Ukraiński sztab: Rosjanie wysyłają do walki więźniów zwerbowanych przez prywatne armie

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akw,
tas//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 223 dni. Mimo ogłoszenia mobilizacji Rosjanie nadal szkolą do walki więźniów w ramach prywatnych armii – przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według wojskowych, na froncie południowym "wróg jest zdemoralizowany i wycofuje się w popłochu". Ukraińskie media poinformowały o odbiciu co najmniej pięciu wsi w obwodzie chersońskim. Skuteczna ofensywa Ukraińców na południe może doprowadzić do załamania rosyjskiego frontu pod Chersoniem. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:32

  W ciągu trzech dni siły ukraińskie wyzwoliły ponad 1000 kilometrów kwadratowych w północnym Chersoniu.

 • 1:53

  Miss piękności Krymu została ukarana karą grzywny za to, że opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym śpiewa "Czerwoną kalinę". Zdaniem rosyjskich władz zasiadających na Krymie Olga Walijewa w ten sposób zdyskredytowała rosyjskie wojska i promowała symbole ekstremistyczne.

 • 1:24

  Polsko-amerykańska współpraca parlamentarna, pomoc dla Ukrainy, kooperacja w dziedzinie obronności i energetyki, Inicjatywa Trójmorza – były wśród tematów rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek i grupy doradców Kongresu Stanów Zjednoczonych, którzy przebywają w Polsce w ramach wizyty studyjnej.

 • 23:57

 • 22:35

  Ukraina potrzebuje czołgów, ale ze względów logistycznych najlepszą opcją w tym względzie jest dostarczanie czołgów postsowieckich - powiedziała zastępczyni asystenta amerykańskiego ministra obrony ds. Rosji i Ukrainy Laura Cooper.

  - Absolutnie zgadzamy się, że Ukraińcy potrzebują czołgów i USA współpracują z sojusznikami (...), ale najłatwiejszymi do natychmiastowego dostarczenia i wykorzystania na polu walki są czołgi typu sowieckiego, których Ukraińcy już używają i co ważniejsze, potrafią je naprawiać i mają do nich części zamienne - powiedziała przedstawicielka Pentagonu.

  Cooper dodała, że dostarczenie zachodnich czołgów byłoby bardziej skomplikowane pod względem szkoleń, napraw i utrzymania. Zaznaczyła przy tym, że dzięki współpracy USA i sojuszników Ukraina otrzymała już ponad tysiąc pojazdów opancerzonych, w tym setki czołgów.

 • 22:27

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o szybkich i poważnych postępach sił ukraińskich na południu kraju, a także o wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji dziesiątek miejscowości w ciągu tygodnia, który minął od pseudoreferendów akcesyjnych.

  - To miejscowości w obwodach chersońskim, charkowskim, ługańskim i donieckim – przekazał Zełenski w nagranu.

  W obwodzie chersońskim wyzwolone zostały miejscowości: Lubimywka, Chreszczeniwka, Zołota Bałka, Bilawka, Ukrainka, Wełyka Ołeksandriwka i Mała Ołeksandriwka oraz Dawydiw Brid.

  - I to jeszcze nie jest pełna lista – zaznaczył ukraiński prezydent.

 • 22:20

  Wielka Brytania ma "strategiczną wytrzymałość", aby stać u boku Ukrainy dopóki nie wygra ona wojny z Rosją - zapewnił brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

  W przemówieniu wygłoszonym na odbywającej się w Birmingham konferencji rządzącej Partii Konserwatywnej Cleverly powiedział, że Brytyjczycy nie są "komentatorami" wydarzeń na świecie, ale "graczami na boisku", ponieważ wierzą, że agresorzy nie mogą bezkarnie najeżdżać swoich sąsiadów.

  - To dlatego stoimy ramię w ramię z tymi dzielnymi Ukraińcami broniącymi swojej ojczyzny. A Wielka Brytania ma strategiczną wytrzymałość, aby wytrwać z nimi do ich zwycięstwa. Będziemy ich wspierać, dopóki ta wojna nie zostanie wygrana. Będziemy ich wspierać, dopóki nie zostanie przywrócona ich suwerenność. Będziemy ich wspierać, dopóki ostatni rosyjski czołg nie zostanie wywieziony przez ukraiński traktor - zapewnił Cleverly.

 • 22:19

  Nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, poświęcone sytuacji w Ukrainie, rozpocznie się w poniedziałek, 10 października - poinformowała rzeczniczka przewodniczącego tego gremium Paulina Kubiak.

  Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Ukrainy i Albanii w związku z odrzuceniem przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji, potępiającej Rosję za jej próbę aneksji części terytorium Ukrainy.

  Jak podała agencja AFP, Zgromadzenie Ogólne ONZ głosować będzie nad nowym projektem rezolucji dotyczącym sytuacji w Ukrainie, przygotowanym przez Unię Europejską we współpracy z tym krajem i kilkoma innymi państwami.

 • 20:41

  Ihor Muraszow, zatrzymany kilka dni temu przez Rosjan, a następnie uwolniony dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, nie wróci na to stanowisko - poinformowała we wtorek w komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

  W sobotę MAEA przekazała, że dzień wcześniej zatrzymano na przesłuchanie dyrektora kontrolowanej przez Rosję elektrowni. Agencja podała, że zwróciła się do rosyjskich władz o wyjaśnienie i została poinformowana, że "Muraszow został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania".

 • 20:17

  Mimo ogłoszonej mobilizacji Rosjanie nadal szkolą do walki więźniów w ramach prywatnych armii – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Według wieczornego komunikatu sztabu na froncie południowym wróg jest zdemoralizowany i wycofuje się w popłochu. Wojskowi podali, że w "centrach szkoleniowych" w okupowanym obwodzie ługańskim kontynuowane są szkolenia więźniów.

 • 19:36

  Rosyjscy okupanci próbują stworzyć "granicę państwową" na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego – powiadomił szef władz tego regionu na południu Ukrainy Ołeksandr Staruch.

  "W rezultacie nie wypuszczają (z terytoriów okupowanych) naszych obywateli, w tym mężczyzn w wieku poborowym. O ile ostatnio w ciągu doby do centrum obwodu (Zaporoża) mogło przybywać około 1-2 tys. ludzi w ciągu doby, to wczoraj przepuszczono tylko osiem osób. Tranzyt faktycznie wstrzymano" – napisał Staruch na kanale Telegram.

 • 19:08

  47 procent mieszkańców Słowacji życzy w toczącej się wojnie zwycięstwa Ukrainie, a 19 procent chce wygranej Rosji - wynika z sondażu przeprowadzonego pod koniec września przez think tank GLOBSEC oraz ośrodek badania opinii publicznej Focus.

  Jedna trzecia badanych stwierdziła, że nie jest zainteresowana trwającym konfliktem zbrojnym, nie ma zdania lub nie chce odpowiedzieć komu sprzyja.

  Badanie nawiązało do sondażu z lipca, gdy respondentom dano do wyboru w skali od 1 do 10 pytanie o zwycięstwo Ukrainy lub Rosji. Większość Słowaków z zadowoleniem przyjęłaby zwycięstwo Rosji, a nie Ukrainy - wskazywały ówczesne wyniki.

 • 17:59

  Rosja używa gróźb jądrowych, chcąc nakłonić Ukrainę do rozmów na swoich warunkach – oceniło Centrum Walki z Dezinformacją przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

  Jako przykład "terroryzmu informacyjnego" podano szereg publikacji w zachodnich mediach, które mówią o możliwym ataku nuklearnym Rosji.

 • 17:56

  Prezydent Joe Biden rozmawiał telefonicznie z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim - podała agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela Białego Domu. Szczegóły rozmowy nie zostały ujawnione.

  "Oczekuje się, że kolejny pakiet pomocy wojskowej USA dla Ukrainy zostanie ogłoszony w najbliższym czasie" - poinformował Reuters.

 • 17:46

  W ciągu niecałych dwóch tygodni od ogłoszenia mobilizacji przez Władimira Putina Rosję opuściło około 700 tysięcy osób, z czego 200 tysięcy wyjechało do Kazachstanu – poinformował w rosyjskim wydaniu magazyn "Forbes".

  Magazyn cytuje pragnącego zachować anonimowość rozmówcę z administracji prezydenta Rosji. Inny informator, powołujący się na źródła na Kremlu, powiedział, że można mówić nawet o milionie osób, które wyjechały z Rosji po 21 września, czyli po ogłoszeniu "częściowej" mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

 • 17:09

  Ukraińskie media i szef biura Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformowały o odbiciu co najmniej pięciu wsi w obwodzie chersońskim.

  Skuteczna ofensywa Ukraińców na południe może doprowadzić do załamania rosyjskiego frontu pod Chersoniem.

 • 16:09

  Władimir Putin jest w defensywie, jest zdesperowany i liczy, że groźby nuklearne zmuszą Zachód do negocjacji. Nie można się przed tymi groźbami łamać – przekonywali uczestnicy konferencji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

  Rosyjski polityk i działacz opozycji Mark Fejgin powiedział, że jeśli wojna będzie kontynuowana, a mobilizacja przeprowadzona przez Rosję nie przyniesie sukcesu, walki mogą trwać do wiosny 2023 roku.

  - Do tego czasu Ukraina można odbić Donbas, a także ziemie na południe od Dniepra, w okolicach Melitopola, skąd może zaatakować Krym. To będzie możliwe, jeśli powstrzymamy Putina przed użyciem broni nuklearnej – stwierdził. Jak dodał, ważne jest nie tylko to, aby Zachód dostarczał Ukrainie broń, ale aby też dostarczał jej nowe typy broni.

  Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz mówił, że Putin będzie nadal wykorzystywał szantaż nuklearny wobec Zachodu. - Jest zdesperowany, ale jest też przekonany, że w pewnym momencie to zadziała i kraje Zachodu zaczną negocjacje. To jest cyniczna polityka – powiedział, dodając, że nie można na to pozwolić.

 • 15:09

  Komisja Europejska przyznała Węgrom 21,1 mln euro pomocy w celu zmniejszenia obciążeń związanych z opieką nad uchodźcami z Ukrainy - poinformowało w oświadczeniu węgierskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

  Według danych tego resortu od 24 lutego Węgry przyjęły ponad 900 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Ministerstwo podkreśliło zaangażowanie m. in. ze strony węgierskiego wojska, policji, służb zarządzania kryzysowego, władz lokalnych, a także organizacji obywatelskich i kościelnych oraz wolontariuszy.

  W oświadczeniu podkreślono również, że wydatki związane z opieką nad uchodźcami wyniosły do tej pory 28 mld forintów (ponad 65 mln euro).

 • 14:59

  Ponad 200 tysięcy osób zostało powołanych do wojska od czasu, gdy Rosja ogłosiła "częściową mobilizację" - podaje agencja Reutera, powołując się na ministra obrony Siergieja Szojgu, przytoczonego przez rosyjskie media państwowe.

  Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tysięcy rezerwistów, lecz w ocenie niezależnych mediów rosyjskich mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn.

 • 14:47

  Nagranie, na którym ukraińscy wojskowi wieszają flagę nad miejscowością Dawydiw Brid na froncie chersońskim, obiegło ukraińskie sieci społecznościowe. Pojawiają się informacje o kolejnych wyzwolonych miejscowościach na tym odcinku.

  Nagranie z wywieszeniem ukraińskiej flagi opublikowała w Telegramie agencja UNIAN.

  УНИАН - новости Украины | война с Россией | новини України | війна з Росією | УНІАН

  Бойцы 35 отдельной бригады морской пехоты подняли украинский флаг над Давыдовым Бродом 🇺🇦

 • 14:11

  Białoruś bierze udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie – oświadczył Alaksandr Łukaszenka, dodając, że Białoruś "nie wysyła swoich żołnierzy" do tych walk. Media niezależne wskazują, iż po raz pierwszy potwierdził udział Mińska w wojnie.

  "Jeśli chodzi o nasz udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, to bierzemy tam udział. Nie ukrywamy tego. Ale nikogo nie zabijamy. Nie wysyłamy nigdzie swoich wojskowych" - przekonywał Łukaszenka. Zapewnił, że Mińsk "nie narusza swoich zobowiązań" i że udział Białorusi "polega na tym, by nie dopuścić do rozszerzenia się tego konfliktu na terytorium".

  Łukaszenka tym samym po raz pierwszy publicznie przyznał, że Białoruś bierze udział w "specjalnej operacji wojskowej" i użył tego wymyślonego przez władze Rosji eufemizmu, by nie używać słowa "wojna" - zauważa niezależna białoruska gazeta "Nasza Niwa".

  Łukaszenka zagroził też eskalacją konfliktu. "W najbliższym czasie nie trzeba oczekiwać osłabienia napięć. Przeciwnie - Rosja wzmocni wysiłki w specjalnej operacji wojskowej" - oświadczył.

 • 13:45

  Nie ma żadnych oznak nietypowej aktywności wokół arsenału nuklearnego będącego w dyspozycji Moskwy po ostatnich groźbach nuklearnych Władimira Putina - podaje agencja Reutera.

  "Nie widzieliśmy żadnych oznak ani działań, które uznalibyśmy za odbiegające od normy. Nie widzieliśmy aktywności, która wykracza poza zwykłe dla tego rodzaju działania, które są prowadzone przez rosyjskie siły strategiczne" - powiedział dziennikarzom agencji Reutera urzędnik, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

  Również władze USA nie odnotowały dotąd żadnych ruchów świadczących o przygotowaniach Rosji do użycia broni masowego rażenia, choć Waszyngton poważnie podchodzi do zagrożenia.

 • 13:24

 • 13:12

  W następstwie rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie wzrosło zagrożenie dla cyberprzestrzeni Estonii. Od początku marca miesięcznie odnotowaliśmy średnio 100 mln prób różnego rodzaju cyberataków na same tylko systemy rządowe - powiedział dyrektor analiz w Estońskim Urzędzie Systemów Informacyjnych (RIA) Mart Hiietamm, cytowany dziś przez agencję BNS.

  Zdaniem Hiietamma "brak uwagi i obojętność mieszkańców ułatwia zadanie internetowym przestępcom".

  "Niewielka liczba przestępców dysponuje milionami euro na atakowanie technologii zamiast ludzi. Wykorzystywanie nieuważnych osób i manipulowanie nimi w celu otwarcia strony internetowej lub pozyskania ich danych jest znacznie łatwiejsze i tańsze" - zauważył ekspert.

  Cyberprzestępcy atakują też m.in. banki i firmy prywatne, żądając następnie okupu, a także konta internetowe, z których pozyskane dane sprzedawane są później w tzw. dark webie.

  RIA prowadzi w Estonii kampanię promującą świadome poruszanie się w cyberprzestrzeni. Kampania potrwa do 20 listopada i jest finansowana z budżetu państwa.

 • 12:28

  Brak ciepłej odzieży mimo nadchodzących chłodów i dowódcy stawiający zadania, których niewykonanie grozi więzieniem - z takimi problemami, według ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), borykają się wojskowi rosyjscy w oddziałach wysłanych na Ukrainę.

  Wywiad powołuje się na przechwyconą rozmowę telefoniczną. Nagranie opublikowała we wtorek agencja UNIAN. To właściwie monolog wojskowego, który skarży się swemu rozmówcy na rozliczne problemy. Sypiąc gęsto wulgaryzmami, wymienia brak ciepłej kurtki, podczas gdy nocą temperatury są już prawie ujemne. Armia nie sprowadza zaopatrzenia, "trzeba je sobie samemu kupować" - mówi wojskowy.

 • 11:21

  Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow poinformował dziś o masowych zapytaniach ze strony żołnierzy rosyjskich na temat trafienia do niewoli ukraińskiej. Pytają zarówno żołnierze będący na froncie, jak i dopiero zmobilizowani.

  Jusow, którego cytuje portal Ukraińska Prawda, mówił o Rosjanach dzwoniących na specjalną infolinię uruchomioną przez stronę ukraińską na temat sposobów kapitulacji.

 • 9:56

  Ponad 200 tysięcy Rosjan wjechało do Kazachstanu od 21 września, gdy w Rosji ogłoszono mobilizację na wojnę z Ukrainą, a wyjechało z Kazachstanu 147 tysięcy - powiedział we wtorek szef MSW Kazachstanu Marat Achmetżanow.

 • 9:49

 • 9:49

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nie wykluczył, że wojskowi rosyjscy na Białorusi będą próbowali pozbawić Alaksandra Łukaszenkę dowodzenia armią. W ten sposób skomentował kierowanie na Białoruś nowych poborowych z Rosji.

 • 8:44

  Władze okupacyjne okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy używają dronów, by poszukiwać mieszkańców podlegających mobilizacji na wojnę przeciwko Ukrainie - oświadczył dziś lojalny wobec Kijowa szef władz regionu Serhij Hajdaj.

 • 8:26

  Rosyjscy strażnicy na granicy Rosji z Łotwą przepuszczają dziennie tylko po kilku Ukraińców, którzy uciekają przez Rosję z okupowanych ukraińskich terytoriów, podczas gdy w kolejce czekają setki osób - pisze portal Delfi. Ludzie śpią pod gołym niebem, na kartonach i paletach.

 • 8:23

  "Zgodnie z naszymi informacjami dowództwo wojskowe sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o przeniesieniu do rejonu prowadzenia działań bojowych wojsk Rosgwardii, bazujących w granicach administracyjnych Syberyjskiego Okręgu Wojskowego, oraz kontyngentu wojsk rosyjskich w Syrii" - poinformował Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych. Ocena ta znalazła się w porannym raporcie o sytuacji na froncie, opublikowanym na Facebooku.

  Rosgwardia powstała w 2016 roku z oddziałów wojsk wewnętrznych MSW Rosji. Syberyjski Okręg Wojskowy jako formalna jednostka organizacyjna w armii Rosji istniał do 2010 roku, potem jednostki okręgu weszły w skład okręgów wojskowych: Centralnego i Wschodniego.

 • 7:23

  Po wyzwoleniu kluczowego miasta Łyman siły ukraińskie odbiły w niedzielę kolejne terytoria w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik ukraińskiej armii, cytowany przez stację CNN. Jak dodał, siły ukraińskie uderzyły także w rosyjskie cele podczas próby odzyskania sąsiedniego Ługańska.

  CNN donosi również, powołując się na przedstawiciela regionalnych władz i prorosyjskiego blogera, że siły ukraińskie poczyniły także postępy terytorialne na południu kraju, nacierając w kierunku okupowanego przez rosyjskiego agresora Chersonia, zdobywając miasto Złota Bałka na zachodnim brzegu Dniepru.

  "Nasze siły zbrojne posuwają się gwałtownie wzdłuż brzegu Dniepru w stronę Berysławy (okupowanego miasta w obwodzie chersońskim - red.)" - poinformował Serhij Khlan, doradca szefa ukraińskiej administracji wojskowej w obwodzie chersońskim.

 • 7:08

  Urodziłem się w Rosji, ale w najgorszych snach nie przypuszczałem, że Rosjanie będą nas kiedyś bombardować i zabijać – mówi PAP mieszkaniec miasta Izium na wschodzie Ukrainy, które niedawno zostało wyzwolone po ponad pięciu miesiącach okupacji.

  - Tak, chodziły słuchy, że Rosja przygotowuje się do wojny, ale my w to nie wierzyliśmy. Wy co, powariowaliście? – pytałem znajomych. Przecież my jesteśmy na pół ruscy, połowa rodziny tam – połowa tutaj. Jak tak można? – oburza się 72-letni pan Wiaczesław.

 • 7:06

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że Kreml może w dalszym ciągu starać się odsunąć od siebie odpowiedzialność za niepowodzenia armii na wschodzie Ukrainy, dokonując rotacji na stanowiskach dowódców wojskowych.

  W ten sposób amerykański ośrodek interpretuje zmianę na stanowisku dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego. Generała pułkownika Aleksandra Żurawlowa zastąpił generał porucznik Roman Bierdnikow.

  ISW przypomina w analizie, opublikowanej w poniedziałek wieczorem, że jednostki Zachodniego Okręgu Wojskowego "operowały na północnym wschodzie obwodu charkowskiego przez ostatnich kilka miesięcy, jednak bez wyraźnego dowództwa".


  "(Władimir) Putin może próbować przekierować rosnący gniew z powodu strat rosyjskich w obwodzie charkowskim i Łymanie (mieście zdobytym niedawno przez armię ukraińską, w obwodzie donieckim - red.), mianując nową osobę właśnie w Zachodnim Okręgu Wojskowym".

 • 4:38

  W ciągu miesiąca ukraińska armia odbiła duży obszar okupowanych terytoriów.

 • 4:37

  Rosja musi zaprzestać prowadzenia agresywnej wojny i wycofać swoje wojska. Jeśli Ukraina przestanie się bronić, zostanie zniszczona - powiedział wicekanclerz Austrii, lider partii "Zieloni" Werner Kogler w Radzie Narodowej.

 • 4:37

  Moskwa nie ma planu dla społeczeństwa i gospodarki na wypadek wojny i nie ma nikogo do obsadzenia stanowisk tych, którzy uciekli lub zostali wcieleni do wojska - pisze we wtorek Politico.

  Prezydent Rosji Władimir Putin najprawdopodobniej zdoła zmobilizować 300 tys. rezerwistów na wojnę w Ukrainie. Ale od czasu ogłoszenia mobilizacji do Gruzji i Kazachstanu wyjechało już ok. 360 tys. mężczyzn. Mówiąc najprościej, im bardziej Kreml się zmobilizuje, tym więcej mężczyzn będzie próbowało opuścić kraj, a to ma ogromne konsekwencje dla gospodarki. A Rosja nie ma planu rozwiązania tego problemu - twierdzi Politico.

 • 4:37

  Prezydent Bułgarii Rumen Radew uważa, że decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO może być podjęta dopiero po wypracowaniu przez Moskwę i Kijów jasnych postanowień dotyczących pokojowego zakończenia wojny, które muszą zostać zaakceptowane i wdrożone przez obie strony - donosi Ukrinform, powołując się na opublikowany w poniedziałek komunikat służby prasowej.

 • 4:37

 • 4:36

  Premier Francji Elisabeth Borne ogłosiła przed Zgromadzeniem Narodowym projekt ustawy o pomocy finansowej od końca listopada dla francuskich gospodarstw domowych, które przyjmują ukraińskich uchodźców wojennych. Premier z zadowoleniem przyjęła przyjęcie we Francji ponad 100 tys. Ukraińców, w tym 19 tys. dzieci w wieku szkolnym.

 • 4:36

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zaapelował na Twitterze, by nie używać słowa "pokój" do maskowania aprobaty dla armii rosyjskiej, która nadal popełnia zbrodnie wojenne na Ukraińcach. Post pojawił się w odpowiedzi na "pokojowe" propozycje Elona Muska.

  "Ci, którzy sugerują, by Ukraina zrezygnowała ze swoich obywateli i ziemi – rzekomo po to, by nie skrzywdzić urażonego ego Putina lub ratować Ukrainę przed cierpieniem – nie powinni zakrywać słowem 'pokój' słów 'Niech Rosjanie zabijają i gwałcą tysiące niewinnych Ukraińcy i zdobywają jeszcze więcej terytoriów' - napisał Kuleba.

 • 4:36

  W celu przezwyciężenia oporu administracji Joe Bidena przed dostarczeniem Ukrainie nowego pakietu systemów rakietowych dalekiego zasięgu, ukraińskie władze deklarują, że USA będą mieć pełny i stały wgląd w listę celów, które zamierzają atakować – poinformowała w poniedziałek CNN, powołując się na źródła we władzach obu państw.

  Amerykanie mieliby również mieć prawo weta wobec celów deklarowanych przez armię Ukrainy. Ten argument ma przekonać amerykańską administrację, że dostarczenie rakiety ATACMS nie będzie prowadzić do uderzeń w cele znajdujące się na terytorium Rosji, co - jak obawia się dowództwo USA - doprowadziłoby do eskalacji wojny i wciągnięcia tego kraju bezpośrednio w konflikt.

 • 4:36

 • 4:35

  Minister mówiła też, że od siedmiu miesięcy Europa doświadcza "wojny, która brutalnym piórem pisze nowy rozdział w naszej historii". Stwierdziła, że Ukraińcy walczą nie tylko o przetrwanie swojego kraju, ale o wolną Europę.

  - Właśnie teraz widzimy, jak zdolna do działania Unia Europejska nie jest celem samym w sobie, ale naszym wspólnym ubezpieczeniem na życie - dodała.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, akw, tas//now

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/withGod

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości