterze.

 • 9:00

 • 7:55

 • 7:00

  Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau spotka się w piątek z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem w trzecim dniu swojej wizyty w Waszyngtonie. Wśród tematów rozmów będzie m.in. inwazja Rosji na Ukrainę oraz pomoc dla Kijowa.

 • 6:20

 • 5:59

  USA planują w piątek nałożyć nowe sankcje na Rosję i Chiny. Waszyngton chce ukarać Moskwę za wykorzystanie irańskich dronów w wojnie z Ukrainą - poinformowali dwaj amerykańscy urzędnicy cytowani przez Reutersa.

 • 4:45

 • 4:45

  Eksperci ISW: Kreml prawdopodobnie nie porzucił swoich maksymalnych celów na Ukrainie, mimo że rzecznik Dmitrij Pieskow po raz pierwszy przyznał, że obecnym celem terytorialnym Moskwy jest pełne zajęcie czterech częściowo okupowanych ukraińskich obwodów.

 • 4:45

 • 4:44

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim orędziu oskarżył Rosję o celowe pozostawienie min stanowiących śmiertelne zagrożenie dla ludności cywilnej i zapowiedział, że terroryzm minowy będzie jednym z zarzutów wobec Rosji po zakończeniu wojny. - To jest forma rosyjskiego terroru, z którą będziemy mieli do czynienia przez wiele lat - powiedział.

 • 4:43

  Unia Europejska przyjęła w czwartek decyzję o nieakceptowaniu rosyjskich dokumentów wydawanych na Ukrainie i w Gruzji. - Prowadzona przez Rosję wojna napastnicza przeciwko Ukrainie jest rażącym lekceważeniem międzynarodowego porządku opartego na zasadach i stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie. Dzisiejsza decyzja Rady jest kolejnym dowodem naszej zdecydowanej solidarności z Ukrainą. Nigdy nie uznamy bezprawnej aneksji jej terytorium przez Rosję. Niezmiennie popieramy prawo Ukrainy do wyzwolenia wszystkich okupowanych obszarów i do odzyskania nad nimi pełnej kontroli - powiedział Vit Rakusan, czeski minister spraw wewnętrznych.

 • 4:43

  Specjalny trybunał, który osądzi władze Rosji za agresję na Ukrainę, powinien mieć siedzibę w Jałcie, na wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Krymie - napisał w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  "Rosja musi wycofać swoje wojska z (okupowanych) terytoriów. Elity (na Kremlu) muszą przejść transformację. I (dopiero) wówczas odbędą się negocjacje pokojowe - konstruktywny dialog, który potwierdzi powrót Rosji do (przestrzegania) prawa międzynarodowego, (a także) ustali wysokość reparacji i harmonogram posiedzeń specjalnego trybunału w Jałcie" - zaproponował polityk na Twitterze.

 • 4:43

  Więźniowie z zakładów karnych w Rosji, werbowani na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, są straszeni nagraniami egzekucji innych więźniów, rozstrzelanych lub powieszonych za dezercję z pola walki - poinformowało Radio Swoboda za rosyjskojęzyczną sekcją BBC.

 • 4:42

  Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka. Nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.

  W ocenie ukraińskich władz od lutego, czyli początku rosyjski inwazji zbrojnej, z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono do Rosji co najmniej 13 tysięcy dzieci. Rzeczywiste dane są prawdopodobnie dużo wyższe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, pp, akr //now, prpb, adso

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Army

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości