Świat

Włoski kardynał o przyszłości papieża: taka, jak Mojżesza

Świat


Do Mojżesza porównał Benedykta XVI przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Kardynał wygłasza w Watykanie rekolekcje wielkopostne, które w niedzielę rozpoczęły się dla papieża i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej.

Do soboty papież nie będzie pokazywał się publicznie. Tradycyjnie odwołano wszystkie jego audiencje.

Kardynał o przyszłości Benedykta XVI

To rekolekcje w szczególnym momencie w Watykanie - podkreślił kaznodzieja odnosząc się do zapowiedzi abdykacji papieża 28 lutego.

Radio Watykańskie podało, że w pierwszej medytacji, wygłoszonej w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim kardynał Ravasi posłużył się obrazem biblijnym, by przedstawić przyszłość Benedykta XVI po ustąpieniu. Będzie to, jak mówił, "obecność kontemplacyjna", taka, jak Mojżesza modlącego się za lud Izraela walczącego z Amalekitami.

"My pozostaniemy w dolinie, gdzie są Amalekici, gdzie jest kurz, gdzie są lęki i przerażenie (...)"

- Obraz ten przedstawia zasadniczą funkcję Waszej Świątobliwości wobec Kościoła, to jest wstawiennictwo. My pozostaniemy w dolinie, gdzie są Amalekici, gdzie jest kurz, gdzie są lęki i przerażenie, a także koszmary, ale i nadzieja, tam gdzie Wasza Świątobliwość była z nami przez tych osiem lat - mówił kardynał Gianfranco Ravasi. Następnie dodał: - Od tej pory będziemy widzieć, że na górze Wasza Świątobliwość wstawia się za nami. We włoskich mediach pojawiły się nawet komentarze, że decyzja Benedykta XVI o powierzeniu głoszenia rekolekcji kardynałowi Ravasiemu sprawiła, że wysunął się on na "pole position" wśród faworytów na marcowym konklawe.

Autor: ktom//bgr/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: