"To nie czas na takie działania". Republikańscy politycy krytykują plany wycofania wojsk z Niemiec

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Republikanie zasiadający z Kongresie krytykują plan wycofania z Niemiec ponad dziewięciu tysięcy żołnierzy USA. W opublikowanym we wtorek liście sześciu republikańskich członków Izby Reprezentantów zaapelowało do prezydenta, by przemyślał swoją decyzję w tej sprawie.

Na początku ubiegłego tygodnia prezydent Donald Trump potwierdził, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tysięcy. 5 czerwca dziennik "Wall Street Journal" jako pierwszy napisał, że Donald Trump polecił Pentagonowi do września wycofać z Niemiec 9,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy, ograniczając ich łączną liczbę w tym kraju do 25 tysięcy. Sześciu republikańskich kongresmenów, członków komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, na czele z Michaelem McCaulem, ostrzegło w liście do prezydenta, że wycofanie części wojsk USA z Niemiec może wzmocnić prezydenta Rosji Władimira Putina.

"To nie czas na takie działania" - podkreślili kongresmeni. Ich zdaniem wycofanie amerykańskich żołnierzy z Niemiec może zaszkodzić bezpieczeństwu USA, a także sprawić, że sojusznicy z NATO zwątpią w "zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w nasze kolektywne bezpieczeństwo". Republikańscy kongresmeni ostrzegli także, że wrogowie, tacy jak Rosja i Chiny, wykorzystają każde "pęknięcie" w Sojuszu Północnoatlantyckim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent Donald Trump chce wycofania części wojsk amerykańskich z NiemiecSenior Airman Monica Roybal/Air Base Wing Public Affairs

"Taki krok znacząco wzmocni pozycję Rosji naszym kosztem"

Decyzja o ograniczeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech spotkała się z krytyką Partii Demokratycznej oraz części parlamentarzystów Partii Republikańskiej. Już wcześniej grupa 22 kongresmenów republikańskich w liście do prezydenta napisała, że "taki krok znacząco zaszkodzi amerykańskiemu bezpieczeństwu oraz wzmocni pozycję Rosji naszym kosztem".

Amerykański przywódca w trakcie swojej prezydentury wielokrotnie deklarował konieczność ograniczenia zaangażowania wojskowego USA na świecie. Zadecydował między innymi o wycofaniu części wojsk Stanów Zjednoczonych z Syrii. Donald Trump wielokrotnie też krytykował Niemcy za to, że przeznaczają zbyt mało pieniędzy na obronność. Według mediów część amerykańskich sił miałaby być przerzucona do Polski.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Senior Airman Monica Roybal/Air Base Wing Public Affairs