W połowie pełne czy w połowie puste? Wiele rosyjskich ciężarówek jest załadowanych częściowo


Część rosyjskich ciężarówek z tzw. "białego konwoju" z pomocą humanitarną zmierzającego na wschód Ukrainy jest częściowo pusta - donoszą zagraniczni dziennikarze, którzy jadą z konwojem.

Informowali o tym m.in. Steve Rosenberg korespondent BBC News i Courtney Weaver z "Financial Times".

Here is another mostly empty one. Rus emergency services said they wanted reserve trucks if some break down 1/2 pic.twitter.com/4tO1gGOcrN— Courtney Weaver (@courtneymoscow) sierpień 15, 2014

Zagraniczni dziennikarze towarzyszący rosyjskiemu "białemu konwojowi" pokazali zdjęcia częściowo pustych ciężarówek. Zdaniem rosyjskich służb niektóre ciężarówki miały być załadowane tylko częściowo na wypadek, gdyby, któraś z maszyn się popsuła i konieczny byłby przeładunek.

"Wiele z nich (ciężarówek - red.) jest częściowo pusta jak ta" - napisała na Twitterze Courtney Weaver z "Financial Times".

Got to check out more convoy trucks this morning. A lot of them mostly empty like this one pic.twitter.com/9qM7bYliv9— Courtney Weaver (@courtneymoscow) sierpień 15, 2014

Pomoc czy zasłona dymna?

"Financial Times" napisał w piątek, powołując się na ministrów spraw zagranicznych UE, że rosyjski konwój humanitarny może być zasłoną dymną, która ma odwrócić uwagę od broni i pojazdów opancerzonych przekraczających granicę z Ukrainą w innym miejscu. Biały konwój wciąż jest w mieście Kamieńsk-Szachtyński po stronie rosyjskiej w pobliżu granicy z Ukrainą, tam gdzie zatrzymały się w czwartek wieczorem. To ok. 30 km od przejścia granicznego Donieck-Izwarino, przez które mają przejechać ciężarówki z pomocą humanitarną.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej wyraziło w piątek "głębokie zaniepokojenie" z powodu możliwych prowokacji przeciwko konwojowi, gdy ten przekroczy rosyjsko-ukraińską granicę.

[object Object]
Polskie MSZ: działanie Rosji to pogwałcenie prawatvn24
wideo 2/23

Autor: kło\mtom / Źródło: BBC News, PAP, Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości