TVN24 | Świat

Sąd Najwyższy zablokował decyzję Joe Bidena o zmianach w programie "Pozostań w Meksyku"

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Podjęta przez administrację Joe Bidena próba likwidacji programu migracyjnego "Pozostań w Meksyku" została we wtorek odrzucona przez amerykański Sąd Najwyższy. Program wprowadzony został za kadencji Donalda Trumpa i zakłada, że migranci z Ameryki Środkowej i Południowej mają pozostać w Meksyku do czasu rozpatrzenia ich wniosków azylowych w USA.

Składający się z dziewięciu sędziów najwyższy organ władzy sądowniczej w USA odrzucił (przy trzech głosach odrębnych sędziów uważanych za liberałów) wniosek administracji Joe Bidena zablokowania werdyktu sędziego okręgowego sądu federalnego z Teksasu Matthew Kacsmaryka. Sędzia Kacsmaryk nakazał administracji Bidena przywrócenie programu Trumpa nazywanego skrótowo "Pozostań w Meksyku" a formalnie Migrant Protection Protocols (MPP).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zgodnie z tym programem tysiące migrantów chcących przybyć do USA z ubogich i nękanych wysoką przestępczością krajów Ameryki Środkowej, a także Południowej, musi czekać na rozpatrzenie ich wniosków o azyl przez amerykańskie organy imigracyjne po meksykańskiej stronie granicy z USA. Migranci przez długie miesiące są zmuszeni do koczowania w bardzo trudnych warunkach, często pod gołym niebem.

Sąd Najwyższy blokuje dezycję administracji Joe Bidena

Werdykt zobowiązuje administrację do "podjęcia w dobrej wierze działań" w celu przywrócenia programu. Administracja domagała się jego zablokowania wskazując na jego niehumanitarny charakter. Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że werdykt sędziego Kacsmaryka wchodzi w życie.

Sąd Najwyższy przypomniał, że w 2020 roku odrzucił próbę poprzedniej administracji Donalda Trumpa likwidacji programu prezydenta Baracka Obamy ochrony przed deportacją setek tysięcy tzw. marzycieli, czyli osób, które przybyły nielegalnie do USA jako dzieci. Sąd uznał wówczas, że Decyzja Trumpa zakończenia programu Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA) była "arbitralna" i stanowiła pogwałcenie prawa federalnego.

W istocie - jak wskazują znawcy prawa - w obu tych przypadkach chodzi o to, czy rząd federalny postępuje zgodnie z prawem likwidując programy poprzedników. Biden, po objęciu urzędu prezydenta w styczniu tego roku, znacznie ograniczył program MPP, co spotkało się ze sprzeciwem tradycyjnie republikańskich stanów Teksas i Missouri.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP