TVN24 | Świat

Pragnęła, by "ktoś ją pokochał". Tłumaczka skazana na 23 lata więzienia

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Tłumaczka armii USA Mariam Thompson została skazana na 23 lata więzienia za przekazywanie tajnych informacji mężczyźnie powiązanemu z libańskim Hezbollahem - podało BBC. Prokuratorzy ustalili, że Thompson zaczęła przekazywać poufne informacje w styczniu 2020 roku, kiedy amerykańskie siły przeprowadzały serię nalotów na Irak, wymierzonych w Kataib Hezbollah. W czasie tych nalotów zginął między innymi irański generał Kasem Sulejmani.

62-letnia tłumaczka armii USA Mariam Thompson miała romans z mężczyzną, któremu ujawniała poufne informacje. Przyznała się przed sądem, że przekazywała mu imiona amerykańskich informatorów w Iraku. W czasie procesu tłumaczyła, że była "zdesperowana", pragnęła, by "ktoś ją pokochał, mimo jej podeszłego wieku".

Prokuratorzy dowodzili, że była świadoma, że swoim działaniem naraża życie informatorów i wojsk USA stacjonujących na Bliskim Wschodzie. Tłumaczka została skazana na 23 lata więzienia - podało w czwartek BBC.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wdała się w romans z mężczyzną powiązanym z Hezbollahem

Mariam Thompson, obywatelka USA pochodzenia libańskiego, pracowała jako kontraktowa tłumaczka w zagranicznym ośrodku wojskowym USA, gdzie powierzono jej tajne informacje. Podczas pełnienia służby, w 2017 roku, wdała się w romans z mężczyzną, który był powiązany z Hezbollahem i rządem libańskim. Komunikowała się z nim poprzez zabezpieczone czaty wideo.

Prokuratorzy ustalili, że Thompson zaczęła przekazywać poufne informacje w styczniu 2020 roku, kiedy amerykańskie siły wojskowe przeprowadzały serię nalotów na Irak wymierzonych w Kataib Hezbollah. W czasie tych nalotów zginął między innymi irański generał Kasem Sulejmani.

Kochanek tłumaczki miał poprosić ją, by dostarczyła informacje o osobie, która pomogła Amerykanom zabić Sulejmaniego. Thompson - jak wynika z ustaleń służb - zdradziła mu co najmniej osiem źródeł wywiadu oraz przekazała dane lokalizacyjne około 10 amerykańskich celów. Agenci FBI aresztowali Thompson w lutym 2020 roku.

Autor:asty//now

Źródło: PAP