Koronawirus a HIV. Naukowcy mają "dobrą wiadomość"

TVN24 | Świat

Autor:
kb//now
Źródło:
PAP

Koronawirus SARS-CoV-2 zmienia się nawet do 100 razy mniej niż HIV, co daje nadzieję na to, że powstaną skuteczne szczepionki - taką informację przekazała w sobotę, referując wyniki badań Maria Rosaria Capobianchi, kierowniczka laboratorium wirusologii z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.

To w tym szpitalu w Rzymie w lutym, a więc na początku pandemii, naukowcy jako pierwsi odizolowali koronawirusa. Teraz zaś kierowniczka tamtejszego laboratorium wirusologii przedstawiła wyniki dalszych badań w placówce medycznej, która jest na pierwszej linii walki z nowym koronawirusem.

"Dobra wiadomość"

Maria Rosaria Capobianchi, doktor habilitowana biologii molekularnej powiedziała: - Dobra wiadomość jest taka, że SARS-CoV-2 ma genom bardziej stabilny od tego, który powoduje AIDS i jest mniej nieuchwytny. Dlatego łatwiej jest stworzyć szczepionki, które będą skuteczne.

Jak podkreśliła, zmienność genetyczna koronawirusa jest od 10 do 100 razy mniejsza niż ta stwierdzona w przypadku HIV.

Włoska badaczka zwróciła też uwagę na to, że obecna pandemia doprowadziła do powstania nowego spojrzenia na naukę. To, dodała, koncepcja zgodnie z teorią "jedno zdrowie - jeden świat", wskazująca, że jeśli chodzi o ochronę zdrowia, "granice nie istnieją".

W XIV wieku zaraza z Azji potrzebowała 10 lat, by dotrzeć do Europy, powodując jedną z najtragiczniejszych epidemii w dziejach ludzkości i około 25 milionów ofiar - przypomniała uczona. Jak dodała, "koronawirus ogarnął cały świat w kilka tygodni, osiągając rozmiary planetarne".

Autor:kb//now

Źródło: PAP