TVN24 | Świat

Wariant Delta koronawirusa zakaźny jak ospa wietrzna. WHO: liczba infekcji na świecie wzrosła o 80 procent

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Według dokumentu wewnętrznego amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), do którego jako pierwszy dotarł "The Washington Post", wariant Delta koronawirusa roznosi się w takim tempie jak ospa wietrzna i może spowodować poważną chorobę. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że rozprzestrzenianie się wariantu Delta może zaprzepaścić sukcesy w walce z COVID-19.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w piątek, że osiągnięte z trudem sukcesy w walce z COVID-19 mogą zostać zaprzepaszczone przez rozprzestrzenianie się znacznie bardziej zaraźliwego wariantu Delta koronawirusa.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Tedros poinformował, że w ciągu ostatnich czterech tygodni liczba infekcji koronawirusem wzrosła o 80 procent w większości regionów na świecie. Wskazał też, że w Afryce - gdzie zaszczepiono jedynie 1,5 procent populacji - śmiertelność z powodu COVID-19 wzrosła o 80 procent w ciągu ostatniego miesiąca.

Podczas briefingu prasowego dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan zaznaczył, że szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne w walce z chorobą. - Szczepionki, które zostały dopuszczone przez WHO, zapewniają znaczną ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby oraz hospitalizacją. Walczymy wciąż z tym samym wirusem, tylko sprawniejszym - powiedział.

WHO ostrzega przed wariantem Delta

Według dokumentu wewnętrznego amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), do którego jako pierwszy dotarł "The Washington Post", wariant Delta roznosi się w takim tempie jak ospa wietrzna i może spowodować poważną chorobę.

- Wzrosła liczba hospitalizacji. Pomimo to nie odnotowano, żeby wariant Delta był bardziej śmiertelny od pozostałych - zaznaczyła podczas piątkowego briefingu główna ekspertka WHO odpowiedzialna za COVID-19 Maria van Kerkhove. Wariant Delta koronawirusa odnotowano już w 132 krajach. Od początku pandemii na całym świecie potwierdzono 197 milionów przypadków zakażenia.

Zmarły ponad cztery miliony zakażonych.

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: