TVN24 | Świat

Ponadpartyjna ustawa o zmianach w prawie do posiadania broni palnej z podpisem Joe Bidena

TVN24 | Świat

Autor:
ft,
akr//now
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ponadpartyjną ustawę dotyczącą ograniczenia prawa do posiadania broni palnej. Przewiduje ona między innymi ściślejsze kontrole kupujących broń w wieku poniżej 21. roku życia. Jest to pierwsza znacząca reforma w tym zakresie od połowy lat 90. 

W piątek ustawa została przyjęta przez Izbę Reprezentantów. Za ustawą głosowało 243 kongresmenów - niemal wszyscy to demokraci - a przeciwko było 193. Dzień wcześniej Senat opowiedział się za reformą stosunkiem głosów 65-33.

Pakiet - uchwalony w reakcji na masakrę w szkolę w Uvalde w Teksasie, gdzie 18-letni sprawca zabił 21 osób - jest pierwszą znaczącą reformą na szczeblu federalnym od 1994 roku, kiedy Kongres przegłosował zakaz sprzedaży karabinów szturmowych. Prawo to wygasło 10 lat później.

- Chociaż ustawa nie przynosi wszystkiego, czego bym chciał, zawiera postanowienia, do których od dawna wzywałem, a które będą ratować życie. (…) Wiem, że jest jeszcze wiele do zrobienia, ale jest to ważny dzień – pokreślił Biden.

Co zakłada ustawa?

Reformy zakładają między innymi obowiązek przeprowadzenia dodatkowego sprawdzenia kartotek nabywców broni poniżej 21. roku życia, obejmującego także okres przed osiągnięciem pełnoletności. Ponadto przepisy przewidują dodatkowe pieniądze dla stanów, wprowadzających tak zwane red flag laws, czyli prawo pozwalające na odebranie broni osobom uznanym za niebezpieczne, zakaz zakupu broni na podstawione osoby oraz dodatkowe pieniądze na programy związane z bezpieczeństwem w szkołach oraz zdrowiem psychicznym.

Projekt został poparty przez liderów obydwu partii w Senacie: demokratę Chucka Schumera i republikanina Mitcha McConnella. Mimo to przeciwko nowemu prawu opowiedziała się wpływowa organizacja skupiająca sympatyków broni palnej, National Rifle Association (NRA). Stowarzyszenie stwierdziło w oświadczeniu, że zaprojektowane przepisy "mogą być nadużywane, by ograniczać legalne nabywanie broni" i "naruszać prawa praworządnych obywateli".

Do przyjęcia legislacji przez Izbę Reprezentantów doszło dzień po tym, gdy Sąd Najwyższy USA rozszerzył rozumienie konstytucyjnego prawa do posiadania broni, znosząc część stanowych restrykcji na noszenie ukrytej broni poza domem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft, akr//now

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Nomad_Soul

Pozostałe wiadomości