TVN24 | Świat

Zamiast rzymskiego Koloseum amfiteatr w Nimes. "Aż chce się płakać" nad wpadką burmistrz włoskiej stolicy

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP, La Stampa
Koloseum widziało już wieleWikipedia
wideo 2/2
WikipediaKoloseum widziało już wiele

Na filmie opublikowanym przez zarząd włoskiej stolicy zamiast Koloseum widnieje francuska Arena w Nimes. Nagranie rozpowszechniła w mediach społecznościowych burmistrz Rzymu Virginia Ragii. "Takiego błędu nie popełniłby nawet uczeń szkoły podstawowej" - stwierdził deputowany Luciano Nobili. Zgrzyt, jak się zauważa, jest tym większy, że Raggi - wielokrotnie krytykowana za złe zarządzanie Wiecznym Miastem - ubiega się o wybór na drugą kadencję.

Zarząd włoskiej stolicy przygotował, a burmistrz rozpowszechniła na swoim profilu w mediach społecznościowych, krótki oficjalny film zapowiadający, że w 2023 roku w Rzymie odbędą się wielkie zawody golfowe o Puchar Rydera z udziałem najlepszych zawodników na świecie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W istocie impreza ta odbędzie się w gminie Guidonia, należącej do obszaru metropolitalnego. Reklamowy spot otwierał widok antycznego amfiteatru; jednak nie Koloseum, ale w Nimes na południu Francji. Tamtejsza Arena jest najlepiej zachowanym rzymskim amfiteatrem na świecie.

Amfiteatr w NimesShutterstock

"Aż chce się płakać"

W związku z - jak określiły to włoskie media - "trudną do uwierzenia gafą", na burmistrz Rzymu runęła fala krytyki. "Aż chce się płakać, bo na wideo wyprodukowanym przez zarząd miasta zamiast Koloseum jest Arena w Nimes" - stwierdził deputowany z Rzymu Luciano Nobili. "Takiego błędu – podkreślił - nie popełniłby nawet uczeń szkoły podstawowej". Parlamentarzysta dodał sarkastycznie: "Rzymie wytrzymaj, ta kadencja już się prawie kończy". Lider Partii Demokratycznej w stolicy Włoch Andrea Casu zapytał zaś: "Czy osoba, która przez pięć lat była burmistrzem i nie potrafi nawet rozpoznać Koloseum może ponownie ubiegać się o ten urząd?". I od razu odpowiedział: "Nie". "Jest to następny przykład szaleństwa, jakie ma miejsce w stolicy" - podkreślił lokalny polityk.

"Virginio, przepraszamy"

Po fali krytyki i złośliwych komentarzy z nagrania usunięto widok francuskiej Areny.

Późnym popołudniem w poniedziałek na oficjalnym profilu Raggi w mediach społecznościowych pojawiła się "wiadomość od personelu ds. komunikacji", który wziął na siebie odpowiedzialność za wpadkę.

"Każdy pretekst jest słuszny, żeby obrzucić Virginię Raggi błotem. Tym razem postarajmy się jej wybaczyć: to nie ona jest winna tej sytuacji. My jesteśmy - czytamy we wpisie. Personel napisał, że w ostatnich dniach opublikował post z filmem promującym zawody Ryder Cup Europe, na którym zamiast rzymskiego Koloseum pojawiły się zdjęcia areny w Nimes we Francji.

"Film pobraliśmy z kanałów Federgolf (włoskiej federacji golfowej - red.), został on również udostępniony przez liczne krajowe i międzynarodowe media. Oczywiście nasz błąd polegał na tym, że nie sprawdziliśmy nagrania dokładnie przed umieszczeniem go w Internecie. Nie poświęciliśmy temu wystarczającej uwagi. Virginio, przepraszamy" - napisał personel, prowadzący profil burmistrz Rzymu.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP, La Stampa

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu