Głosowanie ma wyłonić kandydata na premiera. O urząd walczy ekonomista i prawniczka

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Na Węgrzech trwa druga tura opozycyjnych prawyborów. Głosowanie ma wyłonić kandydata zjednoczonej opozycji na premiera w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. O urząd walczą Klara Dobrev z ramienia Koalicji Demokratycznej i niezależny polityk Peter Marki-Zay.

Głosy można oddawać do 16 października w wyznaczonych punktach w całym kraju. Wyniki mają być ogłoszone w przyszłą niedzielę.

W piątek z rywalizacji wycofał się burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony, który w pierwszej turze zajął drugie miejsce za Klarą Dobrev. Poparł reprezentującego organizację społeczną - Ruch Wspólnych Węgier (MMM) - konserwatystę Marki-Zaya (trzeciego w I turze), za którym opowiedziała się też liberalna partia Momentum.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Silne i słabe punkty Dobrev

49-letnia europosłanka Dobrev, która w I turze prawyborów zdobyła 35 procent głosów, jest z wykształcenia prawniczką. Mówi po bułgarsku, rosyjsku, angielsku i niemiecku.

Jej słabym punktem - jak twierdzą politolodzy - jest to, że jest małżonką byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya, który musiał w 2009 roku ustąpić ze stanowiska po protestach społecznych, gdy wyciekło nagranie, na którym mówi o własnym rządzie: "Sp..liśmy sprawę.(...) Jeszcze żaden rząd w Europie tak nie zawalił jak my.() Kłamaliśmy rano, w nocy i wieczorem".

Dobrev chciałaby między innymi zmienić zapisy konstytucji, do której konserwatywny Fidesz wprowadził poprawki podczas swych rządów.

Start Petera Marki-Zaya

49-letni Marki-Zay to z wykształcenia ekonomista. Jest praktykującym katolikiem i ma siedmioro dzieci. Stał się znany w 2018 roku, gdy jako kandydat wszystkich formacji opozycyjnych niespodziewanie wygrał wybory w mieście Hodmezoevasarhely na południu kraju, w którym od dziesięcioleci rządził Fidesz.

Przez pięć lat mieszkał w USA i Kanadzie. Kiedyś był zwolennikiem Fideszu, teraz jednak twierdzi, że już od 2010 r. nie odnajduje się w polityce prowadzonej przez tę partię.

Start Marki-Zaya w II turze opozycyjnych prawyborów jako jedynego kontrkandydata Klary Dobrev jest zaskoczeniem, także dla premiera Viktora Orbana. Rząd prowadził bowiem dotąd kampanię skierowaną głównie przeciwko Dobrev oraz Karacsonyowi. Zainicjował m.in. petycję "Stop Gyurcsany! Stop Karacsony!", którą podpisało ponad milion osób.

Zawarty sojusz przed wyborami

W tym roku sześć największych partii opozycyjnych - Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), Jobbik, ekologiczna partia Polityka Może Być Inna, liberalne Momentum, Koalicja Demokratyczna (KD) oraz liberalno-ekologiczny Dialog - zdecydowało się po raz pierwszy zawrzeć sojusz przed wyborami parlamentarnymi na wiosnę 2022 roku.

Pierwsza tura opozycyjnych prawyborów w dniach 18-28 września wyłoniła po jednym kandydacie opozycji w każdym ze 106 jednomandatowych okręgów wyborczych oraz troje polityków, którzy mieli wziąć udział w II turze prawyborów kandydata na premiera.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości