Świat

Watykan ostro atakuje media: Nie są w stanie spojrzeć ponad seks, władzę i pieniądze

Świat


Watykański sekretariat stanu potępił próby wpłynięcia na kardynałów-elektorów przed konklawe. Za takie uznano rozpowszechnianie w mediach "niepotwierdzonych czy wręcz fałszywych informacji, wyrządzających poważną szkodę osobom i instytucjom".

W wydanym ostrym komunikacie Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej odniósł się w ten sposób do serii artykułów w prasie, sugerujących, że to wewnętrzne konflikty i intrygi wśród hierarchii za Spiżową Bramą były prawdziwym powodem decyzji papieża Benedykta XVI o abdykacji.

Ograniczona perspektywa

Jak stwierdził rzecznik Watykanu Federico Lombardi, niektórzy "próbują wykorzystać okres dezorientacji w Kościele Katolickim, aby szerzyć plotki i potwarze". Wskazał przy tym na media, jako głównego winnego. Włoska prasa od ogłoszenia decyzji o abdykacji Benedykta XVI jest pełna artykułów spekulujących na temat jego motywacji. Wiele z nich koncentruje się na domniemanej walce o władze za Spiżową Bramę i starciach różnych koterii. Lombardi stwierdził jednak, że są to niegodne plotki. - Każdy dla kogo najważniejsze są pieniądze, władza i seks, patrząc na świat postrzega go właśnie przez ich pryzmat i nie jest w stanie spojrzeć dalej. Nawet patrząc na kościół - powiedział duchowny.

Wolność konklawe

Medialne spekulacje są też w ocenie Watykanu niedopuszczalną formą nacisku na konklawe. - Wolność Kolegium Kardynałów, którego zadaniem jest zgodnie z normami prawa wybór papieża była zawsze niezmordowanie broniona przez Stolicę Apostolską jako gwarancja decyzji, podjętej na podstawie ocen skierowanych wyłącznie ku dobru Kościoła - brzmi watykańska nota. Przypomina się w niej, że w minionych wiekach kardynałowie musieli stawiać czoło "licznym formom nacisków zarówno pod adresem poszczególnych elektorów, jak i całego Kolegium". Ich celem - dodano - była chęć "wpłynięcia na decyzje poprzez nagięcie ich do logiki typu politycznego czy doczesnego". Konklawe, który ma wybrać następcę Benedykta XVI, rozpocznie się prawdopodobnie w drugim tygodniu marca.

Autor: mk//bgr / Źródło: BBC News, PAP

Tagi:
Raporty: