Reuters: kongresmeni uzgodnili kształt nowego pakietu pomocy dla Ukrainy w wysokości 12 miliardów dolarów

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Reuters Archive
Reuters ArchiveAmerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie

12 miliardów dolarów - takiej wysokości wstępny pakiet pomocy dla Ukrainy uzgodnili amerykańscy kongresmeni. Poinformowała o tym agencja Reutera. 4,5 miliarda dolarów z tych środków przewidziano w ramach przekazania sprzętu wojskowego z inwentarza USA.

Kongresmeni prowadzący negocjacje budżetowe uzgodnili wstępny kształt nowego pakietu wydatków na pomoc dla Ukrainy w wysokości około 12 miliardów dolarów - podała w poniedziałek agencja Reutera. Nowa kwota jest nieznacznie większa od tej, o którą na początku września wnioskował Biały Dom. 4,5 miliarda dolarów z tej puli przewidziano w ramach przekazania sprzętu wojskowego z inwentarza USA.

Biały Dom wnioskował pierwotnie o 11,7 miliarda oraz dodatkowe 2 miliardy na pomoc w obszarze bezpieczeństwa energetycznego. Według cytowanego przez agencję źródła do pakietu dołączono również pieniądze na osiedlenie uchodźców z Afganistanu.

Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive

Nowy pakiet wydatków na pomoc dla Ukrainy

Jak wówczas wyjaśniała rzeczniczka Karine Jean-Pierre, 4,5 miliarda dolarów z tych środków przewidziano w ramach przekazania sprzętu wojskowego z inwentarza USA, zaś dodatkowe 2,7 miliarda dolarów na wsparcie wywiadu wojskowego i innego rodzaju pomoc wojskową.

Kolejne 4,5 miliarda dolarów Biały Dom chce przeznaczyć na bezpośrednią pomoc finansową dla Kijowa. Dodatkowo administracja USA wnioskowała o 2 miliardy dolarów na złagodzenie skutków wojny dla ukraińskich zasobów energetycznych. Nie jest dotąd jasne, czy projekt Kongresu obejmie również tę kwotę.

Pieniądze dla Ukrainy - przeznaczone na ostatni kwartał tego roku - mają zostać dołączone do prowizorium budżetowego, które musi zostać uchwalone przez Kongres przed końcem obecnego roku fiskalnego, to jest przed 30 września. Od początku rosyjskiej inwazji Kongres uchwalił dotąd dwa pakiety środków dla Ukrainy o łącznej wysokości ponad 50 miliardów dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości