Dymisja kluczowego doradcy Trumpa

15 lutego 2017
Flynn usiłował świadomie zataić wynagrodzenia od 2 rosyjskich firm - donosi ReutersEPA/JIM LO SCALZO

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn 14 lutego 2017 roku złożył rezygnację w związku ze swoimi kontaktami z przedstawicielami Rosji.

Flynn, emerytowany generał piechoty morskiej i były dyrektor Agencji Wywiadu Ministerstwa Obrony USA, był 25. doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w historii Stanów Zjednoczonych. Funkcję tę sprawował zaledwie przez trzy tygodnie i trzy dni - najkrócej w historii.

Niestety z powodu szybkiego tempa wydarzeń, nieumyślnie przedstawiłem (ówczesnemu) prezydentowi elektowi i innym niekompletne informacje dotyczące moich rozmów telefonicznych z rosyjskim ambasadorem. (...) Szczerze przeprosiłem prezydenta i wiceprezydenta, a oni przyjęli moje przeprosiny Michael Flynn

"Niestety z powodu szybkiego tempa wydarzeń, nieumyślnie przedstawiłem (ówczesnemu) prezydentowi elektowi i innym niekompletne informacje dotyczące moich rozmów telefonicznych z rosyjskim ambasadorem. (...) Szczerze przeprosiłem prezydenta i wiceprezydenta, a oni przyjęli moje przeprosiny" – napisał Flynn w liście rezygnacyjnym. List ten Biały Dom przekazał dziennikarzom drogą mailową. Rezygnację Flynna poprzedziła kolejna seria rewelacji opublikowanych w internetowym wydaniu "Washington Post". Dziennik podał, że pod koniec stycznia p.o. minister sprawiedliwości i prokurator generalnej Sally Yates poinformowała wysokiej rangi urzędników Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz radcę prawnego Białego Domu Donalda McGahna, że Flynn zataił przed najbliższym otoczeniem prezydenta Trumpa tematykę swoich rozmów z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem. "Jest niejasne - czytamy na łamach "Washington Post" – co radca prawny Białego Domu Donald McGahn zrobił z tą informacją". Yates została zwolniona przez Trumpa 30 stycznia po tym jak poinstruowała adwokatów resortu sprawiedliwości, by nie bronili w sądach antyimigracyjnego dekretu nowego prezydenta.

Sędzia odłożył wydanie wyroku w sprawie byłego doradcy Trumpa

Sędzia federalny Emmet Sullivan skrytykował we wtorek byłego doradcę prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna za składanie kłamliwych zeznań na temat ingerencji Rosji w wybory, ale wydanie wyroku skazującego odłożył.

Kreml: Flynn nie mógł o nic prosić rosyjskiego ambasadora

Rozmowy Michaela Flynna z ówczesnym ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem nie mogły wpłynąć na reakcję Rosji na sankcje wprowadzone zimą 2016 roku przez ustępującego prezydenta USA Baracka Obamę - zapewnił w poniedziałek Kreml.

Trump: nie było absolutnie żadnej zmowy z Rosjanami

Prezydent USA Donald Trump zabrał głos w sprawie kontaktów jego ludzi z Rosjanami w czasie kampanii wyborczej. Stwierdził, że "nie było absolutnie żadnej zmowy". To pierwszy komentarz prezydenta po tym, jak jego były doradca do spraw bezpieczeństwa Michael Flynn przyznał, że kłamał FBI.

NBC: prokurator ma wystarczająco dowodów, by oskarżyć Flynna

Specjalny prokurator Robert Mueller zebrał wystarczające dowody, by postawić zarzuty Michaelowi Flynnowi, byłemu doradcy amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, oraz jego synowi - podała w niedzielę telewizja NBC News, powołując się na źródła związane ze śledztwem.

Flynn nie będzie współpracował i "nie przekaże dokumentów"

Były doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn nie zastosuje się do nakazu sądowego komisji wywiadu Senatu i nie przekaże jej dokumentów - podały w poniedziałek media. Komisja bada sprawę ingerencji Rosji w amerykańskie wybory.

Nowe kłopoty Donalda Trumpa. Reuters: co najmniej 18 kontaktów z Rosjanami

Michael Flynn i inni doradcy Donalda Trumpa co najmniej 18 razy kontaktowali się w czasie kampanii prezydenckiej z przedstawicielami rosyjskich władz lub ludźmi z nimi powiązanymi - w czwartek poinformował Reuters. Agencja powołuje się na anonimowe źródła w obecnej i poprzedniej amerykańskiej administracji. Dotychczas Biały Dom potwierdzał jedynie cztery przypadki takich kontaktów.

"Flynn kłamał i Rosjanie wiedzieli, że Flynn kłamie"

Była pełniąca obowiązki prokuratora generalnego USA Sally Yates wyjaśniła we wtorek w wywiadzie dla CNN, dlaczego postanowiła ostrzec Biały Dom, że pozostawienie Michaela Flynna na stanowisku doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Była prokurator generalna: dwa razy ostrzegałam przed Flynnem

Sally Yates, była p.o. prokurator generalna USA, ujawniła w poniedziałek, że dwukrotnie ostrzegała radcę prawnego Białego Domu o kłamstwach generała Michaela Flynna na temat jego kontaktów z rosyjskim ambasadorem. Ostrzeżenia miały miejsce 26 i 27 stycznia bieżącego roku.

Kolacja z Putinem na koszt Rosjan. Kolejne problemy byłego doradcy Trumpa

Michael Flynn, zdymisjonowany doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Donalda Trumpa, prawdopodobnie naruszył prawo, kiedy wyjechał w 2015 roku do Rosji na koszt Kremla i nie uzyskał na to specjalnego zezwolenia od amerykańskich władz - oświadczyła we wtorek komisja nadzoru Izby Reprezentantów. Komisja bada, czy Flynn w pełni ujawnił swoje przelewy od rządów Rosji, Turcji i innych.