Świat

Amerykańscy lobbyści: Zarzuty o współpracę otoczenia Trumpa z Rosją są "fałszywe i bezpodstawne"

Świat

ShutterstockMichael Flynn pełnił misję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego jedynie przez 24 dni

Firma lobbująca za planem wspólnej budowy przez USA i Rosję reaktorów nuklearnych na Bliskim Wschodzie zaprzeczyła w publicznym liście, że jej dyrektor otrzymał informację od przyszłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA - Michaela Flynna, mówiącą że projekt jest gotowy do startu.

Poufny informator, wpływowy demokrata z Izby Reprezentantów (członek Komitetu Reform i Nadzoru) powiedział tydzień temu, że Flynn i Alex Copson - dyrektor ACU Strategic Partners, mieli komunikować się podczas inauguracyjnego wystąpienia prezydenta Donalda Trumpa na temat projektu, który wymagałby zniesienie Amerykańskich sankcji wobec Moskwy.

Lista połączeń i SMSów

Thomas Cochran - pracownik ACU Strategic Partners i partner biznesowy Copsona, po ujawnieniu wiadomości, napisał w liście do członka Izby Reprezentantów Eliasza Cummingsa, że ​​zarzuty informatora są "wyraźnie fałszywe i bezpodstawne".

Agencja Reuters nie była w stanie zidentyfikować poufnego informatora ani potwierdzić informacje dostarczone przez Cummingsa.

Thomas Copson nie odpowiedział na zapytania i prośby o komentarze w ostatnich miesiącach.

Cochran usprawiedliwiając Copsona, załączył listę jego połączeń telefonicznych z dnia inauguracji prezydenta, 20 stycznia. Żadne z nich nie dotyczyło Flynna.

"Skoro pan Copson nie otrzymał wiadomości tekstowej od generała Flynna podczas prezydenckiej inauguracji, to zarzuty są fałszywe i bezpodstawne" - napisał Cochran, pracownik ACU Strategic Partners.

Energia dla Bliskiego Wschodu

Reuters i inne agencje informowały, że Michael Flynn kontynuował promocję projektu jądrowego po tym, jak rozpoczął pracę w Białym Domu.

Robert Mueller - specjalny kontroler wyborczy prowadzi śledztwo w sprawie możliwych związków pomiędzy otoczeniem Trumpa i Rosją w czasie kampanii wyborczej w 2016 r. Zastanawia się, czy Flynn lub inni współpracownicy prezydenta próbowali wpływać na politykę USA w celu poprawy stosunków z Rosją.

Zwolennicy amerykańsko - rosyjskiego projektu budowy reaktorów twierdzili, że może on zapewnić energię jądrową na Bliskim Wschodzie bez groźby rozprzestrzeniania broni. Projekt miał również poprawić relacje USA-Rosja i ożywić przemysł jądrowy w USA.

Krótka misja

Flynn pracował zaledwie 24 dni jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. Został zwolniony za niedoinformowanie wiceprezydenta elekta Michaela Pence'a o kontaktach z rosyjskim ambasadorem w Waszyngtonie.

Po dymisji Flynna funkcję p.o. doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydent Donald Trump powierzył emerytowanemu generałowi piechoty Josephowi Keithowi Kelloggowi, który obecnie jest szefem personelu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Autor: MR / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: