"Przeszliśmy od epidemii COVID-19 do epidemii przemocy". Stan wyjątkowy w regionie Nowego Jorku

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Andrew Cuomo był gubernatorem Nowego Jorku od 2011 roku
Andrew Cuomo był gubernatorem Nowego Jorku od 2011 roku
Shutterstock
ShutterstockAndrew Cuomo

Zarządzenie wykonawcze o stanie wyjątkowym z powodu przemocy z użyciem broni wydał gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. To pierwsza tego typu decyzja w historii tego regionu, będąca reakcją na strzelaniny w długi weekend Dnia Niepodległości. Ponad 50 osób zostało rannych.

Decyzja została wydana we wtorek w następstwie strzelanin odnotowanych w całym stanie w długi weekend Dnia Niepodległości. Ponad 50 osób zostało postrzelonych, w tym najwięcej w mieście Nowy Jork – 26 – oraz w Buffalo – 14. Władze nie poinformowały dotąd, ile osób zginęło od kul. Lokalne media wskazywały na jedną ofiarę śmiertelną strzelaniny na Long Island.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo stwierdził, że "przeszliśmy od epidemii COVID-19 do epidemii przemocy z użyciem broni". - Więcej ludzi umiera z powodu przemocy z użyciem broni niż z powodu COVID - ocenił.

Andrew CuomoShutterstock

Według biura gubernatora rozporządzenie jest pierwszym w USA deklarującym przemoc z użyciem broni palnej jako stan klęski żywiołowej. Ma to być część kompleksowej strategii tworzenia bezpieczniejszego Nowego Jorku.

"Chcę, aby wszyscy w stanie zrozumieli zakres problemu"

- Co przynosi to rozporządzenie wykonawcze? Po pierwsze, chcę, aby wszyscy w stanie zrozumieli zakres problemu – wyjaśniał Cuomo. Zapowiedział m.in. utworzenie biura ds. zapobiegania przemocy przy użyciu broni w ramach stanowego Departamentu Zdrowia. Powoła ono nową radę gubernatora ds. ograniczenia przemocy przy użyciu broni "dla koordynacji działań między stanem, władzami lokalnymi oraz lokalnymi społecznościami".

Nowy JorkShutterstock

Siedmioczęściowy plan batalii z problemem obejmuje m.in. traktowanie przemocy z użyciem broni jako zagrożenia dla zdrowia publicznego. Powstrzymaniu napływu broni do stanu Nowy Jork służyć będzie "wojna graniczna". Podjęte zostaną też działania w celu odbierania broni przestępcom.

"Kompleksowa strategia obejmuje również inwestycje wartości 138,7 mln dolarów w programy interwencyjne i prewencyjne, w tym programy angażujące zagrożoną młodzież w letnie oferty pracy i programy aktywności społecznej" - informuje biuro gubernatora.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości