Świat

Ustąpiła sędzia z "listy Magnitskiego"

Świat

ShutterstockSędzia pracowała w Moskwie

Sędzia Twerskiego Sądu Rejonowego w Moskwie Jelena Staszyna, która figuruje na amerykańskiej "liście Magnitskiego", ustąpiła ze stanowiska - poinformowała w czwartek agencja Interfax, powołując się na moskiewskie Kolegium Kwalifikacyjne Sędziów.

Kolegium nie podało przyczyny dymisji sędzi. Przekazało jedynie, że odeszła na własną prośbę.

"Lista Magnitskiego" to wykaz osób objętych przez USA sankcjami za łamanie praw człowieka w Rosji. Są na niej przede wszystkim urzędnicy państwowi i sędziowie związani ze sprawą zamęczonego w więzieniu w Moskwie rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego.

40 wniosków

Staszyna w listopadzie 2009 roku przychyliła się do wniosku prokuratury o przedłużenie wobec Magnitskiego tymczasowego aresztowania, chociaż obrona wystąpiła o zmianę środka zapobiegawczego ze względu na zły stan zdrowia prawnika. Kilka dni później Magnitski zmarł.

Według matki zmarłego, Natalii Magnitskiej, Staszyna i troje innych sędziów odrzucili łącznie 40 wniosków złożonych z więzienia przez jej syna. Odwołał się on od ich decyzji do Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, jednak nie dożył do rozpatrzenia skarg.

Magnitski, który był audytorem funduszu Hermitage Capital Management (HCM), zmarł 16 listopada 2009 roku w wieku 37 lat w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w innym moskiewskim więzieniu - Butyrki. Jego pracodawcy i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.

Magnitskiego zatrzymano w 2008 roku w ramach śledztwa przeciwko HCM, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Federacji Rosyjskiej. Prawnika oskarżono o oszustwa podatkowe.

Śmierć w więzieniu

W 2007 roku w biurze HCM przeprowadzono rewizję. Skonfiskowane wówczas dokumenty - jak twierdzi fundusz - wykorzystano do przejęcia spółek, z którymi on współpracował. Magnitskiego aresztowano, gdy podczas przesłuchania wskazał funkcjonariuszy MSW zamieszanych w przejęcia spółek. Prawnik oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa 5,4 mld rubli.

W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej Magnitskiemu podczas pobytu w więzieniu nie udzielono należytej pomocy lekarskiej, co skutkowało tym, że nie wykryto u niego chorób chronicznych, m.in. cukrzycy i żółtaczki, na które cierpiał, a w konsekwencji nie podjęto leczenia.

Kraje zachodnie bezskutecznie domagają się od Kremla rzetelnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci audytora HCM i ukarania winnych.

Lista Magnitskiego

W kwietniu 2013 roku ministerstwo skarbu (finansów) USA ogłosiło tzw. listę Magnitskiego. Znalazło się na niej 18 rosyjskich urzędników państwowych. 16 z nich było bezpośrednio związanych ze sprawą Magnitskiego - są to funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury Generalnej, Federalnej Służby Więziennej, Federalnej Służby Podatkowej oraz sędziowie. Dwie pozostałe osoby z listy są powiązane z innymi morderstwami.

Oprócz tej ujawnionej listy istnieje też lista poufna.

W reakcji Rosja ogłosiła listę 18 Amerykanów, którym zakazała wjazdu na swoje terytorium, i również sporządziła drugi, niejawny wykaz.

Amerykańska lista jest wynikiem uchwalenia w 2012 roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnitskiego. Przewiduje ona ukaranie zakazem wjazdu do USA oraz zamrożeniem aktywów rosyjskich funkcjonariuszy współodpowiedzialnych za śmierć prawnika, ale odnosi się także do innych urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka.

Autor: pk//rzw/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock