Pentagon: Ukraińcy konsolidują swoje zdobycze pod Charkowem i kontynuują ofensywę na południu

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

Rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder powiedział, że Ukraińcy kontynuują swoją kontrofensywę, konsolidując kontrolę nad terytorium pod Charkowem i nadal "rozważnie" posuwają się naprzód w obwodzie chersońskim. Wojskowy dodał, że pierwsze systemy obrony powietrznej NASAMS trafią na Ukrainę za około dwa miesiące.

- Ukraińcy kontynuują prowadzenie swoich operacji kontrofensywnych, głównie na północy wokół Charkowa i na południu w regionie Chersonia – powiedział w piątek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder.

- Oceniamy, że Ukraińcy konsolidują swoje zdobycze po tym, jak odzyskali znaczne połacie terytorium, a Rosjanie próbują wzmocnić swoje linie defensywne – podkreślił. Jak dodał, ukraińska ofensywa posuwa się w "rozmyślny i wyrachowany" sposób naprzód na południu kraju.

Zaznaczył, że Ukraińców nadal czekają ciężkie walki. W podobny sposób wcześniej sytuację ocenił najwyższy rangą dowódca USA gen. Mark Milley.

Nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy

Ryder zwrócił uwagę, że w ogłoszonym w czwartek nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy wartym 600 milionów dolarów znalazł się sprzęt potrzebny do operacji przy niskich temperaturach. W pakiecie są też dodatkowe rakiety GMLRS do systemów HIMARS, 1 tys. sztuk naprowadzanej satelitarnie amunicji artyleryjskiej (M982 Excalibur), cztery radary przeciwartyleryjskie oraz systemy przeciwdronowe.

Ryder przeciął też spekulacje, że USA nie będą w stanie utrzymać obecnego poziomu wsparcia Ukrainy ze względu na kurczące się zapasy uzbrojenia. Zapowiedział, że pierwsze dwa z sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS trafią na Ukrainę w ciągu około dwóch tygodni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości